Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere eski Maliye Bakanı Sunak: Çin iç ve küresel güvenliğe yönelik bir numaralı tehdit

İngiltere eski Maliye Bakanı Sunak: Çin iç ve küresel güvenliğe yönelik bir numaralı tehdit

Pazartesi, 25 Temmuz, 2022 - 11:00
İngiltere eski Maliye Bakanı Rishi Sunak (Reuters)

İngiltere eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Çin’i iç ve küresel güvenliğe yönelik ‘bir numaralı tehdit’ olarak nitelendirerek, başbakan olması halinde Çin’e karşı sert bir çizgi benimseme sözü verdi.

Sunak’ın bu ifadeleri, Muhafazakar Parti liderliğini kazanma yarışındaki rakibi Liz Truss tarafından Çin ve Rusya’ya karşı zayıf olmakla suçlanmasının ardından geldi.

Çin’in devlet kontrolündeki gazetesi Global Times, bir süre önce Sunak’ın ‘İngiltere-Çin bağlarını geliştirmeye açık ve pragmatik bir bakış açısıyla’ yarıştaki tek aday olduğunu ifade etmişti.

İngiltere merkezli Daily Mail gazetesi ise, bu pozisyonu ‘kimsenin istemediği bir onay’ olarak nitelendirmişti.

Sunak son açıklamasında, Çin’i ‘teknolojilerini çalmak ve İngiliz üniversitelerine sızmakla’ suçladı.

Muhafazakar Parti üyeleri tarafından seçilirse, İngiltere’deki 30 Konfüçyüs Enstitüsü’nün tamamının kapatma sözü de verdi.

Çin hükümeti tarafından finanse edilen bu kurumlar, Çin dili ve kültürünü tanıtmayı amaçlıyor.

Ancak bazı Muhafazakar milletvekilleri, bu enstitülerin propaganda ve casusluk amacıyla kullanıldığını söylüyor.

Çin’in Rus petrolü satın alarak Vladimir Putin’i desteklediğini ve Tayvan da dahil olmak üzere komşularına zorbalık yapmaya çalıştığını söyleyen Sunak Pekin’e yönelik eleştirilerine şu ifadelerle devam etti:

“Sincan ve Hong Kong da dahil olmak üzere kendi insanlarına insan haklarına aykırı olarak işkence yapıyorlar, gözaltına alıyorlar ve beyinlerini yıkıyorlar. Çin’in üniversitelerimizi ele geçirmesini önleyeceğim. İngiliz şirketleri ve kamu kurumlarına ihtiyaç duydukları siber güvenliği sağlayacağım.”

Sunak’ın vaatleri arasında, Çin’in siber tehditlerine karşı NATO benzeri bir uluslararası ittifakın kurulması, iç istihbarat teşkilatı MI5’in Çin casusluğuyla mücadele etmek için kullanılması ve Çin’in kilit sektörlerdeki satın almalarının önlenmesi yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya