Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas ve İsrail arasında fikri mülkiyet alanında mutabakat

Fas ve İsrail arasında fikri mülkiyet alanında mutabakat

Çarşamba, 20 Temmuz, 2022 - 12:30
Fas ve İsrail, Pazartesi günü Cenevre’de fikri mülkiyet alanında yapılan mutabakat zaptının imza töreninden bir kare (Şarku’l Avsat)

Fas ve İsrail, Pazartesi günü İsviçre’nin Cenevre kentinde Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) üye ülkelerinin katıldığı 63. Genel Kurul Toplantısı’nın oturum aralarında fikri mülkiyet alanında bir mutabakat zaptı imzalandı.

Mutabakat zaptı, Fas Sınai ve Ticari Mülkiyet Ofisi Genel Müdürü Abdulaziz Bubekiki ve İsrail Adalet Bakanlığı’na bağlı Patent Ofisi Genel Müdürü Ofir Alon tarafından WIPO merkez binasında WIPO Genel Direktörü Daren Tang'ın katıldığı bir törenle imzalandı.

Fas'ın Cenevre'deki Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Örgütler Daimi Temsilcisi Ömer Zuneyber ile İsrail'in Cenevre'deki BM ve Uluslararası Örgütler Daimi Temsilcisi Meirav Eilon Shahar'ın başkanlığında düzenlenen ortak imza törenine, Cenevre'deki diplomatik misyon başkanlarından ve uluslararası örgütlerin temsilcilerinden çok sayıda isim katıldı.

Mutabakat zaptı, sınai mülkiyetin korunması alanında iş birliğini geliştirecek mekanizmalar oluşturmayı ve böylece her iki ülkede yenilikçiliği teşvik etmeyi ve girişimcilik alanındaki ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Beş yıllığına imzalanan ve daha sonra istenirse süresi uzatılabilecek olan mutabakat zaptı, iki ülkenin fikri mülkiyet ofisleri arasındaki bilgi alışverişini ve bilgi paylaşımını geliştirmenin yanı sıra sınai mülkiyetin korunması alanında küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olmayı hedefliyor.

Fas Sınai ve Ticari Mülkiyet Ofisi Genel Müdürü Bubekiki, Fas'ın fikri mülkiyetin ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmede, özellikle de içinde bulunulan zorlu koşullarda çok önemli bir rol oynadığına inandığını ve bu yüzden güçlü bir fikri mülkiyet sistemi kurmaya kararlı olduğunu söyledi. Faslı yetkili, ülkesinin kısa bir süre önce yenilikçiliği desteklemek ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine daha iyi bir katılım sağlamak amacıyla fikri mülkiyet sistemini güçlendirmek için 2022-2026 yılları arasında geçerli olacak yeni bir strateji belirlediğini açıkladı.

Öte yandan İsrail'in Cenevre'deki BM ve Uluslararası Örgütler Daimi Temsilcisi Shahar, mutabakat zaptının, girişimcilerin ve yenilikçilerin hem İsrail’in hem de Fas'ın yeni nesillerine daha müreffeh ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmelerini sağlayacağını vurguladı. Shahar, gelişmeyle ilgili değerlendirmesinde, “İki ülke arasındaki bu iş birliğine değer veriyoruz ve bunu, Cenevre'den başlayarak çok taraflı tüm platformlara yaymak için çaba göstereceğiz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya