Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa elektrik şirketini tümüyle kamulaştırıyor

Fransa elektrik şirketini tümüyle kamulaştırıyor

Fransa hükümeti elektrik şirketini kamulaştırmaya hazırlanıyor
Çarşamba, 20 Temmuz, 2022 - 10:00
Fransız hükümeti tüm ulusal elektrik şirketini 9,7 milyar avroya satın almayı teklif etti (Reuters)

Fransa Ekonomi ve Finans Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Electrique de France’ın yüzde 84'üne sahip olan devlet, 9,7 milyar euroya mal olacak süreçte elektrik dağıtım kurumunu tamamen satın almak için teklif sunmayı planlıyor. Hükümet, Fransa'da bu türden son kanunun 1981'de çıkarıldığını belirterek, şirketi yeniden kamulaştırmanın en kolay yolunu seçmiş ve yeniden kamulaştırma kanunu çıkarmamıştı.

Ekonomi ve Finans Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kurumun, tamamen kamulaştırılması için kalan yüzde 15,9'u satın alma teklifinde, bir hissenin değeri 12 avro olarak belirlenecek ve hükümet ayrıca dönüştürülebilir borç sahiplerine tahvil başına 15,64 avro teklif edecek.

Hükümet, 2022 yılı Maliye Kanununda gerekli ödenekleri de içeren bir değişiklik yaptıktan sonra, Meclis'in yakında görüşüp kabul etmesi beklenen bir metinle teklifi Eylül ayı başına kadar Mali Piyasalar Kurumu'na sunmayı planlıyor.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 6 Temmuz'daki politika konuşmasında, hükümetin EDF'yi yüzde 100 yeniden kamulaştırmak istediğini açıkladı. Ekonomi Bakanlığı, dün Bakan Bruno Le Maire'den alıntıyla şu ifadelere yer verdi: “Bu süreç, Electricité de France'a, Cumhurbaşkanı'nın istediği yeni nükleer programın uygulanmasını hızlandırmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarını Fransa'da yaymak için gerekli araçları sağlıyor.”

Avrupa'nın bir nesildir şahit olduğu en kötü enerji kriziyle karşı karşıya olan Fransa, borca batmış ulusal elektrik dağıtım şirketinin tam kontrolünü ele almak istiyor. Fransa'nın elektrik şirketini tamamen kamulaştırmak istemesinin sebebi ithal fosil yakıtlara bağımlılığını azaltmak için büyük yatırımlar yaparken insanların elektrik faturalarının yükselmesini önlemek.


Fransa tren üretim şirketi kârda

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Fransız tren üreticisi Alstom ise yaptığı açıklamada, ilk çeyrekteki satışlarının geçen yılki 3,70 milyar avroya kıyasla yüzde 8 artarak 4 milyar euroya (4 milyar dolar) yükseldiğini duyurdu. Bu yükselişin nedeni şirketin Almanya'da imzaladığı yeni bir sözleşme. Şirket ayrıca bir tam yıldan beklentilerini ve 2025 yılına kadarki orta vadeli hedeflerini de belirtti.

Alstom, ikinci çeyrekte 5,6 milyar Euro değerinde sipariş aldı. Bölgesel düzeyde, siparişlerin çoğu Avrupa'dan geldi ve buradan gelen siparişler toplam siparişlerin yüzde 70'ini oluşturuyor.

Alstom CEO'su Henri Bobar Lafarge yaptığı açıklamada, “Alstom, pazar gelişmeye devam ederken üç aylık güçlü siparişler alıyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya