Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan İçin Amerikan Çalışma grubu İsrail-Lübnan deniz sınırları için temaslarını sürdürüyor

Lübnan İçin Amerikan Çalışma grubu İsrail-Lübnan deniz sınırları için temaslarını sürdürüyor

Perşembe, 21 Temmuz, 2022 - 12:30
Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib, Lübnan için Amerikan Çalışma Grubu Başkanı Büyükelçi Edward Gabriel ile bir arada (Dalati ve Nahra)

Lübnan için Amerikan Çalışma Grubu, Lübnan'daki yetkililer ve politikacılarla yaptığı görüşmeleri tamamladı. Lübnan için Amerikan Çalışma Grubu Başkanı, Büyükelçi Edward Gabriel, İsrail ile deniz sınırının çizilmesi sorununu çözmek için bir fırsat olduğunu söyledi ve bu fırsatın kaçırılması tehlikesine karşı uyardı.

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib ve (Maruni Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri Partisi Başkanı Samir Caca ile bir araya geldi. (Şii) Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın son konuşmasının İsrail ile deniz sınırlarını belirleme dosyasının tamamen zıt bir yöne taşınmasına yol açacağından korktuğunu dile getiren Caca, partisinin, reform savaşına öncülük etmek için gereken dürüstlük ve şeffaflığa sahip egemen bir aday aramak üzere cumhurbaşkanlığı dosyasındaki herkesle iletişim kurduğunu duyurdu.

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib ile Lübnan için Amerikan Çalışma Grubu Başkanı, Büyükelçi Edward Gabriel Buhabib görüştü. Bu görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Büyükelçi Gabriel, "Dışişleri Bakanı ile Lübnan-Amerika ilişkilerini ve Lübnan ile ABD arasındaki ortaklığı güçlendirmek için çalışmanın önemini görüştük. Grup, karar vericiler, Lübnan hükümetindeki yetkililer, parlamenterler ve ordu şefi de dahil olmak üzere diğer şahsiyetlerle bir araya gelerek Lübnan ordusunun durumunu görüştük. Bu toplantılarda Lübnan'daki durumu tartıştık. Yetkililer, ekonomik toparlanmayı sağlamak için Uluslararası Para Fonu'nun taleplerini reformlarla karşılamak üzere acilen harekete geçmeli” dedi.

Deniz sınırlarını belirleme konusunun tartışıldığına dikkati çeken Lübnan için Amerikan Çalışma Grubu Başkanı, “Deniz sınırının çizilmesi konusunu görüştük ve bunun Lübnan'a ait egemen bir karar olduğunu teyit ettik. Bu dosyanın Lübnan için bir fırsat olduğunu görüyoruz. Ancak bu fırsat penceresi kapanabilir ve o zaman iki ülke arasındaki sorunları yüzyıllarca çözmek için başka bir fırsat kalmaz. Bu, Lübnan'ın ihtilaflı bölgeyi geliştiremeyeceği ve ihtilaflı sahaları keşfetmeye gelecek hiçbir şirketin olmayacağı anlamına geliyor. Bu nedenle, şu anda mevcut olan küçük fırsattan yararlanılacağını umuyoruz” diye konuştu.

Lübnanlı yetkililerle görüştüklerine dikkat çeken grup, "onların ülkeleri için bir araya gelmeleri ve farklılıklarını bir kenara bırakmaları gerektiğini" söyledi. Gruptan yapılan açıklamada, “Lübnan kökenli Amerikalılar olarak ABD'ye iyi izlenimlerle döneceğiz ve yanında olduğumuz Lübnan halkı için savaşa devam edeceğiz.”

Lübnan için Amerikan Çalışma Grubu, Caca’ya ABD'nin atmosferi ve Lübnanlı liderlerin sınır çizilmesi konusundaki tutumları hakkında bilgi verdi.

Görüşmede, özellikle ABD Başkanı Joe Biden'ın bölgeye ziyaretinin ardından bölge meseleleri de ele alındı. Caca, “Grup gördüğünü ve duyduğunu dünyadaki karar alma merkezlerine iletmenin öneminin farkında ve muhataplarını, bir sonraki aşamada Lübnan'a ayak uydurmaya teşvik ediyor. Lübnan kurtarılmaya muhtaç. Halkın, tünelin sonunda ışık belirtileri görme zamanı geldi” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya