Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yakında Çin’den Suriye'ye iletişim ekipmanı tedarik edilecek

Yakında Çin’den Suriye'ye iletişim ekipmanı tedarik edilecek

Pazartesi, 25 Temmuz, 2022 - 10:45
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed (Arşiv-AFP)

Basında yer alan haberlerde, Çin’in savaşın vurduğu Suriye’ye yaptığı yardımlar çerçevesinde yakında iletişim ekipmanı sağlayacağı bildirildi. Aynı haberlere göre iki ülke arasındaki anlaşma, Çarşamba günü Şam’da düzenlenen törenle imzalandı. Anlaşmayı Çin tarafı adına Çin’in Şam Büyükelçisi Feng Biao, Suriye tarafı adına ise Planlama ve Uluslararası İşbirliği Kurumu Başkanı Dr. Fadi el-Halil imzaladılar.

Çin resmi haber ajansı Xinhua'ya göre yardım ekipmanı iki parti halinde Suriye İletişim ve Teknoloji Bakanlığı'na teslim edilecek.

Büyükelçi Feng, iletişim ekipmanının diğer yardım malzemeleriyle birlikte ‘Çin'in Suriye'nin yeniden inşasına katılımı çerçevesinde olduğunu iki halk arasındaki samimi duyguları’ temsil ettiğini söyledi.

Xinhua'nın haberine göre imza töreninde konuşan Suriye İletişim ve Teknoloji Bakanı İyad Muhammed el-Hatib ise ülkesinin telekomünikasyon ve internet gibi iletişim hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu belirtti. Suriye ordusunun kurtardığı bölgelerde bu hizmetlerin verileceğini söyleyen Bakan, bunun yerinden edilenlerin evlerine dönmelerine yardımcı olacağının da altını çizdi.

Planlama ve Uluslararası İşbirliği Kurumu Başkanı Halil 12 Ocak 2022 tarihinde Çin’in Şam Büyükelçisi ile Suriye'yi Çin tarafından başlatılan 1 trilyon dolar değerindeki Avrasya ve Afrika'da stratejik kalkınmayı amaçlayan Kuşak-Yol Girişimi'ne dahil etmek amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladı.

Bazı analistler, Suriye’nin Kuşak-Yol Girişimi’ne dahil edilmesinin, Çin’in bölgesel çıkarlarını korumaya yönelik yatırımının bir garantisi olduğunu düşünüyorlar. (Güney) Kıbrıs merkezli bir danışmanlık şirketi olan Operasyonel Analiz ve Araştırma Merkezi (COAR) tarafından hazırlanan bir raporda Suriye'deki savaş sırasında Çin'in değişen stratejik katılımını vurgulayan somut göstergeler olduğu belirtildi. Rapora göre şimdi insani yardım ve ticari sözleşmelerin yapılsa da ardından siyasi ve askeri nüfuz ve endüstriyel projelerin gelmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya