Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO uzmanları maymun çiçeği konusunda ikiye bölündü

WHO uzmanları maymun çiçeği konusunda ikiye bölündü

Cumartesi, 23 Temmuz, 2022 - 16:30
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından 1997'de Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde maymun çiçeği salgınıyla ilgili yürütülen soruşturma sırasında, hastalığa yakalanmış bir kişinin görüntüsü (AP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanlarından oluşan bir ekibin üyeleri, maymun çiçeği salgınının küresel sağlık için acil durum olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumda.

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, olağanüstü hal ilan ederek konuyu yarın kesin bir karara bağlayabilir.

Maymun çiçeği salgını nedeniyle küresel sağlık için acil durum ilan edilip edilmeme konusunda son sözü söyleyecek olan Ghebreyesus, komitenin tavsiyelerine her zaman uydu. Ancak karar verme sürecine aşina olan ve Reuters haber ajansına isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan iki kaynak, virüsle mücadele konusundaki aciliyet duygusu nedeniyle her iki seçeneğin de lehinde çoğunluk olmamasına rağmen, Ghebreyesus’un olağanüstü hal ilan etmeyi ciddi olarak düşündüğünü söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya