BAE Devlet Başkanı Bin Zayed Fransa’da istisnai bir şekilde karşılandı

Macron, Bin Zayed’e Fransa’nın en yüksek nişan olan Légion d'Honneur’u takdim etti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve eşi Brigitte, Elysee Sarayı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i karşıladı. (AFP)
Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve eşi Brigitte, Elysee Sarayı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i karşıladı. (AFP)
TT

BAE Devlet Başkanı Bin Zayed Fransa’da istisnai bir şekilde karşılandı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve eşi Brigitte, Elysee Sarayı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i karşıladı. (AFP)
Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve eşi Brigitte, Elysee Sarayı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i karşıladı. (AFP)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, ülkenin yönetimini devraldıktan sonra ilk resmi yurt dışı ziyaretini Fransa’ya gerçekleştirdi. Paris, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daveti üzerine ülkeye gelen Muhammed bin Zayed’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etmek için olası tüm jestleri sundu. Şeyh Muhammed bin Zayed günün erken saatlerinde Fransa’nın en seçkin konuklarının ağırlandığı Invadiles Sarayı’na geçti. 
Macron ile görüşme yapmak amacıyla Elysee Sarayı’na gitmeden önce BAE Devlet Başkanı için Invalides Sarayı’nın avlusunda Savunma Bakanı Sebastien Lecornu’nun başkanlığında resmî tören düzenlendi. BAE ve Fransa milli marşları çalınırken, Fransız Muhafız süvari birliği Al Nahyanı selamladı ve kalabalık bir merasim heyeti kendisine Elysee Sarayı’na kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Al Nahyan’ı merdivenlerden inip karşılayarak kucakladı. Bu görüntü iki lider arasındaki samimiyetin ve Muhammed bin Zayed’e gösterilen önemin bir göstergesi olarak yorumlandı. Fransa First Lady'si Brigitte Macron da Al Nahyan’ı karşılayanlar arasındaydı. Daha sonra Emmanuel Macron ve Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, heyetlerin katılımı olmaksızın bir süre baş başa görüştü. 
Fransa, BAE Başkanı Bin Zayed’in, geçen mayıs ayında görevi devralmasından bu yana Arap bölgesi dışındaki ziyaretlerinin ilk durağı olarak Paris'i seçmesinden büyük memnuniyet duyuyor. Fransız kaynakları, Paris ve Abu Dabi arasındaki ikili ilişkilerde dikkat çekici olanın, "sadece BAE'nin kuruluşu ve 1971'de birliğin ilanına kadar uzanan tarihsel boyuttan’’ ibaret olmadığını, Macron’un seçildiği 2017 tarihinden bu yana ilki lider arasında oldukça güçlü bir ilişki bağı olduğunu, dolayısıyla meselenin ‘şahsi bir boyutu da’ bulunuğunu ifade ediyor. BAE kurucu Devlet Başkanı Zayed bin Sultan ilk defa 1976 yılında Paris’i ziyaret etmişti. Zayed bin Sultan 1991 yılında da bir kez daha Fransa’ya resmi ziyarette bulundu.  
Fransız kaynakları, Fransız-Emirlik ilişkilerinin, Fransa cumhurbaşkanlarının siyasi kimliklerinden bağımsız olarak istikrarlı bir şekilde geliştiğini belirtiyor. Önceki Fransız cumhurbaşkanları arasında en çok Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın BAE ile ilişkilerin gelişmesine katkı sunduğu değerlendiriliyor. Jac Chirac’ın yakınlarının aktardığına göre merhum Şeyh Zayed bin Sultan ile tanıştığında, derin ilgisinin bir göstergesi olarak, kendisine oğullarının kimler olduğunu ve neler yaptıklarını tek tek sordu. Chirac ayrıca BAE’nin kalkınma modeliyle ilgili de ayrıntılı olarak bilgi edinmek istedi. Burada şunu anmakta fayda var; Abu Dabi, bağımsızlık ilanından sonra, ‘İngiliz-Anglo-Sakson çevresini’ terk etmeye istekli olduğu için Fransa ile yakınlaşma yoluna gitti. Bu süreçte Fransa’nın tercih edilmesi, Georges Pompidou ve Valery Giscard d'Estaing’in cumhurbaşkanlıkları döneminde, Paris’in Ortadoğu ve Arap ülkeleriyle ilgili olumlu politikalar gütmesinden kaynaklanmaktaydı. Bu aşamada Fransa ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında ‘savunma anlaşması’ yapıldı. Böylece Fransa tekrar bölgedeki aktif oyunculardan biri oldu. Fransa ile BAE arasındaki bir diğer ‘savunma ittifakı’ çerçevesinde, Fransa daimî olarak BAE’de askeri üs inşa etti. Irak’ta terör örgütü DEAŞ’la mücadele sırasında, Fransız savaş uçakları BAE’deki Cufra üssünden kalkarak Irak’ta operasyon düzenledi.  
Fransız diplomatik bir kaynak, BAE Cumhurbaşkanı ile Fransa Cumhurbaşkanı arasındaki heyetlere ve danışmanlara kapalı yüz yüze görüşmenin anlamının, iki tarafın gündeme getirilen tüm meseleler hakkında tamamen açık yüreklilikle konuşmak ve hassas konuların derinliklerine inmek istemesi olduğunu söylüyor. Elysee Sarayı kaynakları, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed'e, ülkenin en yüksek dereceli sivil nişanı olan ‘Légion d'honneur’ nişanını takdim ettiğini bildirdi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları ayrıca Macron'un, Alman seyyah Lorenz Fries tarafından 1535'te çizilen ve Körfez bölgesinin en eski haritalarından birinin kopyasını Şeyh Muhammed bin Zayed'e hediye ettiğini bildirdi. Muhammed bin Zayed Elysee Sarayı’ndaki temaslarının ardından, Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher ile bir araya geldi. Bin Zayed ülkeden ayrılmadanönce bugün, Parlamento Başkanı Yael Braun-Pivet ve Başbakan Elisabeth Borne ile de görüşecek. Böylece Şeyh Muhammed bin Zayed, Fransa'daki en yüksek yürütme ve yasama makamlarıyla bir araya gelmiş olacak. Bu arada BAE’li bakanlar Fransız mevkidaşlarıyla bir dizi çalışma toplantısı düzenledi ve birçok ikili anlaşmaya imza atıldı.
Resmi ziyaretin ilk gününün akşamında Muhammed bin Zayed onuruna resmi yemek organizasyonu yapıldı. Akşam yemeği organizasyonuna, Fransız yürütme ve yasama makamlarının en yüksek temsilcileri de dahil olmak üzere 100 kişi iştirak etti. Konuklar arasında, Fransa dışişleri, savunma, ekonomi, çevre ve kültür bakanlarının yanı sıra Fransız Parlamentosu savunma ve dışişleri komisyonlarının başkanları ve Fransız-Körfez Dostluk Grubu Başkanı da yer aldı. Resmi yemeğe ayrıca, eski bakanlar, kültür, sanat, akademi çevrelerinden şahsiyetler ve Körfez’de yatırımları bulunan şirket başkanları da katıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Fransız Catherine Colonna’nın bugün Paris'in güneyindeki Orly Havalimanı'nda Şeyh Muhammed bin Zayed'i uğurlaması bekleniyor.  
Birleşik Arap Emirlikleri resmi haber ajansı WAM, Şeyh Mohamed bin Zayed'in Cumhurbaşkanı Macron ile yaptığı görüşmede, "BAE ile Fransa arasındaki dostluğun, kurucu Şeyh Zayed bin Sultan döneminden bu yana güçlü ve köklü olduğunu" vurguladığını aktardı. WAM’ın haberine göre görüşmede, "iki ülke arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde özellikle iklim değişikliği, yatırım alanları, kültür, teknoloji, yenilenebilir enerji alanlarında çeşitli işbirliği yolları gözden geçirildi.’’ Liderler ayrıca, hayati ortak ilgi alanlarıyla ilgili istişare ve koordinenin sürdürülmesi konusunda hemfikir olduklarını beyan etti.  
Ziyaretten önce Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, BAE liderinin yapacağı resmi ziyarette, "kapsamlı stratejik ortaklığın" derinleştirilmesi ve güçlendirilmesi yönünde çaba sarf edileceği kaydedildi. Paris'e göre bu ortaklık üç ana eksen etrafında dönüyor, birincisi: güvenlik, istikrar, terörle mücadele ve Körfez bölgesinin, özellikle İran tehdidi nedeniyle maruz kaldığı sorunların da ele alınmasını gerektiren, siyasi - güvenlik ve savunma ekseni. Bu bağlamda ABD Başkanı Joe Biden’ın katılımıyla gerçekleşen Cidde Zirvesi’nin yansımalarının da değerlendirilmesi bekleniyor. Güvenlik ekseninde, İsrail-Filistin sorunu ve Lübnan dosyası da öne çıkıyor. Fransa ve BAE’nin genel eğilimi, her iki dosyayla da ilgili ‘gerilimin azaltılması’ yönünde. Ayrıca Fransa ve BAE, ABD Başkanı Biden’ın da ana gündemi olan ‘İran’ın nükleer faaliyetleri’ konusunda diyalog ve müzakerelerin sürdürülmesini savunuyor.  
İkinci eksen ise; enerji, karşılıklı yatırımlar ve ticaret borsaları dosyalarını içeren ikili ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi olarak öne çıkıyor. Paris, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşından kaynaklanan zorluklar ışığında petrol ithalatını çeşitlendirmek ve BAE'ye yönelmekle ilgileniyor. WAM'a göre, Şeyh Muhammed bin Zayed, enerjinin her biçiminde iki ülke arasındaki en önemli iş birliği alanlarından birini temsil ettiğini ve BAE'nin genel olarak dünyada ve özellikle dost Fransa'da enerji güvenliğini desteklemeye istekli olduğunu vurguladı. Fransa Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, enerji alanındaki stratejik ortaklık anlaşmasının BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın Paris’e yaptığı resmi ziyareti kapsamında imzalandığı belirtildi. Anlaşmanın iki ülkenin hidrojen, yenilenebilir ve nükleer enerji alanlarında ortak yatırım projelerini belirlemeyi amaçladığı aktarılan açıklamada, anlaşmada yeşil projelerin finanse edilmesi için ortak bir fon oluşturulması olasılığına da değinildiği ifade edildi. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, ‘’Bu anlaşma kısa vadede enerji alanındaki zorlukların üstesinden gelmemize olanak tanıyacak, ayrıca karbonsuz bir geleceğe hazırlanmamızı sağlayacak’’ dedi. Abu Dabi’nin önümüzdeki süreçte Fransa’ya ‘dizel’ ihraç edeceği kaydedildi.  
Paris'in ‘kapsamlı zorluklar’ dosyası olarak adlandırdığı üçüncü eksen ise, özellikle Ukrayna tahılının küresel pazarlara ulaştırılması önündeki engeller nedeniyle ortaya çıkan gıda krizi ile iklim ve çevresel sorunların ele alınmasını içeriyor. Şeyh Muhammed bin Zayed Macron’la toplantısında, BAE’nin çevre sorunlarına ve Paris İklim Anlaşması çerçevesinde iklim değişikliğiyle mücadeleye büyük ilgi duyduğunu vurguladı. BAE’nin bu bağlamda 2023 yılında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na ev sahipliği yapacağını hatırlattı ve Fransa ile bu konuda birlikte hareket etme arzusunu dile getirdi. Fransa ve BAE’nin kültürel iş birliği, bilimsel çalışmalar, sağlık ve uzay çalışmalarında da birlikte çalışma isteğinde olduğu belirtildi.  Bahsedilenlere ek olarak, iki taraf arasında, kapsamlı stratejik ortaklığı her iki taraf için faydalı ortak projelere dönüştürme isteğini yansıtan bir dizi anlaşmanın daha imzalanması bekleniyor.  Suudi Arabistan Enerji Bakanı: Ülkede yüzde 75 yerelleşme oranına ulaşmak için en iyi fırsat enerji sektöründe

