BAE Devlet Başkanı Bin Zayed Fransa’da istisnai bir şekilde karşılandı

Macron, Bin Zayed’e Fransa’nın en yüksek nişan olan Légion d'Honneur’u takdim etti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve eşi Brigitte, Elysee Sarayı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i karşıladı. (AFP)
Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve eşi Brigitte, Elysee Sarayı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i karşıladı. (AFP)
TT

BAE Devlet Başkanı Bin Zayed Fransa’da istisnai bir şekilde karşılandı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve eşi Brigitte, Elysee Sarayı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i karşıladı. (AFP)
Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve eşi Brigitte, Elysee Sarayı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i karşıladı. (AFP)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, ülkenin yönetimini devraldıktan sonra ilk resmi yurt dışı ziyaretini Fransa’ya gerçekleştirdi. Paris, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daveti üzerine ülkeye gelen Muhammed bin Zayed’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etmek için olası tüm jestleri sundu. Şeyh Muhammed bin Zayed günün erken saatlerinde Fransa’nın en seçkin konuklarının ağırlandığı Invadiles Sarayı’na geçti. 
Macron ile görüşme yapmak amacıyla Elysee Sarayı’na gitmeden önce BAE Devlet Başkanı için Invalides Sarayı’nın avlusunda Savunma Bakanı Sebastien Lecornu’nun başkanlığında resmî tören düzenlendi. BAE ve Fransa milli marşları çalınırken, Fransız Muhafız süvari birliği Al Nahyanı selamladı ve kalabalık bir merasim heyeti kendisine Elysee Sarayı’na kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Al Nahyan’ı merdivenlerden inip karşılayarak kucakladı. Bu görüntü iki lider arasındaki samimiyetin ve Muhammed bin Zayed’e gösterilen önemin bir göstergesi olarak yorumlandı. Fransa First Lady'si Brigitte Macron da Al Nahyan’ı karşılayanlar arasındaydı. Daha sonra Emmanuel Macron ve Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, heyetlerin katılımı olmaksızın bir süre baş başa görüştü. 
Fransa, BAE Başkanı Bin Zayed’in, geçen mayıs ayında görevi devralmasından bu yana Arap bölgesi dışındaki ziyaretlerinin ilk durağı olarak Paris'i seçmesinden büyük memnuniyet duyuyor. Fransız kaynakları, Paris ve Abu Dabi arasındaki ikili ilişkilerde dikkat çekici olanın, "sadece BAE'nin kuruluşu ve 1971'de birliğin ilanına kadar uzanan tarihsel boyuttan’’ ibaret olmadığını, Macron’un seçildiği 2017 tarihinden bu yana ilki lider arasında oldukça güçlü bir ilişki bağı olduğunu, dolayısıyla meselenin ‘şahsi bir boyutu da’ bulunuğunu ifade ediyor. BAE kurucu Devlet Başkanı Zayed bin Sultan ilk defa 1976 yılında Paris’i ziyaret etmişti. Zayed bin Sultan 1991 yılında da bir kez daha Fransa’ya resmi ziyarette bulundu.  
Fransız kaynakları, Fransız-Emirlik ilişkilerinin, Fransa cumhurbaşkanlarının siyasi kimliklerinden bağımsız olarak istikrarlı bir şekilde geliştiğini belirtiyor. Önceki Fransız cumhurbaşkanları arasında en çok Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın BAE ile ilişkilerin gelişmesine katkı sunduğu değerlendiriliyor. Jac Chirac’ın yakınlarının aktardığına göre merhum Şeyh Zayed bin Sultan ile tanıştığında, derin ilgisinin bir göstergesi olarak, kendisine oğullarının kimler olduğunu ve neler yaptıklarını tek tek sordu. Chirac ayrıca BAE’nin kalkınma modeliyle ilgili de ayrıntılı olarak bilgi edinmek istedi. Burada şunu anmakta fayda var; Abu Dabi, bağımsızlık ilanından sonra, ‘İngiliz-Anglo-Sakson çevresini’ terk etmeye istekli olduğu için Fransa ile yakınlaşma yoluna gitti. Bu süreçte Fransa’nın tercih edilmesi, Georges Pompidou ve Valery Giscard d'Estaing’in cumhurbaşkanlıkları döneminde, Paris’in Ortadoğu ve Arap ülkeleriyle ilgili olumlu politikalar gütmesinden kaynaklanmaktaydı. Bu aşamada Fransa ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında ‘savunma anlaşması’ yapıldı. Böylece Fransa tekrar bölgedeki aktif oyunculardan biri oldu. Fransa ile BAE arasındaki bir diğer ‘savunma ittifakı’ çerçevesinde, Fransa daimî olarak BAE’de askeri üs inşa etti. Irak’ta terör örgütü DEAŞ’la mücadele sırasında, Fransız savaş uçakları BAE’deki Cufra üssünden kalkarak Irak’ta operasyon düzenledi.  
Fransız diplomatik bir kaynak, BAE Cumhurbaşkanı ile Fransa Cumhurbaşkanı arasındaki heyetlere ve danışmanlara kapalı yüz yüze görüşmenin anlamının, iki tarafın gündeme getirilen tüm meseleler hakkında tamamen açık yüreklilikle konuşmak ve hassas konuların derinliklerine inmek istemesi olduğunu söylüyor. Elysee Sarayı kaynakları, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed'e, ülkenin en yüksek dereceli sivil nişanı olan ‘Légion d'honneur’ nişanını takdim ettiğini bildirdi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları ayrıca Macron'un, Alman seyyah Lorenz Fries tarafından 1535'te çizilen ve Körfez bölgesinin en eski haritalarından birinin kopyasını Şeyh Muhammed bin Zayed'e hediye ettiğini bildirdi. Muhammed bin Zayed Elysee Sarayı’ndaki temaslarının ardından, Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher ile bir araya geldi. Bin Zayed ülkeden ayrılmadanönce bugün, Parlamento Başkanı Yael Braun-Pivet ve Başbakan Elisabeth Borne ile de görüşecek. Böylece Şeyh Muhammed bin Zayed, Fransa'daki en yüksek yürütme ve yasama makamlarıyla bir araya gelmiş olacak. Bu arada BAE’li bakanlar Fransız mevkidaşlarıyla bir dizi çalışma toplantısı düzenledi ve birçok ikili anlaşmaya imza atıldı.
Resmi ziyaretin ilk gününün akşamında Muhammed bin Zayed onuruna resmi yemek organizasyonu yapıldı. Akşam yemeği organizasyonuna, Fransız yürütme ve yasama makamlarının en yüksek temsilcileri de dahil olmak üzere 100 kişi iştirak etti. Konuklar arasında, Fransa dışişleri, savunma, ekonomi, çevre ve kültür bakanlarının yanı sıra Fransız Parlamentosu savunma ve dışişleri komisyonlarının başkanları ve Fransız-Körfez Dostluk Grubu Başkanı da yer aldı. Resmi yemeğe ayrıca, eski bakanlar, kültür, sanat, akademi çevrelerinden şahsiyetler ve Körfez’de yatırımları bulunan şirket başkanları da katıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Fransız Catherine Colonna’nın bugün Paris'in güneyindeki Orly Havalimanı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i uğurlaması bekleniyor.  
Birleşik Arap Emirlikleri resmi haber ajansı WAM, Şeyh Mohamed bin Zayed'in Cumhurbaşkanı Macron ile yaptığı görüşmede, "BAE ile Fransa arasındaki dostluğun, kurucu Şeyh Zayed bin Sultan döneminden bu yana güçlü ve köklü olduğunu" vurguladığını aktardı. WAM’ın haberine göre görüşmede, "iki ülke arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde özellikle iklim değişikliği, yatırım alanları, kültür, teknoloji, yenilenebilir enerji alanlarında çeşitli işbirliği yolları gözden geçirildi.’’ Liderler ayrıca, hayati ortak ilgi alanlarıyla ilgili istişare ve koordinenin sürdürülmesi konusunda hemfikir olduklarını beyan etti.  
Ziyaretten önce Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, BAE liderinin yapacağı resmi ziyarette, "kapsamlı stratejik ortaklığın" derinleştirilmesi ve güçlendirilmesi yönünde çaba sarf edileceği kaydedildi. Paris'e göre bu ortaklık üç ana eksen etrafında dönüyor, birincisi: güvenlik, istikrar, terörle mücadele ve Körfez bölgesinin, özellikle İran tehdidi nedeniyle maruz kaldığı sorunların da ele alınmasını gerektiren, siyasi - güvenlik ve savunma ekseni. Bu bağlamda ABD Başkanı Joe Biden’ın katılımıyla gerçekleşen Cidde Zirvesi’nin yansımalarının da değerlendirilmesi bekleniyor. Güvenlik ekseninde, İsrail-Filistin sorunu ve Lübnan dosyası da öne çıkıyor. Fransa ve BAE’nin genel eğilimi, her iki dosyayla da ilgili ‘gerilimin azaltılması’ yönünde. Ayrıca Fransa ve BAE, ABD Başkanı Biden’ın da ana gündemi olan ‘İran’ın nükleer faaliyetleri’ konusunda diyalog ve müzakerelerin sürdürülmesini savunuyor.  
İkinci eksen ise; enerji, karşılıklı yatırımlar ve ticaret borsaları dosyalarını içeren ikili ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi olarak öne çıkıyor. Paris, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşından kaynaklanan zorluklar ışığında petrol ithalatını çeşitlendirmek ve BAE'ye yönelmekle ilgileniyor. WAM'a göre, Şeyh Muhammed bin Zayed, enerjinin her biçiminde iki ülke arasındaki en önemli iş birliği alanlarından birini temsil ettiğini ve BAE'nin genel olarak dünyada ve özellikle dost Fransa'da enerji güvenliğini desteklemeye istekli olduğunu vurguladı. Fransa Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, enerji alanındaki stratejik ortaklık anlaşmasının BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın Paris’e yaptığı resmi ziyareti kapsamında imzalandığı belirtildi. Anlaşmanın iki ülkenin hidrojen, yenilenebilir ve nükleer enerji alanlarında ortak yatırım projelerini belirlemeyi amaçladığı aktarılan açıklamada, anlaşmada yeşil projelerin finanse edilmesi için ortak bir fon oluşturulması olasılığına da değinildiği ifade edildi. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, ‘’Bu anlaşma kısa vadede enerji alanındaki zorlukların üstesinden gelmemize olanak tanıyacak, ayrıca karbonsuz bir geleceğe hazırlanmamızı sağlayacak’’ dedi. Abu Dabi’nin önümüzdeki süreçte Fransa’ya ‘dizel’ ihraç edeceği kaydedildi.  
Paris'in ‘kapsamlı zorluklar’ dosyası olarak adlandırdığı üçüncü eksen ise, özellikle Ukrayna tahılının küresel pazarlara ulaştırılması önündeki engeller nedeniyle ortaya çıkan gıda krizi ile iklim ve çevresel sorunların ele alınmasını içeriyor. Şeyh Muhammed bin Zayed Macron’la toplantısında, BAE’nin çevre sorunlarına ve Paris İklim Anlaşması çerçevesinde iklim değişikliğiyle mücadeleye büyük ilgi duyduğunu vurguladı. BAE’nin bu bağlamda 2023 yılında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na ev sahipliği yapacağını hatırlattı ve Fransa ile bu konuda birlikte hareket etme arzusunu dile getirdi. Fransa ve BAE’nin kültürel iş birliği, bilimsel çalışmalar, sağlık ve uzay çalışmalarında da birlikte çalışma isteğinde olduğu belirtildi.  Bahsedilenlere ek olarak, iki taraf arasında, kapsamlı stratejik ortaklığı her iki taraf için faydalı ortak projelere dönüştürme isteğini yansıtan bir dizi anlaşmanın daha imzalanması bekleniyor.  Suudi Arabistan'dan uluslararası topluma Sudan'ı destekleme çağrısı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)
TT

Suudi Arabistan'dan uluslararası topluma Sudan'ı destekleme çağrısı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan (AA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, uluslararası topluma Sudan'ı destekleme çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'da yayın yapan El-İhbariyye kanalının haberine göre, Ferhan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen Sudan konulu oturumda konuştu.

Suudi Bakan, ülkesinin Sudan'da sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşılması çabalarının devam ettiğini teyit etti.

Bin Ferhan, konuşmasında, "Suudi Arabistan, Sudan'daki krizin çözümüne yönelik çabalarını sürdürüyor ve uluslararası topluma halkını destekleme çağrısında bulunuyor" ifadelerine yer verdi.

Sürdürülebilir bir siyasi çözüme destek verdiklerini kaydeden Bin Ferhan, "uluslararası güçlere ve kuruluşlara Sudan halkının acılarını azaltma" çağrısında bulundu.

Sudan halkına hizmet ulaştırmak için güvenli koridorlar oluşturmanın önemini vurgulayan Bin Ferhan, Suudi Arabistan'ın, yaşadığı zorluklarla mücadelede Sudan'ın yanında yer alacağının altını çizdi.

Suudi Dışişleri Bakanı, ülkesinin New York'taki BM toplantılarındaki heyetine başkanlık ediyor.


Muhammed bin Selman: Filistin meselesi normalleşme açısından önemli ve yeni bir Hiroşima istemiyoruz

Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
TT

Muhammed bin Selman: Filistin meselesi normalleşme açısından önemli ve yeni bir Hiroşima istemiyoruz

Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD menşeili Fox News kanalına yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Filistin meselesinin çok önemli olmaya devam edeceğini vurguladı.

Prens Muhammed bin Selman röportajda "Herhangi bir ülkenin nükleer silah elde etmesinden endişe duyuyoruz ve eğer İran nükleer silah elde ederse, biz de ona aynı şekilde sahip olmalıyız. Nükleer silahlara sahip olmanın bir anlamı yok çünkü kullanılamıyorlar ama eğer herhangi bir ülke bunları kullanırsa, yeni bir Hiroşima'ya tahammülü olmayan dünyanın tüm ülkeleriyle savaş halinde olur.” diye konuştu.

Şarku'l Avsat’ın Washington baş muhabiri Rana Ebter, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Fox News kanalına verdiği röportajda yer alan hususlar hakkında eski ABD'li yetkililerle görüştü. Öne çıkan kısımlar şöyle:

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın eski kıdemli askeri danışmanı emekli Albay Abbas Dohuk:

-ABD’nin bölgedeki savunma ve güvenlik taahhütlerine bağlı olduğunu kanıtlamasının tek yolu Suudi Arabistan'la bir savunma anlaşması imzalamak.

- Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki normalleşme ABD Başkanı Joe Biden ile ilişkileri değiştirmeyebilir, ancak Biden yönetimi bölgede normalleşmeyi önceliğine yerleştirdi. Biden'ın karşı karşıya olduğu karmaşık sorun, mevcut İsrail hükümeti ve onun Filistin meselesine mantıksız yaklaşımıdır.

-ABD ve Suudi Arabistan'ın iş birliği ve zorluklarla dolu uzun ve karmaşık bir ilişkisi var. Onlarca yıldır stratejik bir ortaklık sürdürüyorlar. Bu ortaklık, enerji güvenliği, terörle mücadele, Ortadoğu'da istikrar gibi birçok eksende ortak çıkarlara dayanıyor.

-Veliaht Prens, İran'ın nükleer hedeflerine ilişkin mesajında ​​tutarlı. Mesajı ABD de dahil olmak üzere ülke içindeki, bölgesel ve uluslararası herkese yöneliktir.

-ABD, bir yandan Rusya'yla, diğer yandan Çin'le ilişkilere yönelik yaklaşımını değiştiriyor. Ortadoğu ABD için siyasi, ekonomik ve güvenlik temeli olmaya devam ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı eski yetkilisi ve Yakın Doğu Güvenlik Araştırmaları Merkezi uzmanı David Des Roches:

-Suudi Arabistan'ın İran hakkındaki mesajı, İranlıların elde edebileceği her şeyi elde etmesini beklediği yönünde. Bu, ABD'yi zor bir duruma sokuyor, çünkü İran ile yapılacak herhangi bir nükleer anlaşma, kuralları takip etmeyenleri (bu durumda İran) ödüllendirecek ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'na uyanları cezalandıracaktır. ABD, birçok Avrupa ülkesiyle yaptığımız gibi, İran'ın nükleer programlar kurmasını veya geliştirmesini önlemek için Suudi Arabistan ile ortak nükleer silah altyapısı çerçeveleri oluşturmalıdır.

-İlişkilerin iyileşmesini sağlayan şey, Obama döneminde yapılan İran nükleer anlaşmasının, bölge ülkelerinin geniş çaplı muhalefeti nedeniyle temelde başarısız olduğunun kabul edilmesidir. Ayrıca ABD kurumlarında Suudi Arabistan ile ilişkileri iyi bir yere geri getirme konusunda güçlü bir istek var. Son olarak, Biden'ın çevresindeki politikacılar arasında, Suudi Arabistan'ın İsrail ile barış anlaşmalarına imza atmasını ve seçimlerden önce dış politika alanında bir zafer elde etmesini sağlama arzusu var.

-Suudi Arabistan, NATO'ya benzer garantiler istiyor... Muhtemelen geçen hafta Bahreyn'le yapılan anlaşmaya benzer genel bir destek ve ortak çıkar anlaşması var. Ancak Suudi Arabistan'ın özellikle de Filistin meselesi çözülmezse, İsrail'i tanımanın koşulu olarak bu tür bir düzenlemeyi kabul edeceğini ihtimal vermiyorum.

-Biden yönetiminin, seçim kampanyası döneminde yaptığı açıklamalara rağmen, Suudi Arabistan'a yaklaştığı açık. Bence Suudi Arabistanlılar, İsrail'i ancak büyük tavizlerde bulunulması ve Filistin sorununda ilerleme kaydedilmesi halinde tanıyacaktır.

-ABD, Suudi Arabistan için önemli bir ülkedir, Suudi Arabistan da ABD için çok önemlidir. İlişkilerde geçmişte gerginlikler yaşanmış olsa da ilişki onlarca yıldır devam ediyor. Roosevelt yönetiminden bu yana tüm ABD yönetimleri, Suudi Arabistan'ı bölgede bir lider olarak görüyor. İki ülkeyi birleştiren bağların güçlü olması nedeniyle siyasi hassasiyetler ne olursa olsun bu durum değişmeyecektir. Bu bir ortak çıkar ilişkisidir.


Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

TT

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Fox News'in ABD'deki siyasi haber sunucusu Bret Baier’e Neom'da verdiği kapsamlı röportajda, ülkesinin ‘yirmi birinci yüzyılın en büyük başarı öyküsü ve bu yüzyılın hikayesi’ olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın şu anda tüm sektörlerde en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirtti. Veliaht Prens, "Hedefimiz Suudi Arabistan'ı her zaman daha iyiye taşımak ve zorlukları fırsata dönüştürmektir.” dedi. Ayrıca, "2030 Vizyonu iddialı bir vizyondur ve hedeflerine daha hızlı ulaştık. Daha büyük bir iddiayla yeni hedefler belirledik" ifadelerini kullandı. Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın G20 içinde iki yıl üst üste en hızlı GSYİH büyümesini gerçekleştirdiğini de vurguladı.

zxsac
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

 Suudi Veliaht Prensi, Riyad’ın G7’ye katılmaya çalıştığını ancak bazı ülkelerin şartlar dikte etmek istediğini söyledi. Veliaht Prens, “Zamanımı Suudi Arabistan ve halkının çıkarlarına hizmet eden şeyleri takip etmeye odaklıyorum. Suudi halkı değişime inanıyor ve bunun için çalışanlar da onlar, ben de onlardan biriyim" şeklinde konuştu.

 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, turizme yapılan yatırımın, turizmin GSYİH'ye katkı payını yüzde 3'ten yüzde 7'ye çıkardığını söyledi. Veliaht Prens, Suudi Arabistan turizminin 2022 yılında 40 milyon ziyaretçi çektiğini ve 2030 yılına kadar 100 ila 150 milyon ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Veliaht Prens, siyasi alanda "Amerikalılarla iyi sonuçlara ulaşmak ve Filistinlilerin acılarını hafifletmek için görüşüyoruz." diyerek, Filistin meselesinin önemini vurguladı ve bunu İsrail ile herhangi bir normalleşmenin temeli olarak kabul etti. İsrail ile ilişki konusundaki müzakerelerin askıya alındığına dair iddialara yanıt veren Prens Muhammed bin Selman, bunun ‘doğru olmadığını’ söyledi. “Her gün ilerleme kaydediyoruz ve nereye varacağını göreceğiz" dedi. Biden yönetiminin Suudi Arabistan ve İsrail arasında bir anlaşma imzalaması durumunda, bunun Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonraki en büyük anlaşma olacağını düşündüğünü söyleyen Muhammed bin Selman, "ABD ile yapılacak anlaşmalar, iki ülke, bölge ve dünya güvenliği için faydalı olacaktır" dedi.

İran ile ilişkiler hakkında konuşan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, bunların ‘iyi bir şekilde ilerlediğini’ ve ‘bölgenin güvenliği ve istikrarı için faydalı’ olmasını umduklarını söyledi. Ayrıca "Herhangi bir nükleer silahlanma yarışı, yalnızca bölge güvenliğini değil, aynı zamanda dünya güvenliğini de tehdit eder. Bölgedeki güçler dengesi, İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda bizim de nükleer silaha sahip olmamızı gerektiriyor" dedi. İranlılarla arasında arabuluculuk yapmayı seçenin Çin olduğuna dikkat çekti.

csdvfb
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

Suudi Veliaht Prensi, 2019'dan bu yana büyük bir ABD haber ağına verdiği ilk röportajda, petrol üretimini azaltma kararlarının piyasayı istikrara kavuşturmayı amaçladığını ve Rusya'ya savaşında yardımcı olma amacı olmadığını söyledi. Suudi Veliaht Prensi, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin "Rusya ve Ukrayna ile ilişkilerimiz iyi, diyalog yolunu tercih ediyoruz ve bir tarafı diğerinin pahasına desteklemeyiz" ifadelerini kullandı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ABD ile ilişkiler hakkında ise “Washington ile önemli güvenlik bağlarımız var... Başkan (Joe) Biden ile özel bir ilişkimiz var. O çok odaklanmış ve iyi hazırlanıyor. Suudi Arabistan Ortadoğu'da güvenli bir ortamda, ABD ve yabancı şirketlerin yatırım yapmasını istiyor. ABD silahlarının en büyük beş müşterisinden biriyiz. ABD dışındaki ülkelerden silah satın alma hamlemiz onların çıkarına değil” dedi.


Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir
TT

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Muhammed bin Selman: Suudi Arabistan bu yüzyılın hikayesidir ve Filistin meselesi normalleşme açısından önemlidir

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Fox News'in ABD'deki siyasi haber sunucusu Bret Baier’e Neom'da verdiği kapsamlı röportajda, ülkesinin ‘yirmi birinci yüzyılın en büyük başarı öyküsü ve bu yüzyılın hikayesi’ olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın şu anda tüm sektörlerde en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirtti. Veliaht Prens, "Hedefimiz Suudi Arabistan'ı her zaman daha iyiye taşımak ve zorlukları fırsata dönüştürmektir.” dedi. Ayrıca, "2030 Vizyonu iddialı bir vizyondur ve hedeflerine daha hızlı ulaştık. Daha büyük bir iddiayla yeni hedefler belirledik" ifadelerini kullandı. Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın G20 içinde iki yıl üst üste en hızlı GSYİH büyümesini gerçekleştirdiğini de vurguladı.

dfv
Prens Muhammed bin Selman röportaj sırasında

Suudi Veliaht Prensi, Riyad’ın G7’ye katılmaya çalıştığını ancak bazı ülkelerin şartlar dikte etmek istediğini söyledi. Veliaht Prens, “Zamanımı Suudi Arabistan ve halkının çıkarlarına hizmet eden şeyleri takip etmeye odaklıyorum. Suudi halkı değişime inanıyor ve bunun için çalışanlar da onlar, ben de onlardan biriyim" şeklinde konuştu.

 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, turizme yapılan yatırımın, turizmin GSYİH'ye katkı payını yüzde 3'ten yüzde 7'ye çıkardığını söyledi. Veliaht Prens, Suudi Arabistan turizminin 2022 yılında 40 milyon ziyaretçi çektiğini ve 2030 yılına kadar 100 ila 150 milyon ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Veliaht Prens, siyasi alanda "Amerikalılarla iyi sonuçlara ulaşmak ve Filistinlilerin acılarını hafifletmek için görüşüyoruz." diyerek, Filistin meselesinin önemini vurguladı ve bunu İsrail ile herhangi bir normalleşmenin temeli olarak kabul etti. İsrail ile ilişki konusundaki müzakerelerin askıya alındığına dair iddialara yanıt veren Prens Muhammed bin Selman, bunun ‘doğru olmadığını’ söyledi. “Her gün ilerleme kaydediyoruz ve nereye varacağını göreceğiz" dedi. Biden yönetiminin Suudi Arabistan ve İsrail arasında bir anlaşma imzalaması durumunda, bunun Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonraki en büyük anlaşma olacağını düşündüğünü söyleyen Muhammed bin Selman, "ABD ile yapılacak anlaşmalar, iki ülke, bölge ve dünya güvenliği için faydalı olacaktır" dedi.

İran ile ilişkiler hakkında konuşan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, bunların ‘iyi bir şekilde ilerlediğini’ ve ‘bölgenin güvenliği ve istikrarı için faydalı’ olmasını umduklarını söyledi. Ayrıca "Herhangi bir nükleer silahlanma yarışı, yalnızca bölge güvenliğini değil, aynı zamanda dünya güvenliğini de tehdit eder. Bölgedeki güçler dengesi, İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda bizim de nükleer silaha sahip olmamızı gerektiriyor" dedi. İranlılarla arasında arabuluculuk yapmayı seçenin Çin olduğuna dikkat çekti.

Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.
Prens Muhammed bin Selman, NEOM şehrinde Bret Baier’e röportaj verirken.

Suudi Veliaht Prensi, 2019'dan bu yana büyük bir ABD haber ağına verdiği ilk röportajda, petrol üretimini azaltma kararlarının piyasayı istikrara kavuşturmayı amaçladığını ve Rusya'ya savaşında yardımcı olma amacı olmadığını söyledi. Suudi Veliaht Prensi, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin "Rusya ve Ukrayna ile ilişkilerimiz iyi, diyalog yolunu tercih ediyoruz ve bir tarafı diğerinin pahasına desteklemeyiz" ifadelerini kullandı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ABD ile ilişkiler hakkında ise “Washington ile önemli güvenlik bağlarımız var... Başkan (Joe) Biden ile özel bir ilişkimiz var. O çok odaklanmış ve iyi hazırlanıyor. Suudi Arabistan Ortadoğu'da güvenli bir ortamda, ABD ve yabancı şirketlerin yatırım yapmasını istiyor. ABD silahlarının en büyük beş müşterisinden biriyiz. ABD dışındaki ülkelerden silah satın alma hamlemiz onların çıkarına değil” dedi.


Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir

Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
TT

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir

Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda
Prens Muhammed bin Salman Bret Baier ile röportajda

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman Fox News televizyonuna konuştu: Filistin meselesi, İsrail ile normalleşme meselesi açısından önemlidir.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Amerikan Fox News kanalına yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Filistin meselesinin çok önemli olmaya devam edeceğini belirtti.

Prens Muhammed bin Selman röportajda "Herhangi bir ülkenin nükleer silah elde etmesinden endişe duyuyoruz ve eğer İran nükleer silah elde ederse, biz de ona aynı şekilde sahip olmalıyız. Nükleer silahlara sahip olmanın bir anlamı yok çünkü kullanılamıyorlar ama eğer herhangi bir ülke bunları kullanırsa, yeni bir Hiroşima'ya tahammülü olmayan dünyanın tüm ülkeleriyle savaş halinde olur.” diye konuştu.

Suudi Arabistan halkı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Fox News kanalına verdiği röportajın saat 01.00 itibariyle yayınlanmasını bekliyor. Röportaj, Suudi Arabistan hakkında özel ve kapsamlı bir raporun parçası olarak yayınlanacak.

Röportaj, Suudi Veliaht Prens'inin 2019'dan bu yana bir ABD haber kanalına vereceği ilk röportaj olacak. Prens Muhammed bin Selman, ABD menşeili CBS’de yayınlanan ünlü ‘60 Dakika’ programına konuştu.

Fox News, geçen hafta yaptığı açıklamada, röportajın 20 Eylül 2023 Perşembe günü ABD Doğu Saati ile 18.00'da yayınlanacağını ve Suudi Arabistan'ın dönüşümleri ve en büyük projeleri, enerji ve Suudi-Amerikan ilişkileri gibi bir dizi konuyu kapsayacağını belirtmişti.

Bakanlar ve yetkililer

Kanal, büyük siyasi haber spikeri Brett Baier'in 19 ve 20 Eylül'de Suudi Arabistan'dan özel bir haber sunacağını ve Suudi sahnesine bir göz atılacağını duyurdu. Baier'in aralarında Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Ekonomi ve Planlama Bakanı Faysal bin Fadıl İbrahim, Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal, Turizm Bakanı ve Turizm Kalkınma Fonu Başkanı Ahmed bin Akil el-Hatibi ve ‘Diriyye Platformu’ geliştirme teşkilatının ABD'li CEO'su Jerry Inzerillo’nun da yer aldığı Suudi yetkililerle de röportajlar yapacağı bildirildi.

Açıklamaya göre bu röportajlar, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yapılacak özel görüşme öncesinde, özel bir haber olarak yayınlanacak.

NEOM’dan

Fox News kanalı, dün Suudi Arabistan'dan bazı özel haberler yayınlamaya başladı. Brett Baier, Neom'dan yayınladığı bir video klipte, Suudi Arabistan'ın nispeten kısa bir sürede elde ettiği muazzam gelişmeleri ve ‘2030 Vizyonu’ sancağı altındaki küresel büyüme ve liderlik hedeflerine övgüde bulundu.

Baier, programın reklam klibinde röportajın NEOM şehrinde gerçekleşeceğini ve başlığının ‘Adil, Dengeli ve Korkusuz’ olduğunu, Prens Muhammed bin Selman'ın İngilizce konuşacağını söyledi.

ABD’li sunucu bir başka videoda ise "Bu ülke, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri, İslam'ın doğduğu yer, dünyanın en büyük kum çölü, en büyük vadisi ve siyasi olarak dünyanın en büyük havalimanına sahip. Bu, gezegenin en önemli yerlerinden biridir. Ben buradayım, Suudi Arabistan'dayım." diye konuştu.

Dün, yetkililerle yapılan özel röportajlardan kesitler yayınlandı. Fox News kanalının sunucusu, Veliaht Prens'e hangi soruları sorması gerektiği konusunda Bakan Abdulaziz bin Selman'dan tavsiye istedi.

Bakan Abdulaziz bin Selman, gülümseyerek soruya, "Prens Muhammed bin Selman'a, bakanlarına ne zaman üç gün boyunca aralıksız sekiz saat uyumalarına izin vereceğini sorabilirsiniz" şeklinde yanıt vererek  çalışma yoğunluğuna işaret etti.

Fox News, dün Brett Baier'in Diriyye Platformu geliştirme teşkilatının CEO'su Jerry Inzerillo ile yaptığı röportajı yayınladı. Inzerillo, Diriyye bölgesini özgün olarak nitelendirdi ve dünyanın en büyük yaya dostu kültür şehri olacağını söyledi.


Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)
KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetliyor (SPA)

Suudi Arabistan, Libya'daki selden etkilenenlere yardım göndermeye devam ediyor.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı'ndan bugün havalanan ve 90 ton yardım taşıyan beşinci yardım uçağı, Libya'nın Bingazi kentindeki Benina Uluslararası Havalimanı'na doğru yola çıktı.

Yardım uçağının, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Libya’da meydana gelen sel felaketinden etkilenenlere gıda ve barınma yardımı yapılması yönünde Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’ne (KSRelief) talimat vermesi doğrultusunda gönderildiği ifade edildi.

Gıda ve barınma yardımı taşıyan beşinci uçak (SPA)
Gıda ve barınma yardımı taşıyan beşinci uçak (SPA)

KSRelief’den uzman bir ekip, Libya Kızılayı ile koordineli olarak yardım dağıtım sürecini denetleyecek. Yardım çabaları Suudi Arabistan liderliğinin, kardeş ve dost ülkelerin yaşadıkları kriz ve sıkıntılar sırasında yanlarında yer alarak oynadığı insani rolü teyit ediyor.


Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, insani yardım çalışmaları da dahil bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı

Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, insani yardım çalışmaları da dahil bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı

Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında dün Neom’da toplandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Libya’da meydana gelen selden etkilenenlere yardım etme çabaları da dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

Suudi Arabistan’ın bu çabalarının, dünyanın çeşitli yerlerindeki ihtiyaç sahibi ve sıkıntı içinde olan insanlara yardım sağladığı insani rolünden kaynaklandığı vurgulandı.

Kral Selman, oturumun başlangıcında, bu cumartesi gününe denk gelen ülkenin 93. Milli Günü’ne dikkat çekerek, bunun devletin tarihi ve başarılarından duyulan gururu yansıttığını söyledi.

Devletin şanlı ve onurlu başarılarından duyulan gururun, daha parlak ve müreffeh bir geleceğe olan isteğin altını çizen Kral Selman, ülkeye güvenlik, istikrar ve ulusal birlik bahşettiği için Yüce Allah’a hamdetti.

FOTO: Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Bakanlar Kurulu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a ‘ikili ilişkilerin güçlendirilmesine’ ilişkin gönderdiği mesaj da ele alındı. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan ile bazı ülkeler arasında gerçekleştirilen görüşmelerin içeriği gözden geçirildi.

Toplantının ardından Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı’na (SPA) açıklamalarda bulunan Enformasyon Bakanı Selman Duseri’ye göre, Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan’ın G77 Grubu’na katılımı ve Küba’daki G77+Çin Zirvesi’nin sonuçları tartışıldı.

Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler’in (BM), Suudi Arabistan’ın 2024 Dünya Çevre Günü kutlama etkinliklerine ev sahipliği yapacağı yönündeki duyurusunu değerlendirdi.

Bunun, ülkenin evrenin korunması ve sürdürülebilirliği konusunda yerel ve küresel düzeydeki öncü rolünü teyit ettiğini vurguladı. Bu adımın, Riyad’ın 2030 Vizyonu hedefleri doğrultusunda uluslararası çevre sorunlarını destekleme yönündeki sürekli çabalarını daha da pekiştirdiğine dikkat çekildi.

Toplantıda, Arap Birliği çatısı altında, Riyad merkezli bir Genel Sekreterlik ve Yürütme Ofisi’ne sahip olacak ‘Arap Siber Güvenlik Bakanları Konseyi’nin kurulma kararına övgüde bulunuldu.

Bu kararın, Suudi Arabistan tarafından, güvenlik ve istikrarın korunmasına yönelik işbirliğinin pekiştirilmesine katkıda bulunacağı aktarıldı. Önerinin sektördeki entegrasyonu en üst düzeye çıkarma amacı taşıdığı, ortak Arap eylemini geliştirme konusundaki isteği çerçevesinde sunulduğunun altı çizildi.

FOTO: Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz, NEOM’daki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor (SPA)

Bakanlar Kurulu, Suudi ekonomisine yönelik uluslararası finans kurumları ve kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen olumlu değerlendirmelerin, 2030 Vizyonu çerçevesinde uygulanan ekonomik ve yapısal reformların öne çıkan rolünü yansıttığını vurguladı.

Bu reformların, petrol dışı sektör büyümesinin desteklenmesine, mali sürdürülebilirliğin devam etmesine ve kamu borcunun dengeli bir düzeyde korunmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekildi.

Toplantıda ayrıca, Riyad’ın ev sahipliği yaptığı, 110 milyar riyal üzerinde değere sahip mega projelerin lansmanı gerçekleştirilen Cityscape Global Fuarı’nın sonuçları ele alındı.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan ile Umman arasında enerji alanında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan ile Tayland arasında, diplomatik ve resmi pasaport sahiplerinin giriş vizesinden muaf tutulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Kraliyet Geleneksel Sanatlar Enstitüsü ile Kore Ulusal Kültürel Miras Üniversitesi arasında, geleneksel sanatlar alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptına onay verildi.

Suudi Arabistan ve Azerbaycan arasında, terör suçlarıyla mücadele ve bunların finansmanı alanında bir işbirliği anlaşması onaylandı.

FOTO: Veliaht Prens Muhammed bin Selman NEOM’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında (SPA)
Veliaht Prens Muhammed bin Selman NEOM’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında (SPA)

Suudi Arabistan ve İspanya arasında enerji alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı hakkında karşı tarafla görüşmesi için Enerji Bakanı’na yetki verildi.

Savunma Bakanı’na, Suudi Arabistan ile İngiltere arasında gizli verilerin karşılıklı korunmasına ilişkin bir anlaşma taslağı üzerinde karşı tarafla görüşme yetkisi verildi.

Suudi Arabistan ile Portekiz arasında, ekonomik alanda işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağı hakkında Portekiz tarafıyla görüşmek üzere, Ekonomi ve Planlama Bakanı yetkilendirildi.

Ulaştırma ve Lojistik Hizmetler Bakanı ve Sivil Havacılık Genel Otoritesi (GACA) Yönetim Kurulu Başkanı’na, Maldivler Sivil Havacılık Otoritesi ile deniz uçaklarına yönelik havalimanları alanında bir mutabakat zaptı taslağı konusunda, görüşmelerde bulunma yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu, Rekabet Genel Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı’na, Kuveyt’teki Rekabet Koruma Ajansı ile rekabetin korunması alanında işbirliğini öngören mutabakat taslağı konusunda, karşı tarafla görüşmelerde bulunmak üzere yetki verdi.

Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Otoritesi (SDAIA) Yönetim Kurulu Başkanı’na, Uluslararası Yapay Zeka Araştırma Merkezi (IRCAI) ve Slovenya’daki Jozef Stefan Enstitüsü (JSI) ile yapay zekada araştırma, geliştirme ve inovasyon konusunda işbirliğini içeren iki mutabakat zaptı hakkında görüşme yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Suudi Arabistan Savunma Bakanı, Husi heyeti ile görüştü

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
TT

Suudi Arabistan Savunma Bakanı, Husi heyeti ile görüştü

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman’ın Sana heyeti ile yaptığı görüşme. (SPA)

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman, Yemen’deki barış sürecini destekleme çabalarını görüşmek üzere Riyad’ı ziyaret eden Husi sözcüsü Muhammed Abdusselam başkanlığındaki Sana heyetiyle bir araya geldi.

Bakan Selman, Husi sözcüsü Abdusselam başkanlığındaki heyetle yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan’ın Yemen ve halkının yanında durduğunu, Yemenli partileri Yemen’de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı ve kalıcı bir siyasi çözüme ulaşmak için diyalog masasına oturmaya teşvik etme konusundaki kararlılığına vurgu yaptı.

SPA

Selman X platformu aracılığıyla yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Görüşmelerin amacına uluşmasını, Yemenli tarafların bir araya gelerek konuşup birleşmesini, böylece Yemen’in siyasi istikrar ve kalıcı çözüme ulaşmasını umuyoruz”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed el-Cabir başkanlığındaki Suudi iletişim ve koordinasyon ekibi tarafından Yemen’de barış sürecini destekleyecek bir yol haritasına ulaşma konusundaki tartışmaların olumlu sonuçlarını memnuniyetle karşıladı. Suudi ekibinin daha önce Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ile yaptığı toplantıların tamamlayıcısı olarak gelen görüşmede, barış süreci için yol haritası çizme fikir ve seçeneklerine ulaşıldı. Görüşmede Umman Sultanlığı’ndan bir heyette yer aldı.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, BAE’li mevkidaşından mektup aldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, BAE’li mevkidaşından mektup aldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ( Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Birleşik Arap Emirlikleri ( BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan'dan iki kardeş ülke ve halklar arasındaki ikili ilişkilere ilişkin mektup aldı.

Mektup, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mühendis Velid el-Hireyci'nin, BAE’nin Riyad Büyükelçisi Şeyh Nahyan bin Said al Nahyan ile Riyad’daki bakanlık merkezinde yaptığı görüşme sırasında teslim alındı.

Hireyci BAE’li büyükelçiden mektubu teslim alırken ( SPA)
Hireyci BAE’li büyükelçiden mektubu teslim alırken ( SPA)

Görüşmede, ikili ilişkiler gözden geçirilerek ortak çıkarları ilgilendiren konular ele alındı.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Pakistanlı mevkidaşı ile görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)
TT

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Pakistanlı mevkidaşı ile görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani (SPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, New York'taki Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’nun (BMGK) oturum aralarında Pakistan Dışişleri Bakanı Celil Abbas Jilani ile bir araya geldi.

SPA

Görüşmede, iki ülke ve iki kardeş halk arasındaki güçlü ilişkiler,  çeşitli işbirliği alanlarının güçlendirme ve geliştirme yolları görüşüldü. Ayrıca, ikili ve çok taraflı eylemlerin güçlendirilmesine ilişkin hususlar ile uluslararası meseleler ele alındı.