Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley: Nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma ihtimali 'gün geçtikçe azalıyor'

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley: Nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma ihtimali 'gün geçtikçe azalıyor'

Çarşamba, 20 Temmuz, 2022 - 13:00
ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley (AP)

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley, İran nükleer programıyla ilgili 2015 Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nı (nükleer anlaşma) yeniden canlandırma olasılığının ‘gün geçtikçe azaldığını’ söyledi.

CNN'in aktardığına göre ABD’li temsilci, “Tahran'ın nükleer anlaşmaya uyması için belirli bir son tarih yok; ancak fırsat çok hızlı bir şekilde azalıyor ve bir noktada anlaşmanın artık mevcut olmadığı herkes için netleşecek. İran anlaşmaya geri dönmek istiyorsa, bunu yapmanın çok kolay bir yolu var, o da ABD'nin değil Avrupa Birliği'nin belirlediği şartları kabul etmektir. Bu adil bir teklif, biz kabul etmeye hazırız. Bu temelde İran'ın da aynı şeyi söylemesini bekliyoruz, ancak bu seçenek sonsuza kadar geçerli olmayacak” dedi.


Malley'e Tahran ile Moskova arasında olası bir ittifak sorulduğunda, "İran'ın şimdi bir seçeneği var. İran, uluslararası olarak izole edilmiş olan Rusya'ya göreli bir bağımlılık pozisyonu seçebilir. Rusya ile çok dar bir ekonomik fırsata sahip, çok uzağa gidemiyor veya şu anda bir buçuk yıldır müzakere edilen anlaşmaya geri dönmeyi, komşu ülkeler, Avrupa ve dünyanın geri kalanı ile daha normal ekonomik ilişkilere sahip olmayı seçebilir” diye konuştu.

Özel Temsilci ayrıca İran'ın nükleer bomba geliştirmenin eşiğinde olduğu konusunda uyardı ve bu hedefe ulaşmak için Tahran’ın ‘yeterli bölünebilir malzemeye sahip olmaktan birkaç hafta uzakta’ olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya