Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan’ın kabile kökenli ilk cumhurbaşkanı yemin etti

Hindistan’ın kabile kökenli ilk cumhurbaşkanı yemin etti

Salı, 26 Temmuz, 2022 - 12:30
Yeni Cumhurbaşkanı Murmu, anayasal yemin ettikten sonra şeref kıtasını geçerken (Reuters)

Draupadi Murmu dün Hindistan'ın yeni Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayarak Hindistan'ın bir kabileye mensup ilk cumhurbaşkanı oldu.

Geçtiğimiz hafta Hindistan Parlamentosu, yüzde 64 destek alarak Başbakan Narendra Modi liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi (BJP) adayı Murmu’yu ülkenin cumhurbaşkanı olarak seçti.

Şarku’l Avsat’ın yerel ve uluslararası haber ajanslarından derlediği habere göre Hint Santal kabilesine mensup 64 yaşındaki Murmu, tören öncesinde Yeni Delhi'de, çağdaş Hindistan’ın kurucu babası Mahatma Gandhi'nin anıtını ziyaret etti. Odisha'nın batısındaki Mayurbhanj semtinde doğan Murmu, siyasete girmeden önce kariyerine öğretmen olarak başladı. Draupadi Murmu yemin ettikten sonraki açıklamasında, “Kariyerim küçük bir kabile kasabasında başladı. Büyüdüğüm ortamda basit bir temel eğitim almak bir hayaldi. Ancak birçok engele rağmen sebat ettim ve şehrimde üniversiteye giren ilk genç kadın oldum” ifadelerini kullandı.

Murmu, 2007'den başlayarak beş yıl süreyle görevde bulunan Pratibha Patil'den sonra ülkenin ikinci kadın cumhurbaşkanı. Murmu, Hindistan kast sisteminde en düşük seviye olan Dalit topluluğundan olan Ram Nath Kovind’in yerini aldı.

İktidar partisi ve müttefiklerinin parlamentoda ve ülkenin cumhurbaşkanını seçen eyalet meclislerinde sahip oldukları ağırlık göz önüne alındığında Murmu’nun zaferi beklenen bir şeydi. Analistler, bu zaferin Başbakan Modi'nin 2024'te yeniden seçilmesine hazırlık olarak aşiret çevrelerindeki tabanını genişletmesine yardımcı olacağını öne sürdü. Modi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Murmu’nun cumhurbaşkanlığını üstlenmesi, Hindistan'da, özellikle de yoksullar, marjinalleştirilmiş ve ezilmişler için belirleyici bir an” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı olmasının Hindistan'ın ekonomik büyümesi tarafından ihmal edilen herkes için bir umut kaynağı olması gerektiğine dikkati çeken Murmu, “Yüzyıllardır yoksunluk çeken, büyüme ve refahtan yararlanamayanların kendilerini içinde bulmaları benim için büyük bir memnuniyet kaynağı” şeklinde konuştu.

Hindistan’da Cumhurbaşkanı'nın rolü genellikle sembolik. Yürütme yetkilerini ise Hükümet kullanıyor. Ancak cumhurbaşkanı, meclis yasa tasarılarını gözden geçirilmek üzere iade edebiliyor ve ayrıca hükümet kurma sürecine katkıda bulunabiliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya