Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SDG, Rus ve Amerikan generallerle Türk tehditlerini görüştü

SDG, Rus ve Amerikan generallerle Türk tehditlerini görüştü

Perşembe, 21 Temmuz, 2022 - 09:00
Türkiye destekli bir Suriyeli grup, Halep vilayetine bağlı Menbiç kırsalında SDG ile arasındaki temas hattında yer alan bir bölgede görülüyor (8 Haziran – AFP)

ABD Merkezi Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Michael Erik Kurilla dün (çarşamba) Haseke kentinde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) lideri Mazlum Abdi ile Türk tehditlerini görüştü. Kurilla, Washington’ın Suriye topraklarına, terörizmle mücadele çabalarına, Fırat’ın doğusundaki bölgelerde istikrar ve güvenliği destekleme operasyonlarına yönelik her türlü saldırıyı reddettiğini dile getirdi. İkili ayrıca bölgede terör örgütü DEAŞ militanları ve ailelerinin kaldığı hapishaneler ile kampların güvenliğini ele aldı.

Kurilla ve Abdi arasındaki görüşme, bir gün önce Suriye’deki Rus kuvvetleri Komutanı General Alexander Çayko ile Abdi arasında gerçekleşen benzer bir görüşmenin ardından geldi.

Üst düzey bir Kürt yetkili kaynak, Kurilla başkanlığındaki ABD heyetinin Abdi ile görüşmesinde, Washington’ın Türk operasyonunu reddettiğini söylediğini bildirdi. Heyet görüşmede El-Hol Kampı’ndaki güvenlik durumunun kötüleşmesinin oluşturduğu artan riskler, hapishaneler ve mahkumlarla ilgili endişeler ve bu meselenin kontrol altına alınması ve riskin azaltılması için uluslararası ve yerel çabaların düzeyinin yükseltilmesi gibi konulara değindi. Taraflar ayrıca örgüt yanlısı uyuyan hücrelerle mücadeleyle ilgili askeri hamleler ve DEAŞ hücreleriyle mücadele ve takip hususunda Uluslararası Koalisyon ile SDG arasındaki iş birliğinin sürdürülmesini görüştü.

Kurilla, SDG ile ortaklığın, terörle mücadele çabalarına ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrar ve güvenliğin desteklenmesinin önemini vurguladı. Abdi ise ABD heyetine hitaben, Türk tehditlerinin tırmanmasından ve bu tehditlerin DEAŞ’la mücadele çabalarını ve El-Hol Kampı ile hapishanelerin durumunu etkilemesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Abdi diğer görüşmesini ise önceki gün (salı) Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kamışlı kentinde bulunan havaalanında Suriye’deki Rus kuvvetleri Komutanı General Alexander Çayko ile gerçekleştirdi. Çayko, askeri danışman ve uzmanların yer aldığı bir heyetin başkanlığında görüşmelere katıldı. İki taraf Suriye hükümet güçlerinin sınır bölgelerinde yeniden konuşlanmasını, Türk operasyonu tehdidiyle karşı karşıya olan Haseke, Rakka ve Halep’te Türk ordusu ve desteklediği Suriyeli gruplarla olan temas noktalarının güçlendirilmesini ele aldı.

Kürt kaynaklara göre, Çayko, Moskova’nın Suriye’de her türlü Türk operasyonunu reddeden tutumunu aktararak, SDG liderlerini Suriye hükümetiyle anlaşmaya teşvik etti ve Suriye-Türkiye sınırının korunmasının Suriye ordusunun sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Nitekim rejim güçlerinin konuşlandığı sınır karakollarında Suriye bayrağı asıldı. Rus heyeti ayrıca SDG ve Şam hükümeti arasında arabuluculuk, SDG bölgelerinde konuşlanan Suriye ordusu ile ortak askeri anlaşmaların aktifleştirilmesi ve rejim kontrolü dışındaki bölgelerde devlet kurumlarının yeniden çalışmaya başlaması meselelerini görüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya