Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa Ulusal Meclisi’nde ‘uygun kıyafet’ tartışması

Fransa Ulusal Meclisi’nde ‘uygun kıyafet’ tartışması

Salı, 26 Temmuz, 2022 - 12:45
Meclis tartışmaları kıyafet yönetmeliği tartışmalarına dönüştü (AFP)

Fransa Ulusal Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet, milletvekillerine uygun bir kıyafet tarzı benimsemeleri gerektiğini hatırlatırken, kravat konusundaki tartışmalar sağ ve sol milletvekilleri arasında anlaşmazlığa neden oldu.

Braun-Pivet France 2 kanalına verdiği bir röportajda bu konudaki tartışmalara değinerek, “İstediğimiz kıyafetle meclise gelemeyiz. Meclis tüzüğü, iş elbisesi benzeri kıyafetlerin giyilmesi gerektiğini belirtiyor. Meclis’e girdiğinizde artık kendinizi temsil etmiyorsunuz. Millet tarafından seçildiniz ve Fransızları temsil ediyorsunuz. Bu yüzden her zaman Fransızların sizinle gurur duyması gerektiğini düşünmelisiniz. Mecliste kıyafet polisi rolü oynamak istemiyorum. Bu konuda milletvekilllerine güveniyorum” dedi.

Sağcı milletvekili Renaud Muselier geçtiğimiz günlerde, sol ittifak milletvekillerini ‘pis ve dağınık olmakla ve her yerde yüksek sesle konuşmakla’ suçlayarak, meclisteki davranışlarını eleştirdi.

Bu olayın ardından meclis tartışmaları kıyafet yönetmeliği tartışmalarına dönüştü.

Bir diğer sağcı milletvekili Eric Ciotti de, meclis çatısı altında kravat takma çağrısında bulundu.

Radikal sol Boyun Eğmeyen Fransa Partisi’nin milletvekilleri ise bu çağrıya, “İnsanı milletvekili yapan giysiler değildir” ifadeleri ile yanıt verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya