Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE 6 aylık uzay istasyonu görevine başlayacak ilk Arap astronotu seçti

BAE 6 aylık uzay istasyonu görevine başlayacak ilk Arap astronotu seçti

Pazartesi, 25 Temmuz, 2022 - 17:45
Astronot Sultan en-Neyadi (Şarku’l Avsat)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 2023 baharında Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak olan NASA ve SpaceX Crew 6 misyonunun bir parçası olarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yürütülecek 6 aylık göreve astronot Sultan en-Neyadi’nin seçildiğini duyurdu.

Neyadi, ISS’de geçirdiği süre zarfında, BAE Astronot Programı kapsamında birçok bilimsel deney yapacak.

Neyadi’yi tebrik eden BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, “Bu tarihi dönüm noktası, BAE'nin gelişen uzay programının güçlü temelleri üzerine inşa edilmiştir BAE, tarihte uzaya uzun vadeli bir misyon gönderen 11. ülke olacak. Uzaydaki bu uzun vadeli bilimsel görev için Sultan Neyadi’yi seçen BAE halkını tebrik ediyoruz. Neyadi, gurur duyduğumuz BAE gençliği için bir rol modeldir. O, çocuklarımızın yeteneklerine olan inancımız ve güvenimizle girdiğimiz bilimsel uzay yarışında tüm Arapların elçisi olacak” dedi.

BAE Devlet Başkan Yardımcısı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum ise, Neyadi’yi tebrik ederek, “Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi’ndeki bir grup astronot arasından ISS’de 6 aylık uzun bir görev yapacak olan ilk Arap astronot olarak seçildi” ifadelerini kullandı.

Neyadi, ISS’de Nasa astronotları Stephen Bowen, Warren Hoburg ve Rus kozmonot Andrey Fedyaev’e katılacak.

Astronot, Rusya, ABD ve Almanya’da beş yıl yoğun eğitim almasının ardından Johnson Uzay Merkezi’nde yaklaşık 20 aylık genel eğitimi tamamladıktan sonra NASA astronot rozetini kazandı.


Editörün Seçimi

Multimedya