Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NASA Artemis misyonunun test edilmesi için olası tarihleri açıkladı

NASA Artemis misyonunun test edilmesi için olası tarihleri açıkladı

Perşembe, 21 Temmuz, 2022 - 09:15
Artemis misyonu, en az bir kadın da dahil olmak üzere astronotları Ay’a götürmeyi amaçlıyor (AFP)

ABD uzay ajansı (NASA), Ay’ın yüzeyini keşfetme amacı taşıyan Artemis misyonunun ilk test lansmanına yönelik çalışmaların planlandığı gibi gittiğini bildirdi.

DPA’nın haberine göre, NASA’nın Keşif Sistemleri Geliştirme Misyonu Müdür Yardımcısı Jim Frey dün düzenlediği basın toplantısında, uzun zamandır beklenen ve içinde astronot bulunmayacak uçuşun 29 Ağustos, 2 Eylül veya 5 Eylül’de gerçekleşebileceğini bildirdi.

Frey, NASA’nın belirtilen tarihlerde test yapma çalışmalarının planlandığı gibi gittiğini dile getirerek, “Dikkatli olacağız ve bu tarihlerde gerçekleştirmek için çok çalışacağız” dedi.

Artemis misyonu ile en az bir kadın da dahil olmak üzere 1972’den sonra ilk kez Ay’a astronotların götürülmesi hedefleniyor.

Misyon kapsamında 2024’e kadar Ay’a insanlı uzay uçuşlarının gerçekleşmesi planlanıyordu ancak Artemis misyonu 2025’e ertelendi.


Editörün Seçimi

Multimedya