Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

VİDEO... Erdoğan'ın Putin'i bekletmesi sosyal medyada gündem oldu

VİDEO... Erdoğan'ın Putin'i bekletmesi sosyal medyada gündem oldu

Çarşamba, 20 Temmuz, 2022 - 13:00
Putin’in Erdoğan’ı beklediğini gösteren videodan bir ekran görüntüsü

Birçok medya kuruluşu tarafından yayınlanan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Tahran’daki üçlü zirve kapsamında yapacakları görüşmeden önce Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’ı gazetecilerle dolu bir odada yaklaşık bir dakika boyunca beklerken gösteren video sosyal medyada büyük bir etki yarattı. Bazı aktivistler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gecikmesinin 2020’de Moskova’da yaşanan olaya tepki olarak, kasıtlı olabileceğini belirtti.

Putin videoda rahatsız olmuş görünüyordu, yerinde duramıyordu ve yüzündeki ifade öfkesini gösteriyordu. Yaklaşık 50 saniye sonra Erdoğan odaya girer girmez, iki lider tokalaştı ve kameralara gülümsedi.

İngiliz gazetesi The Guardian’a göre bu olay, dünya liderlerini defalarca, hatta bazen saatlerce kasıtlı olarak bekleten Rus lider için alışılmadık bir durumdu.

Bazıları Erdoğan’ın gecikmesinin kasıtlı olabileceğini ve 2020 yılında Moskova’da yaşanan olaya yanıt vermek için yapıldığı tahmininde bulundu. Söz konusu olayda, Putin, Erdoğan’ı ve beraberindeki ekibini toplantı odasına girmeden önce iki dakikadan fazla bekletmişti. Olay, o dönemde Türk medyası tarafından Cumhurbaşkanına bir hakaret olarak değerlendirilmişti.

The National muhabiri Joyce Karam, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda “Erdoğan’ın Putin’i kameralar karşısında bitkin bir halde beklettiği 50 saniye, Ukrayna işgalinden sonra çok fazla şeyin değiştiğini söylüyor” ifadelerine yer verdi.

Birçok Twitter kullanıcısı Karam’in gönderisine destek vererek, bu durumun, ‘Ukrayna savaşından sonra Rusya’nın pozisyonunun zayıf olması’ nedeniyle Moskova’nın Türkiye’nin desteğine ve yardımına ihtiyacı olduğunu gösterdiğini söyledi.Putin, başkanlık görevinin ilk günlerinden bu yana birçok ülkenin liderini uzun süre bekletti.

2003’te Kraliçe II. Elizabeth ile yaptığı görüşmeye 14 dakika, 2015 Haziran ayında Vatikan’da Papa Francis ile yaptığı görüşmeye ise bir saat geç gitti. Rus lider, 2018 yılında Helsinki’de gerçekleştirilecek bir zirveden önce eski ABD Başkanı Donald Trump’ı da 45 dakika bekletmişti.

Radio Free Europe’a göre, 2014 yılında eski Almanya Başbakanı Angela Merkel 4 saat 15 dakika, eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ise bir görüşmeden önce 4 saat boyunca Putin’i beklemek zorunda kalmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya