Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrailli bakanlar işbirliği için Fas'a ziyaret gerçekleştirecek

İsrailli bakanlar işbirliği için Fas'a ziyaret gerçekleştirecek

Cumartesi, 23 Temmuz, 2022 - 17:45

İsrail Adalet Bakanı Gideon Saar ve İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Issawi Frej, adli işbirliği anlaşması da dahil olmak üzere birtakım anlaşmalar imzalamak için sırasıyla Pazar ve Pazartesi günü Fas'a gidecek. Bu adım, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'nin Fas ziyaretinden günler sonra geliyor.

Rabat'taki İsrail İrtibat Bürosu’nun açıklamasına göre, İsrail Adalet Bakanı Gideon Saar ve İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Issawi Frej, iki ülke arasında adli işbirliği konusunda önemli bir anlaşmanın imzalanacağı Fas'ı ziyaret edecekler. Bakanlar ayrıca üst düzey Faslı yetkililerle görüşmeler yapacak.

İsrail'in Rabat İrtibat Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Bölgesel İşbirliği Bakanı Issawi Frej'in Perşembe gününe kadar devam edecek bir ziyaret için Pazar günü Fas'a geleceği ve Faslı bakanlar ve hükümet yetkilileriyle resmi görüşmeler yapacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca İsrailli kadın gazetecilerden oluşan bir heyete, bölgedeki kadın gazeteciler arasındaki diyaloğu desteklemek isteyen bir heyetin eşlik edeceği ifade edildi.

İsrail Adalet Bakanı Gideon Saar ise Pazartesi günü başlayacağı Fas ziyaretine Perşembe gününe kadar devam edecek. İsrail Adalet Bakanı Gideon Saar, Fas Adalet Bakanı Abdullatif Vehbi ile görüşecek. Taraflar iki ülke arasında adli işbirliği konusunda bir anlaşma imzalayacak.

İki İsrailli bakanın Fas ziyareti, 2020 sonlarında diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasından bu yana iki ülkenin işbirliğini yoğunlaştırması bağlamında geliyor.

Rabat ile Tel Aviv arasındaki düşük düzeyli ilişkiler, 1993'te Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında imzalanan Oslo Anlaşması'nın ardından başlamış, ancak 2. İntifada'nın patlak vermesi sonrasında 2002 yılında Fas bu ilişkileri durdurmuştu.

Fas Kralı 6. Muhammed 10 Aralık 2020'de, İsrail ile ilişkilerin "en yakın zamanda" kurulacağını açıklamış, eski ABD Başkanı Donald Trump da aynı gün Fas ile İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.

Fas ile İsrail, 22 Aralık 2020'de diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında 4 anlaşma imzalamıştı.

Normalleşme anlaşmasının imzalanmasından bu yana, özellikle askeri alanda, Fas ile İsrail arasındaki yakınlaşmanın hızı büyük ölçüde arttı. Kasım 2021'de İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Fas ile güvenlik ilişkilerini düzenlemek için Rabat'ta bir mutabakat zaptı imzaladı. Geçtiğimiz Mart ayının sonunda ise üst düzey İsrailli subaylardan oluşan bir heyet Fas'ı ziyaret etti. Bu ziyaretin sonucunda iki ülke ortak bir askeri komite kurmak üzere bir işbirliği anlaşması imzaladı. İki ülke arasında varılan anlaşmada özellikle istihbarat servisleri arasında işbirliği, endüstriyel bağlantıların geliştirilmesi, silah satın alınması ve ortak eğitim konuları yer aldı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Kochavi, birkaç gün önce Fas ziyaretini sonlandırdı. Fas Silahlı Kuvvetleri ile İsrail Silahlı Kuvvetleri arasında deneyim ve uzmanlık paylaşımının yanı sıra, iki ülke arasındaki seçkin askeri iş birliği ilişkilerini yansıtan bu ziyaretin, iş birliği eksenlerinin daha iyi geliştirilmesine yönelik fırsatların tartışılmasına olanak sağladığı sonucuna varıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya