Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi, Avrupa’daki enerji krizinin ektilerini hafifletme sözü verdi

Sisi, Avrupa’daki enerji krizinin ektilerini hafifletme sözü verdi

Sisi: Mısır devleti olarak insan haklarını kapsamlı bir yaklaşımla korumaya çalışıyoruz.
Salı, 19 Temmuz, 2022 - 08:00
Berlin’deki Petersburg İklim Diyaloğu Zirvesine katılan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkesinin Avrupa’daki enerji krizinin etkilerini hafifletmek için Doğu Akdeniz’deki gazın Avrupa’ya ihraç edilmesine kolaylık sağlayacağını açıkladı. 

Sisi ayrıca “Mısır devleti olarak insan haklarını kapsamlı bir yaklaşımla korumaya çalışıyoruz” dedi.

Sisi, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında enerji krizi ile mücadele etmek için dünyadaki tüm ülkeler arasında koordinasyon ve iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yaşanan enerji krizi, yalnızca enerji kaynaklarının kapasite ile sınırlı olmayan küresel bir kriz olarak nitelendirildi. Sisi, enerji krizinin Mısır da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki fiyatları etkilediğini belirtti.

Mısır’ın Avrupa ile sıvılaştırılmış doğalgaz tedariği ile nasıl bir işbirliği sunabileceğine dair bir soruya yanıt veren Sisi, şu ifadeleri kullandı:

“Bizden istenen, bu konu ile ilgili olarak dünyadaki tüm ülkeler ile ortak bir koordinasyon ve iş birliğidir. Cidde’de, özellikle enerji krizine ilişkin konuşmamda bunu teyit ettim. Avrupa Birliği (AB) ile bu konuda Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in huzurunda bir anlaşma imzaladık. Bu krizin etkilerini azaltmak için Akdeniz’in doğusunda bulunan gazın Avrupa’ya ulaşması için gerekli tesisleri sağlama konusunda istekli olduğunu belirttik.”

Sisi, Mısır’ın dikkatli olduğu için bir kriz yaşamadığını belirtti. Cumhurbaşkanı, Mısır’ın Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarını çoğaltmak için Mısır’da bulunan imkanlardan faydalanmak amacı ile merkezi Kahire’de bulunan Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nu (EMGF) kurduğunu yineledi.

Sisi, Scholz ile yaptığı görüşmede enerji alanında yaşanılan zorlukların etkilerini azaltmak için taraflar arasında iş birliği yapılması gerektiğini belirterek Mısır’daki ilgili bakanların konu hakkında AB ve Almanyalı yetkililer ile görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Scholz, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Mısır ve Almanya arasında, özellikle son yıllarda büyük gelişme gösteren Mısır altyapısının kurulmasına katkıda bulunan büyük ölçekli projeler ve mühendislik alanı açısından iyi ilişkiler var. Mevcut küresel krizle ilgili herkesin bildiği gerçek, güvenebilecek çok sayıda ortağımız ve dostumuz olduğu sürece enerji tedariki için tek bir tarafa dönemeyiz. Kısa vadede Avrupa ve Almanya’da doğalgaz ihraç ve tedarik etmek için sıvılaştırma tesisleri olduğunu söyleyebilirim.”


Mısır’da insan haklarının durumu

Sisi, bir gazetecinin Mısır’daki insan hakları durumu ile ilgili sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Mısır’da insan hakları konusu oldukça önemli. Bu tür yerlerde hep böyle bir soru soruluyor. Sizi (soruyu soran gazeteciye hitaben) ve bu konuyla ilgili herkesi bizi ziyaret etmeniz için Mısır’a davet etmeme izin verin. Size vatandaşlarımızla tanışma ve onlarla konuşma fırsatı verelim. Ülkemizde göreceklerinizi Alman kamuoyu ile paylaşacağınızı düşünüyorum. Çünkü bu konudaki fikirlerim tarafsız değil. Bu yüzden Mısır’da kadınların dini hak ve özgürlüklerini, insanların nasıl yaşadığını, Mısır’daki fakir köylerin yaşam koşullarını düzeltmek için yaptığımız girişimleri görmeye gelin. Mısır devleti olarak insan haklarını kapsamlı bir yaklaşımla korumaya çalışıyoruz. Bu yaklaşım, devletin taahhütleri ile anayasası ile güvence altına aldığı siyasi hak ve özgürlüklerden yararlanan halkın insan onuruna yakışır bir yaşam hakkını koruyor.”

Sisi, Mısır’daki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla insan haklarının korunmasına ilişkin başlatılan Ulusal İnsan Hakları Stratejisi’ne vurgu yaptı.

Sisi, “Belki buradaki herkes için resim net değil. Mısır’ı ziyaret etmelisiniz. İnsan hakları konusunu önemsiyoruz. Çünkü biz, halkımıza saygı duyan, seven bu konuda ahlaki, tarihi ve insani bir sorumluluğa sahibiz” ifadeleri kullandı.

Sisi ve Scholz, Almanya’nın başkenti Berlin’de Petersburg İklim Diyaloğu Zirvesi’nin açılışına katıldı.

Berlin’deki Petersburg İklim Diyaloğu Zirvesi, önümüzdeki Kasım ayında Mısır’ın Şarm eş-Şeyh bölgesinde düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP 27) öncesinde önemli bir durak olarak görülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya