Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SDG, kontrolü altındaki bölgelere yönelik olası Türk operasyonuna karşı genel seferberlik ilan etti

SDG, kontrolü altındaki bölgelere yönelik olası Türk operasyonuna karşı genel seferberlik ilan etti

Pazartesi, 18 Temmuz, 2022 - 17:30
ABD kuvvetleri Haseke’nin kuzeybatı kırsalındaki ilçede dolaşıyor ve halkla buluşuyor (Suriye Gözlemevi)

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Askeri Konseyi, Pazartesi günü Suriye’nin kuzeydoğusunda kontrolü altındaki bölgelerde genel seferberlik ilan etti ve Türkiye sınırındaki birliklerine askeri takviye gönderdi.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgiye göre, Askeri Konsey, Suriye’nin kuzeydoğusunda kontrolü altındaki bölgelerde genel seferberlik ilan etti ve Türkiye sınırındaki birliklerine askeri takviye gönderdi.

Haseke’nin güneyindeki Şaddadi ilçesinde konuşlanan ABD ordusu ve Uluslararası Koalisyon güçleri, SDG güçleri ile gerçek mühimmat ve silahla tatbikat yaptı. Bu gelişmeler, Türkiye’nin SDG kontrolündeki bölgelere askeri operasyon başlatma yönündeki açıklamalarıyla aynı zamana denk geldi.  

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Halep’in doğusundaki Menbiç kırsalındaki savaş alanlarına rejim güçlerine yönelik yeni takviyelerin geldiğini, Menbiç’te, askerlerle dolu çok sayıda otobüsün Rus kuvvetleri eşliğinde Türk destekli gruplara karşı savaş alanlarına ulaştığını ve bölgedeki noktalara konuşlandığını belirtti.

Suriye rejim güçleri son günlerde 250 asker, 5 tank, araçlar ve ağır silahların ulaşmasıyla Ayn İsa ve M4 uluslararası karayolundaki mevzilerini güçlendirdi. Destekler, cephe hatları boyunca konuşlandı ve Barış Pınarı Harekatı bölgesiyle temas noktalarına konuşlandı. Suriye’nin kuzeyi, Türk ordusu ve kendisine sadık gruplar tarafından atılan füzelerin ve havanların düşmesiyle günlük askeri çatışmalara tanık oluyor. Bu füzelerden bazılarının Ayn İsa’ya düştüğü ifade edildi.

Öte yandan çok sayıda ABD askeri, Haseke’nin kuzeybatısındaki Tel Tamer ilçesinin merkezinde SDG devriyeleri ile birlikte sahada görüldü. Şehir merkezinde dolaşan, sokaklarda, pazarlarda ve dükkanlarda insanlarla buluşan devriyeyi korumak için sokaklar kapatıldı ve araçların geçişi engellendi. Haseke’nin güneyindeki Şaddadi’de konuşlanan ABD ordusu ve Uluslararası Koalisyon güçleri, SDG güçleriyle gerçek mühimmatla tatbikat gerçekleştirdi. Görgü tanıkları, tatbikatlar sırasında üssün çevresinde silah sesleri ve büyük patlamalar duyduklarını aktardı. Bölgeye, silah, lojistik malzeme, Bradley askeri zırhlı araçları, su ve yakıt tankları taşıyan 50 kamyonu içeren bir askeri yardım konvoyu ulaştı. Bundan 24 saat önce, Haseke ve Deyrizor’da konuşlanan Uluslararası Koalisyon üslerine benzer takviyeler taşıyan 80 kamyon ulaşmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya