Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Japonya, Rusya ve Çin'in yakınlaşmasından endişeli

Japonya, Rusya ve Çin'in yakınlaşmasından endişeli

Cuma, 22 Temmuz, 2022 - 14:15
Japon helikopterleri, Fuji Dağı'nın eteklerindeki Gotemba'da askeri bir tatbikat sırasında (Arşiv-AFP)

Japonya’da bugün yayınlanan bir savunma raporunda, Rusya'nın oluşturduğu yeni tehditlerin yanı sıra Çin'in Tayvan'a uyguladığı baskıdan Tokyo’nun endişe duyduğu vurgulandı.

Japonya Savunma Bakanlığı'nın yıllık raporu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline tam bir bölüm ayırdı ve bu işgalin ‘mevcut bir durumu zorla değiştirme girişiminin kabul edilemez’ mesajı anlamına gelebileceğini bildirdi.

Bakanlık, Rusya'nın da bu çatışma nedeniyle kendisini zayıf bulabileceği ve bu durum onu ‘Çin ile ilişkilerini daha da güçlendirmeye’ sevk edebileceğinden endişe duyduğunu aktardı.

Ayrıca küresel jeopolitik riskleri ve Japonya'ya yönelik belirli tehditleri inceleyen raporda, Moskova’nın nükleer caydırıcılığa başvurabileceği, bu durumun Rus nükleer denizaltılarının düzenli olarak geçtiği Japonya çevresinde gerilime yol açabileceği ortaya kondu.

Rusya'ya karşı Batı yaptırımlarına katılan Japonya, o zamandan beri kendi topraklarına yakın Rus askeri varlığının arttığı sonucuna vardı.

Çin ve Kuzey Kore’ye karşı güvenliğinden endişe duyan Japonya'nın savunma bütçesini önemli ölçüde artırması bekleniyor.

Ancak Japonya'nın askeri harcamaları, GSYİH'lerine kıyasla G7 ülkeleri arasında hala en düşük seviyede.


Editörün Seçimi

Multimedya