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı’nda konuşuyor (Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı’nda konuşuyor (Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan Enerji Bakanı: Ülkede yüzde 75 yerelleşme oranına ulaşmak için en iyi fırsat enerji sektöründe

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı’nda konuşuyor (Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı’nda konuşuyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, insan kaynaklarını geliştirmenin herhangi bir toplumun kalkınmasını belirleyen en önemli ölçü olduğunu söyleyerek, eğitim ve öğretimdeki boşlukların doldurulması gerektiğini vurguladı.

Prens Abdulaziz, bugün başkent Riyad’da düzenlenen İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı sırasında, “Yeni 150 bin istihdam yaratılacak. Bu yalnızca endüstriyel veya yenilenebilir enerji tesislerinde değil. Ama pek çok işin yerelleştirme programları aracılığıyla olacağını görüyoruz” dedi.

2030 yılına kadar işlerin yüzde 75’ini yerelleştirmeyi amaçlayan bir programa da bağlı olduklarını söyleyen bakan, enerji sektörünün diğer tüm sektörlerden daha fazla, yüzde 75 oranında yerelleştirmeye ulaşmak için en iyi fırsata sahip olduğuna dikkat çekti.

Küresel rakamlara göre enerji sektöründe kadınların yalnızca yüzde 15’inin istihdam edildiğini ifade eden bakan, Suudi Arabistan’da bu rakamın bundan çok daha düşük olduğunu açıkladı.

Prens Abdulaziz, “İnsan becerilerinin geliştirilmesi için ilgili tüm taraflarla işbirliği yapıyoruz” diye ekledi.

Konferans, küresel değişimler ışığında insan yeteneklerinin karşılaştığı en belirgin zorlukları ve küresel işgücü piyasasının geleceğinin gerektirdiği becerileri ele alacak.


Suudi Arabistan’da sanayi ve madencilik sektörlerinde insan yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik bir strateji başlatıldı

Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı, Riyad’da düzenlenen İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı’nda konuşuyor (Şarku’l Avsat)
Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı, Riyad’da düzenlenen İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı’nda konuşuyor (Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan’da sanayi ve madencilik sektörlerinde insan yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik bir strateji başlatıldı

Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı, Riyad’da düzenlenen İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı’nda konuşuyor (Şarku’l Avsat)
Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı, Riyad’da düzenlenen İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı’nda konuşuyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender el-Hureyf, bugün başkent Riyad’da düzenlenen İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı sırasında, sanayi ve madencilik sektörlerinde insan yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik bir strateji başlattı.

Bakan ayrıca, Kamu Yatırım Fonu (PIF) ile işbirliği içinde Ulusal Sanayi Akademisi’nin açılışını yaptı.

Konferans bugün, Başbakan ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in himayesinde, 200’den fazla uluslararası konuşmacının katılımıyla başladı.

İnsan Kapasitesi Girişimi Konferansı’na, politika yapıcılar, uluslararası kuruluşlar, şirket başkanları, yatırımcılar, girişimciler, akademik ve sosyal kurumların başkanları, kar amacı gütmeyen sektör ile araştırma ve düşünce merkezlerinin liderleri başta olmak üzere 13 binden fazla kişinin katılması bekleniyor.

Bakan konferansta, özel sektörle koordineli olarak sistemdeki 50 binden fazla çalışanın geçen yıl eğitildiğini ve işgücünde yüzde 40’lık bir büyüme oranı elde edildiğini açıkladı.

Hureyf, Suudi Arabistan’ın araştırma, geliştirme ve inovasyonda yenilikçi bir ülke haline gelmesinin, araştırma ve inovasyon önceliklerinin farklı sektörlerin birçok alanda sürdürülebilirliği sağlamasına yol açtığını bildirdi.

Bugün başlatılan sanayi ve madencilik sektörlerinde insan yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik strateji, yeni model ve teknolojilerin benimsenmesi ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için işlerin geleceğinin şekillendirilmesini hedefliyor.

Bakanın açıklamasına göre strateji, büyümeyi sağlamak ve sektörün hedeflerine ulaşmak için doğru yetenekleri çekmek, yetenek ve liderliği güçlendirmek, insan sermayesi için rekabetçi bir ortam yaratmak, yenilikçiliği ve üretkenliği teşvik etmek ve işbirlikçi bir ekosistem yaratmak gibi dört ana hedefi içeriyor.

2030 Vizyonu ve Ulusal Sanayi Stratejisi’nin vizyonuyla tutarlı olan strateji, 40’tan fazla girişimin oluşturulmasıyla, sanayi ve madencilik sektörlerinde gerekli becerilerin belirlenmesine, en iyi yeteneklerin çekilmesine, iş gücü verimliliğinin geliştirilmesine, artırılmasına ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına katkıda bulunur.

PIF ile işbirliği içinde açılışı yapılan Ulusal Sanayi Akademisi ise, deneyimli ve yeni mezunlar için doğrudan eğitim programları sağlamayı, mevcut eğitim enstitülerini desteklemeyi, teşvikler sağlamayı, ortaklıkları kolaylaştırmayı ve sanayi sektöründeki en son teknolojileri hedefleyen dünya standartlarında programlar sunmayı amaçlıyor.

Akademi, yerel ve uluslararası eğitim kurumlarını destekleyip güçlendirip, hedef gruplara doğrudan eğitim programları sunarak, insan kapasitesi geliştirme stratejisinin hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak.


Suudi Arabistan: Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı’na ‘Kral Abdulaziz Madalyası’ verildi

Korgeneral Fayyaz er-Ruveyli, Korgeneral Zahir Ahmed Baber'e Kral Abdülaziz Madalyası ile ödüllendirildi (SPA)
Korgeneral Fayyaz er-Ruveyli, Korgeneral Zahir Ahmed Baber'e Kral Abdülaziz Madalyası ile ödüllendirildi (SPA)
TT

Suudi Arabistan: Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı’na ‘Kral Abdulaziz Madalyası’ verildi

Korgeneral Fayyaz er-Ruveyli, Korgeneral Zahir Ahmed Baber'e Kral Abdülaziz Madalyası ile ödüllendirildi (SPA)
Korgeneral Fayyaz er-Ruveyli, Korgeneral Zahir Ahmed Baber'e Kral Abdülaziz Madalyası ile ödüllendirildi (SPA)

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zahir Ahmed Baber'e, dostluk bağlarını ve ortak işbirliğini sağlamlaştırma ve güçlendirme, Suudi Arabistan-Pakistan ilişkilerini geliştirme konusundaki çabaları nedeniyle, ‘Üstün Sınıf Kral Abdulaziz Madalyası’ verilmesi talimatı verdi.

Madalyayı, Salı günü resepsiyon sırasında, Suudi Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz adına Genelkurmay Başkanı Korgeneral Fayyaz bir Hamid er-Ruveyli tarafından Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı'na takdim edildi.

Resepsiyonda iki kardeş ülke arasındaki, savunma ve askeri alanda işbirliği, bu işbirliğini geliştirme ve ilerletme yolları gibi ikili ilişkiler ele alındı.

Resepsiyona, Hava Kuvvetleri Komutanı Prens Korgeneral Turki bin Bender bin Abdulaziz ile Silahlı Kuvvetlerin çok sayıda üst düzey subayı katıldı.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, ABD’li mevkidaşı ile Gazze’yi görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ( Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ( Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, ABD’li mevkidaşı ile Gazze’yi görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ( Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ( Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde Gazze Şeridi ve çevresinde yaşanan gelişmelerin yanı sıra bölgedeki durumu ele aldı.

Görüşme sırasında Prens Faysal, Gazze'deki güvenlik ve insani koşulların yansımalarıyla başa çıkmak için yapılan çalışmalara da değindi.


Suudi Arabistan, bölgenin güvenlik ve istikrarına katkıda bulunan her şey verdiği desteği teyit etti

Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)
Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)
TT

Suudi Arabistan, bölgenin güvenlik ve istikrarına katkıda bulunan her şey verdiği desteği teyit etti

Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)
Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün başkent Riyad’da toplandı.

Bakanlar Kurulu, Arap İçişleri Bakanları Konseyi’nin 41. oturumunun sonuçlarına övgüde bulunarak, Riyad’ın bölgede güvenlik, istikrar ve refahın temellerinin atılması amacıyla, tüm alanlarda ortak Arap eylemini destekleme ve geliştirme konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etti.

Toplantıda, başta Filistin topraklarında olmak üzere en son bölgesel ve uluslararası gelişmeler gözden geçirilerek, Gazze ve çevresinde kötüleşen insani durumun ele alınması ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden askeri operasyonlardaki tırmanışın sona erdirilmesi çağrısı yinelendi.

Suudi Arabistan’ın, İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) genel merkezinde düzenlenen Silahsızlanma Konferansına (CD) katılımı sırasında teyit ettiği gibi, Riyad’ın her türlü kitle imha silahını yasaklamaya yönelik bölgesel ve uluslararası çabalara verdiği destek bir kez daha vurgulandı.

Aynı zamanda uzaydaki mevcut ve gelecekteki zorlukları ele almak ve tehditlerini azaltmak için yoğunlaştırılmış işbirliği memnuniyetle karşılandı.

Toplantının başında, Kral Selman’ın Tacikistan Cumhurbaşkanı’ndan aldığı bir mesaj ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ile görüşmesinin içeriği hakkında bilgi verildi.

dved
Veliaht Prens kabine oturumu sırasında (SPA)

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’dan üst düzey yetkililerin, dünya çapında çeşitli ülkelerdeki mevkidaşları arasındaki son görüşmelere değindi.

Bu görüşmelerde, Suudi Arabistan ile kardeş ve dost ülkeler arasında işbirliği ve koordinasyon, insani meselelerin ele alınmasında aktif bir taahhüt ve kalkınma meseleleri ve zorluklara odaklanma üzerine kurulu güçlü ilişkiler vurgulandı.

Enformasyon Bakanı Selman ed-Dusari’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya yaptığı açıklamaya göre, kabine Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Suudi Arabistan’ın katılımının sonuçlarını gözden geçirdi.

Bu bağlamda, Suudi Arabistan’ın, G20’nin mevcut uluslararası gerilimleri ele almak, çok taraflı çerçevelerin etkinliğini artırmak ve küresel taahhütlerini yerine getirmek için küresel yönetimi yeniden yapılandırmadaki rolüne ilişkin vizyonu vurgulandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’nun Cafura Doğalgaz Sahası’nda yeni doğalgaz ve doğalgaz kondensatı rezervi bulma başarısı takdir edildi.

Yüce Allah’tan, ülkeye ve insanlarına her türlü hayrı bahşetmesi niyaz edildi.

Bakanlar Kurulu, ülkenin 2023 yılında 100 milyonun üzerinde turist tarafından ziyaret edilmesi gibi kilometre taşı niteliğindeki bir başarıya ulaşmasına övgüde bulunan Dünya Turizm Örgütü ile Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’ne teşekkür etti.

dsv dffdv
Bakanlar Kurulu toplantısından bir kesit (SPA)

Toplantıda, Şura Konseyi çalışmaları da dahil olmak üzere, Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Konseyi Genel Komitesi ve Bakanlar Kurulu’ndaki Uzmanlar Konseyi’nin gündemindeki konular gözden geçirildi.

Bakanlar Kurulu, Malezya ve Tanzanya taraflarıyla enerji alanında işbirliğine yönelik iki mutabakat taslağı hakkında görüşme yapmak ve imzalamak üzere Enerji Bakanı’na yetki verdi.

Suudi Arabistan Spor Bakanlığı ile Endonezya Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında gençlik ve spor alanlarında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı ile Tayland Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı arasında, doğal kaynaklar ve çevre alanında işbirliğini içeren bir mutabakat zaptı taslağı hakkında Tayland tarafıyla görüşmesi ve imza atabilmesi için Çevre, Su ve Tarım Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan ve Çin arasında, süt ürünleri ve türevleri, kümes hayvanları ürünleri ve kümes hayvanı parçalarına ilişkin denetim ve karantina gereklilikleri ile denetime ilişkin protokolleri Çin tarafıyla görüşmek ve imzalamak üzere Çevre, Su ve Tarım Bakanı yetkilendirildi.

Barbados ile doğrudan yatırımın teşviki alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı hakkında görüşmesi ve imzalaması için Yatırım Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ile Türkmenistan Sağlık ve Medikal Sanayi Bakanlığı arasında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı hakkında görüşmesi ve imza atabilmesi için Sağlık Bakanı’na yetki verildi.

fdveb
Bakanlar Kurulu toplantısından bir kare (SPA)

Suudi Arabistan Nükleer ve Radyolojik Düzenleme Komisyonu ile Umman Çevre Otoritesi arasında nükleer ve radyasyon güvenliği ve radyasyondan korunma alanında hazırlanan bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Standartları, Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO) ile Singapur Akreditasyon Konseyi arasındaki mutabakat zaptına da onay verildi.

Petrol Talebi Sürdürülebilirlik Programı girişimlerinin uygulanmasında işbirliğine yönelik Suudi Arabistan ile Ruanda arasında bir mutabakat zaptına onay verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Muhammed bin Selman ve Zelenskiy Ukrayna-Rusya krizindeki gelişmeleri görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy görüşmede (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy görüşmede (SPA)
TT

Muhammed bin Selman ve Zelenskiy Ukrayna-Rusya krizindeki gelişmeleri görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy görüşmede (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy görüşmede (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, başkent Riyad’da ülkeyi ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi.

Veliaht Prens görüşmede, ülkesinin Ukrayna-Rusya krizinin çözülmesi, barışa ulaşılması ve ortaya çıkan insani etkilerin hafifletilmesine katkıda bulunmaya yönelik tüm uluslararası çabaları desteklediğini söyledi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerinin boyutları gözden geçirildi ve Ukrayna-Rusya krizindeki son gelişmeler ele alındı.

csdvef
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (SPA)

Suudi Arabistan’ın krize ilişkin gösterdiği çabaları takdirle karşılayan Zelenskiy ise, geniş çaplı işgali sona erdirmek için ‘Barış Formülü’ olarak tanımlanan adımı ilerletme konusunda, Suudi Arabistan’ın devam eden aktif desteğine güvenmeye devam ettiğini söyledi. 

Ukrayna Devlet Başkanı, Riyad’a gelişinde Veliaht Prensi ile yapacağı görüşmelerin barış formülü ve bunun nasıl uygulanacağı üzerinde yoğunlaşacağını açıklamıştı.

Zelenskiy sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, “Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile anlamlı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdim. Barış Formülü’nün maddelerini ve bunların uygulanmasında kaydedilebilecek ilerlemeleri tartıştık. Suudi Arabistan'ın liderliği adil çözümler bulunmasına yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

bvfrgbf
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Riyad’a gelişinde (SPA)

Zelenskiy ayrıca, İsviçre’deki Küresel Barış Zirvesi hazırlıkları kapsamındaki çabalar hakkında görüştüklerini bildirerek, “Ukrayna ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ve teknolojik işbirliğine yönelik belirli fırsatlara da baktık. Ekiplerimiz bugün görüştüğümüz alanlarda çalışacak” diye ekledi.

dfvfde
Zelenskiy’in Riyad ziyaretinde Ukrayna ile Rusya arasındaki esir takas konusu görüşüldü (SPA)

Savaşın başlamasından iki yıl sonra Rusya, uluslararası alanda tanınan Ukrayna topraklarının beşte birinden azını kontrol ediyor.

Moskova defalarca müzakerelere açık olduğunu ancak ‘sahadaki yeni gerçeklerin’ kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kiev ise, toprak bütünlüğünün yeniden sağlanmasını ve Rus kuvvetlerinin ülkeden tamamen geri çekilmesini talep ediyor.

Cidde, 5 ve 6 Ağustos tarihlerinde, yaklaşık 40 ülkenin ulusal güvenlik danışmanları düzeyinde bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Bu, Haziran 2023’te Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen Ukrayna barış zirvesindeki tartışmaların devamı niteliğindeydi.

rgbnty
Ukrayna krizine ilişkin Cidde istişare toplantısına 40’tan fazla ülke ve kuruluş katıldı (SPA)

Veliaht Prens ile savaş esirleri ve sınır dışı edilenlerin geri dönüşünü konusunu da görüşeceğini belirten Zelenskiy, Suudi liderliğinin Ukraynalıların serbest bırakılmasına katkıda bulunduğunu dile getirerek, “Bu toplantının da sonuç vereceğine inanıyorum” dedi.

Ayrıca ümit verici ekonomik işbirliği alanlarını ve Suudi Arabistan’ın Ukrayna’nın yeniden inşasına katılımını da tartışacaklarını ekledi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, geçtiğimiz Mayıs ayında Cidde’deki Arap Zirvesi’nin oturum aralarında Zelenskiy ile görüştü.

Görüşmede, Riyad’ın, Ukrayna-Rusya krizini siyasi olarak çözmeyi amaçlayan tüm uluslararası çabalara olan desteğini vurguladı ve ülkesinin ortaya çıkan insani etkilerin hafifletilmesine katkıda bulunma çabalarını sürdürdüğünü ekledi.

vb df b
Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Mayıs 2023’te Cidde’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile (SPA)

Suudi Arabistan, Ukrayna halkına çok sayıda insani yardım sağladı.

Riyad, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla, dün Ukrayna halkına yönelik 80 tonluk malzeme taşıyan 10. yardım uçağını gönderdi.

Polonya’nın Ukrayna sınırına yakın Zoszow Havalimanı'na giden bu yardımlar, Polonya sınırından Ukrayna’ya teslim ediliyor.

Suudi Arabistan, Şubat 2023’te Ukrayna’ya 410 milyon dolar değerinde iki yardım paketi sağladı.

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu, Suudi hükümetinin sağladığı hibe kapsamında, Ukrayna’ya 300 milyon dolar tutarında sıvılaştırılmış gaz ve petrol türevleri desteği verdi.

KSRelief de, 100 milyon dolar değerinde insani yardım sağladı.

g ngtn
Ukrayna halkına yardım taşıyan 10. Suudi yardım uçağı (SPA)

Zelenskiy o dönemde, Suudi liderliğinin Ukrayna’ya 400 milyon dolar tutarında ek insani yardım paketi sağlama kararından dolayı Veliaht Prens’e teşekkür etti.

Söz konusu yardımların, ülkenin içinden geçtiği kriz ışığında Ukrayna vatandaşlarının acılarının hafifletilmesine katkıda bulunacağına dikkat çekti.

Ukrayna halkının, Suudi Arabistan’ın Ukrayna ile dostluğunu kanıtlayan bu asil insani duruşları unutmayacağını da vurguladı.

KSRelief ayrıca, Ukrayna’dan başta Polonya olmak üzere komşu ülkelere giden mültecilere tıbbi ve barınma yardımı sağlamak amacıyla, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile 10 milyon ABD doları değerinde iki ortak işbirliği anlaşması imzaladı.

Tüm bu destekler, Suudi hükümetinin, ülkenin içinden geçtiği sosyal ve ekonomik zorluklarla yüzleşmede Ukrayna ve halkını destekleme ve insani etkilerin hafifletilmesine katkıda bulunma konusundaki istekliliğini yansıtıyor.


Muhammed bin Selman Zelenskiy’e: Ukrayna-Rusya krizinin çözülmesine yönelik tüm uluslararası çabaları destekliyoruz

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (SPA)
TT

Muhammed bin Selman Zelenskiy’e: Ukrayna-Rusya krizinin çözülmesine yönelik tüm uluslararası çabaları destekliyoruz

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, başkent Riyad’da ülkeyi ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi.

Veliaht Prens görüşmede, ülkesinin Ukrayna-Rusya krizinin çözülmesi, barışa ulaşılması ve ortaya çıkan insani etkilerin hafifletilmesine katkıda bulunmaya yönelik tüm uluslararası çabaları desteklediğini söyledi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerinin boyutları gözden geçirildi ve Ukrayna-Rusya krizindeki son gelişmeler ele alındı.

Suudi Arabistan’ın krize ilişkin gösterdiği çabaları takdirle karşılayan Zelenskiy, geniş çaplı işgali sona erdirmek için ‘Barış Formülü’ olarak tanımlanan adımı ilerletme konusunda, Suudi Arabistan’ın devam eden aktif desteğine güvenmeye devam ettiğini söyledi. 

Ukrayna Devlet Başkanı, Riyad’a gelişinde Veliaht Prensi ile yapacağı görüşmelerin barış formülü ve bunun nasıl uygulanacağı üzerinde yoğunlaşacağını açıklamıştı.

Zelenskiy sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, “Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile anlamlı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdim. Barış Formülü’nün maddelerini ve bunların uygulanmasında kaydedilebilecek ilerlemeleri tartıştık. Suudi Arabistan'ın liderliği adil çözümler bulunmasına yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy ayrıca, İsviçre’deki Küresel Barış Zirvesi hazırlıkları kapsamındaki çabalar hakkında görüştüklerini bildirerek, “Ukrayna ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ve teknolojik işbirliğine yönelik belirli fırsatlara da baktık. Ekiplerimiz bugün görüştüğümüz alanlarda çalışacak” diye ekledi.


Suudi Arabistan yardım uçağı Ukrayna halkına 80 tonluk yardımla yola çıktı

Suudi Arabistan’ın Ukrayna halkına onuncu yardım uçağı (SPA)
Suudi Arabistan’ın Ukrayna halkına onuncu yardım uçağı (SPA)
TT

Suudi Arabistan yardım uçağı Ukrayna halkına 80 tonluk yardımla yola çıktı

Suudi Arabistan’ın Ukrayna halkına onuncu yardım uçağı (SPA)
Suudi Arabistan’ın Ukrayna halkına onuncu yardım uçağı (SPA)

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) tarafından işletilen Suudi Arabistan’ın onuncu yardım uçağı Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı’ndan havalanarak, Polonya'nın Ukrayna sınırına yakın Rzeszow Havalimanı'na doğru yola çıktı. 80 tonluk yardım uçağı, Suudi Arabistan’ın Ukrayna halkına yaptığı yardım parçalarından birini temsil ediyor. Yardım uçağı jeneratör ve elektrikli cihazları içeriyor.

Suudi Arabistan, Ukrayna'ya KSRelief aracılığıyla 100 milyon dolar değerinde insani yardımın da dahil olduğu 400 milyon dolarlık insani yardım paketi sağlayacağını duyurdu. Yardım Suudi  Arabistan Kalkınma Fonu aracılığıyla sağlanan hibe olarak 300 milyon dolar değerindeki petrol türevlerinin finansmanını da içeriyor.

vbdfv
Suudi Arabistan’ın Ukrayna halkına onuncu yardım uçağı (SPA)

KSRelief, Ukrayna'dan komşu ülkelere giden mültecilere tıbbi ve barınma yardımı sağlamak amacıyla iki ortak işbirliği anlaşması imzaladı.

Bu destek Suudi hükümetinin ülkenin içinden geçtiği sosyal ve ekonomik zorluklarla yüzleşmede Ukrayna'yı ve halkını destekleme ve bunun sonucunda ortaya çıkan insani etkilerin hafifletilmesine katkıda bulunma konusundaki istekliliğini yansıtıyor.


Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Rusya Devlet Duması Başkanı ile görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin’i kabul etti (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin’i kabul etti (SPA)
TT

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Rusya Devlet Duması Başkanı ile görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin’i kabul etti (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin’i kabul etti (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ile iki ülke arasındaki dostane ilişkileri ve hükümetler arası işbirliği umutlarını değerlendirdi.

Veliaht Prens, konuğu Volodin’i dün başkent Riyad’da kabul ederken, görüşmeye Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Ulusal Muhafız Bakanı Prens Abdullah bin Bender, Şura Konseyi Başkanı Dr. Abdullah el Şeyh, Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu üyesi Dr. Müsaid el Ayban ve Suudi Arabistan’ın Moskova Büyükelçisi Abdurrahmen el Ahmed katıldı.

Görsel kaldırıldı.

Rus tarafında ise görüşmeye Rusya Devlet Duması Başkan Yardımcısı Aleksandr Babakov, Rusya'nın Riyad Büyükelçisi Sergey Kozlov, Devlet Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky’in yanı sıra çok sayıda Rus üst düzey yetkili katıldı.


Suudi Arabistan, Ticaret Bakanı ile İsrailli yetkili arasında görüşme iddialarını yalanladı

Ticaret Bakanı Dr. Macid Kasabi, Dünya Ticaret Örgütü’nün Abu Dabi’deki Bakanlar Toplantısı’na katılımı sırasında (X platformundaki hesabı)
Ticaret Bakanı Dr. Macid Kasabi, Dünya Ticaret Örgütü’nün Abu Dabi’deki Bakanlar Toplantısı’na katılımı sırasında (X platformundaki hesabı)
TT

Suudi Arabistan, Ticaret Bakanı ile İsrailli yetkili arasında görüşme iddialarını yalanladı

Ticaret Bakanı Dr. Macid Kasabi, Dünya Ticaret Örgütü’nün Abu Dabi’deki Bakanlar Toplantısı’na katılımı sırasında (X platformundaki hesabı)
Ticaret Bakanı Dr. Macid Kasabi, Dünya Ticaret Örgütü’nün Abu Dabi’deki Bakanlar Toplantısı’na katılımı sırasında (X platformundaki hesabı)

Resmi bir Suudi kaynak, Ticaret Bakanı Dr. Macid Kasabi ile İsrailli bir yetkili arasında görüşme yapıldığı yönünde sosyal medyada yer alan iddiaları yalanladı.

Suudi kaynak, iddialara kaynak olan videonun, Dünya Ticaret Örgütü’nün Abu Dabi’deki 13. Bakanlar Konferansı’nın başlamasından hemen önce, Kasabi Nijerya Ticaret Bakanı ile birlikteyken çekildiğini açıkladı.

Söz konusu kaynak, “Bu süre zarfında bir kişi Kasabi’yi selamlamak için yaklaştı ve İsrail hükümetinin Ekonomi Bakanı olarak kimliğini ancak olaydan sonra açıkladı. Kasabi’nin bu kişinin kim olduğuna dair önceden hiçbir bilgisi yoktu” dedi.

Suudi Arabistan’ın Filistin meselesindeki sarsılmaz duruşunu yineleyen kaynak, Filistin halkının İsrail’in saldırıları karşısındaki kararlılığına verdiği desteği vurguladı.