Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas'ta süren yangınların evlere sıçraması nedeniyle binlerce aile tahliye edildi

Fas'ta süren yangınların evlere sıçraması nedeniyle binlerce aile tahliye edildi

Pazar, 17 Temmuz, 2022 - 11:30
Fas'ın Larache eyaletindeki Ksar El Kebir yakınlarındaki orman yangınına bir Faslı asker müdahale ediyor (AFP)

Yerel yetkililer, Fas'ın kuzeyinde 4 gündür devam eden yangınların evlere sıçraması nedeniyle çok sayıda köyde bin 300'den fazla ailenin tahliye edildiği bildirdi.

AFP'nin haberine göre, bir kişinin öldüğü Larache bölgesinde, yaklaşık 4 bin 660 hektarlık alan yandı.

Yerel kaynaklara göre şimdiye kadar 19 köye yayılan yangınlar nedeniyle bin 325 aile tahliye edildi.

Ordu ve itfaiye ekipleri, ulaşılması zor bölgelerden biri olan Ksar el-Kebir'de Cuma gününden bu yana yangını söndürmek için görev yapıyor.

40 dereceye yaklaşan yüksek sıcaklıklar ve şiddetli rüzgarlar nedeniyle Ouezzane, Tetuan ve Taza illerinde yüzlerce hektar ormanlık alan yok oldu.

Yetkililere göre, yangınların nedeni hala bilinmiyor. Yangınların yayılmasını durdurmak amacıyla, Hava Kuvvetlerine ait 4 uçak ve yüzlerce su, orman, sivil koruma, yardımcı kuvvet ve Kraliyet Silahlı Kuvvetleri personeli görev yapıyor. 

Fas, ülkenin olağanüstü kuraklık ve su sorunu yaşadığı bir zamanda sıcaklığın 45 santigrat dereceye yaklaşmasıyla birkaç gün boyunca yüksek sıcak hava dalgasına maruz kaldı.

Cebelitarık Boğazı'nın diğer tarafında, Portekiz, Yunanistan, İspanya, Fransa ve güney Avrupa'da yangınlar devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya