Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa, Rus oligarkların malvarlıklarına ilişkin soruşturma başlattı

Fransa, Rus oligarkların malvarlıklarına ilişkin soruşturma başlattı

Salı, 26 Temmuz, 2022 - 09:00
Fransa polisi (Reuters arşiv)

Fransız yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkileri bulunan kişilerin malvarlıklarına ilişkin soruşturmanın 1 Temmuz’da başlatıldığını açıkladı.

Konu hakkında bilgi sahibi bir ismin AFP’ye yaptığı açıklamaya göre söz konusu soruşturma Ulusal Mali Savcılık tarafından açıldı ve Ağır Mali Suçları Önleme Merkez’ine devredildi.

Soruşturma, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Mayıs ayının sonunda Putin’e yakın iş adamları ve üst düzey yetkililerin Fransa’da elde ettikleri yasadışı malvarlıklarına ilişkin şikayetinin ardından açıldı.

Örgüt, kara para aklamanın yanı sıra mal varlıklarının kaynağını araştırıyor. Yapılan açıklamada Putin’e yakın isimlerin yasadışı kazanç elde etmesinin kınandığı belirtildi.

Örgüt, hedef alınan kişilerin isimlerini açıklamadı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, “Rusya’ya karşı cezai tedbirler alma ve malvarlıkların dondurulmasına karşı duyulan istek, diğer ülkelerde olduğu gibi Fransa’da da yaptırım uygulanan kişilerin malvarlıklarının tespit edilmesinde zorluk yaşanmasına neden oluyor. Varlıklı kişilerin ve Rus rejimine yakın isimlerin malvarlıklarının izini sürmek zor. Aracı kişiler ve paravan şirketler var” açıklamasında bulundu.

Örgüt Başkanı Patrick Lefas, kaynaklar sayesinde Fransa’da birçok varlıklı Rus’un ve Rus rejimine yakın isimlerin sahip olduğu gayrimenkulün listesinin hazırlandığını ve bu kişilerin malvarlıklarını elde etmesini sağlayan yasadışı gelir kaynağı hakkında delil toplandığını belirtti.

Fransa, Nisan ayının sonunda, tahmini değeri 573,6 milyon olan gayrimenkul dahil olmak üzere ülkede Ruslara ait 23,7 milyar euroluk malvarlığını dondurdu.

Hükümet, değeri 125,2 milyon euroyu geçen 4 yük gemisi ve 4 yat, değeri 60 milyon euroyu geçen 6 helikopter ile 7 milyon euro değerindeki esere el koydu.

Korsika, Cap d’Antibes, Cap Ferrat ve Courchevel, varlıklı Rus isimlerin Fransa’daki favori bölgeleri.

AFP’nin Nisan ayında yayınlanan soruşturmasında, bir emlak müdürü, Nice ve Monako arasında bulunan Cap Ferrat’ta 50 milyon euro değerinde bir evin Ruslara satıldığını belirtti.

Rus milyarderlere ait mülkler arasında Courchevel veya diğer kayak merkezlerindeki fiyatları yaklaşık 100 milyon euro olan lüks dağ evleri bulunuyor.

Varlıklı Ruslar, Guernsey veya Bahamalar’daki paravan şirketleri aracılığıyla çalışıyor.

Müfettişler, mülk sahiplerinin kimliklerinin ortaya çıkmaması için başka isimler kullandığından şüphe ediyor.  


Editörün Seçimi

Multimedya