Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas, İsrail’den SİHA satın alacak

Fas, İsrail’den SİHA satın alacak

Perşembe, 21 Temmuz, 2022 - 11:00
Fas Silahlı Kuvvetleri Genel Müfettişi ve Güney Bölgesi Komutanı Korgeneral Faruk Belheir, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'yi Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanlığı karargahında ağırladı. (Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetler Forumu)

Fas yönetimi, İsrail ile "Kamikaze" olarak da bilinen "Harop" adlı bir grup İsrail silahlı insansız hava aracını satın almak için anlaşma yaptı.

Şarku’l Avsat’ın İsrail gazetesi Haaretz'den aktardığı habere göre İsrail’e ait SİHA’lar hedefi yakalayabiliyor, dalış yapabiliyor ve patlayabiliyor. Bu SİHA’lar bin kilometre menzile sahip, yaklaşık 20 kilogram patlayıcı taşıyor ve 7 saate kadar havada kalabiliyor.

Haaretz'e göre İsrail Ordu Sözcüsü General Ran Kochav, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi'nin Fas ziyaretinin "iki ülke arasındaki askeri girişimleri ilerletmeyi ve eğitim ve deneyim alışverişi alanlarında askeri işbirliğini güçlendirmeyi" amaçladığını bildirdi. 

Savunma sanayi sektörüne dair yayınlar yapan "Defence News" gazetesi, “Fas, İsrail ile uzaktan kumandalı (kamikaze) SİHA üretimi için anlaşma imzalayacak. Fas, askeri cephaneliğini güçlendirme yararına bir dizi savunma anlaşması da imzalayacak” ifadelerini kullandı.

Kohavi'nin 3 günlük resmi ziyareti kapsamında dün Faslı güvenlik yetkilileriyle Rabat'ta bir araya gelmesi bekleniyordu. Ziyaretinin sonunda Fas'taki Yahudi cemaati üyeleriyle de bir araya gelen Kohavi, Perşembe günü (bugün) ise İsrail'e dönecek.

İsrail Genelkurmay Başkanı, Kral 6. Muhammed'in önderliğinde Fas'ın Afrika kıtası ve Orta Doğu'nun yararına istikrar ve barışı sağlamada aktif bir oyuncu olarak oynadığı önemli rolü övdü.

Fas Savunma Bakanlığından sorumlu Bakan Abdullatif Ludeyi, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’yi kabulünde, iki ülke arasında askeri iş birliğinin geliştirilmesini görüştü.

Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutanlığı tarafından dün akşam yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Savunma alanında ve savunma sanayiinin temellerini atma ufkunda Ludeyi, Fas ve İsrail'in Fas'ta savunma sanayii alanında ortak projeler oluşturma konusundaki ilgisini dile getirdi.”

Ludeyi ve Kohavi, “iki ülke arasındaki ikili askeri işbirliğini karakterize eden kalite ve dinamizmi” övdü. İki yetkili, bölgede barış ve istikrar hedeflerine hizmet etmek için bu ilişkileri güçlendirme konusundaki ortak hırslarını ve arzularını yinelediler.

İlgili bir düzeyde, Fas Silahlı Kuvvetleri Genel Müfettişi ve Güney Bölgesi Komutanı Korgeneral Faruk Belheir, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'yi önceki gün Kraliyet Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanlığı karargahında kabul etti, İki askeri yetkili, görüşmelerinde Fas-İsrail ilişkilerinin ulaştığı seviyeden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

İsrail’in Fas’ta düzenlenen askeri tatbikat "Afrika Aslanı 2022"ye gözlemci olarak katılmasının iki ülke arasındaki tecrübe ve uzmanlık alışverişi gelişimlerini gösteren somut bir örnek olduğu ifade edildi.

Fas Silahlı Kuvvetleri ile İsrail Silahlı Kuvvetleri arasında deneyim ve uzmanlık paylaşımının yanı sıra, iki ülke arasındaki seçkin askeri iş birliği ilişkilerini yansıtan bu ziyaretin, iş birliği eksenlerinin daha iyi geliştirilmesine yönelik fırsatların tartışılmasına olanak sağladığı sonucuna varıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya