Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta referanduma katılım oranı yüzde 27,5 oldu

Tunus’ta referanduma katılım oranı yüzde 27,5 oldu

Salı, 26 Temmuz, 2022 - 09:15
Başkentteki Bir Sandıkta İki Resmi Görevli Oyları Sayıyor (Reuters)

Tunus halkı, Cumhurbaşkanı Kays Said'e daha fazla yetki veren yeni anayasa referandumu için pazartesi günü sandık başına gitti. Sigma Konsai tarafından yapılan ve sonuçları devlet televizyonunda yayınlanan ankete göre yeni anayasayı halkın yüzde 92,3’ü onayladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre; anket, muhalefet partilerinin boykot ettiği referanduma katılım oranının yüzde 25 olduğunu gösterdi. Ancak Yüksek Seçim Komisyonu, ilk sonuçlara göre, seçmen katılımının yüzde 27,5 olduğunu açıkladı.

Referandum, sık sık tekrar eden toplumsal huzursuzluklar ve ağır bir ekonomik tablonun damga vurduğu yıllar süren siyasi geçiş dönemi sonrasında yapıldı. Referandum, Tunus Devlet Başkanı Kays Said'in bir yıl önce bugün açıkladığı istisnai kararlardan bu yana sunduğu siyasi gündemin ana adımı. Referandum günü ülke tarihinde sembolik bir gün ve 1957'de cumhuriyet rejiminin ilan edilmesinin yıl dönümüne denk geliyor.

Yeni anayasa, kabul edildiği takdirde, 17 Aralık'ta yapılacak erken milletvekili seçimlerinden önce, başkanlık sistemiyle yeni bir yönetimin kurulmasının önünü açıyor.

Seçim Komisyonunun referandumun resmi ön sonuçlarını Salı günü açıklaması bekleniyor.

Oy kullanan Tunuslu bir kadın (Reuters)

Sigma Konsai direktörü Hasan el-Zerkuni, AFP'ye verdiği demeçte, “Seçmen katılımının son yıllarda düşmeye başladığı göz önüne alınırsa yüzde 20'yi aşan katılım oranı iyi bir sonuç olarak kabul edilebilir” dedi. Zerkuni, Zeynel Abidin rejiminin devrilmesinin ardından 2011 milletvekili seçimlerinde yüzde 53 olan seçimlere katılım oranının 2019 milletvekili seçimlerinde yüzde 32 seviyesine gerilediğine dikkat çekti.

Zerkuni’ye göre, katılımcıların büyük bir bölümünü işsizlik, yoksulluk, yüksek enflasyon, sosyal ve ekonomik krizlerden etkilenen orta sınıf oluşturdu.

Sigma Konsai anketine, 27 seçim bölgesinden 7500 seçmen katıldı ve anket sabah yedi akşam sekiz saatleri arasında yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya