Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’daki kamu sektörü grevi ülkenin gıda güvenliğini tehdit ediyor

Lübnan’daki kamu sektörü grevi ülkenin gıda güvenliğini tehdit ediyor

Salı, 26 Temmuz, 2022 - 17:00
Bazı şirketler yeni gıda ürünleri sevkiyatı yapmaktan kaçınıyor (Reuters)

Lübnan Gıda İthalatçıları Sendikası Başkanı Hani Bohsali, kamu sektörü çalışanlarının grevi sırasında Beyrut Limanı’nda gıda konteynerlerinin birikmesi sonucu, ülkede gıda tedarik zincirlerinin ciddi şekilde zarar görebileceğine karşı uyardı.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, “İlk andan itibaren desteklediğimiz kamu çalışanlarının haklı taleplerine derin saygı duyuyoruz. Ancak bugün, yaklaşık yedi haftalık grevden sonra, sorunlar sektörümüzü derinden etkilemeye başladı ve Lübnan’a gıda tedarikinde büyük bir kesintiye yol açma tehdidinde bulundu. Beyrut Limanı’nda sıkışmış binden fazla konteynerimiz var”ifadeleri kullanıldı.

Lübnan’daki resmi daireler, çalışanlarının maaşlarının düzeltilmesi, ulaşım ödenekleri, sağlık ve eğitim yardımları başta olmak üzere talepleri karşılanana kadar grev ilan ederek 13 Temmuz’da kapılarını kapattı.

Bohsali, “Gıda tedarik zincirlerinin güvenliği ve akışı, gıda güvenliğini sağlamak için bir mihenk taşıdır. Bakanlıkların düzensiz çalışmaları ve çalışanların işlerine düzenli gelmemeleri nedeniyle gıda tedarik zincirinin kesintiye uğraması, kaçınılmaz olarak Lübnan pazarında büyük bir gıda dengesizliğine yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

2019’da ekonomik çöküşün başlamasından bu yana gıda güvenliği sorunu, Lübnanlıları oldukça zor durumda bırakıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, özellikle Lübnan’ın büyük ölçüde Ukrayna’nın buğdayına, yakıtlarına ve yağlarına bağlı olması nedeniyle halkın endişelerini artırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya