Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da ‘tek millet’ sloganı altında gösteriler düzenlendi

Sudan’da ‘tek millet’ sloganı altında gösteriler düzenlendi

Salı, 26 Temmuz, 2022 - 15:00
Başkent Hartum'daki gösterilerin bir kısmı (EPA)

Yüzlerce Sudanlı, geçen yıl ordu komutanı Abdulfettah el-Burhan'ın gerçekleştirdiği askeri darbe ve yüzden fazla kişinin ölümüne neden olan kabile çatışmalarına karşı bugün sokaklara çıktı.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG), geçtiğimiz Pazar günü ‘Tek Uluslu Sudan’ çağrısında bulundu.

Başkent Hartum'da Sudan bayrağı taşıyan protestocular, "Sudan tüm insanların vatanıdır" sloganları attı.

AFP’nin haberine göre, göstericiler, ‘kabileye hayır, bölgeselciliğe hayır’ sloganları atarken, bazıları ise orduya ‘kışlaya geri dön’ çağrısında bulundu. Gösteriye, Muhammed el Feki ve eski bakan Halid Ömer Yusuf gibi siyasiler de katılım sağladı.

Her iki isim de Burhan’ın askeri darbesiyle iktidardan uzaklaştırdığı sivil yetkililer arasındaydı.

Sudan siyasi ve ekonomik kargaşaya tanık olurken, binlerce Sudanlı sivil yönetimin geri dönmesini talep etmek için başkentte ve diğer şehirlerde düzenli olarak gösteri yaparak sokaklara dökülüyor.

Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi'ne göre, geçtiğimiz yıl 25 Ekim’de gerçekleşen askeri darbeden bu yana 114 protestocu öldürüldü.

Sudan, artan bir ekonomik krizden ve başkentten uzak bölgelerde etnik çatışmaların tırmanmasına yol açan yaygın bir güvenlik çöküşünden mustarip.

Son zamanlarda, Etiyopya sınırındaki Mavi Nil eyaletinde Birta ve Hausa kabileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan çatışmalarda en az 105 kişi öldü, 291 kişi de yaralandı.

Hausa kabilesi üyesi başkent de dahil olmak üzere birçok eyalette ‘şehitler için intikam’ talep etmek için sokaklara çıkarken, aşiret çatışmaları birkaç Sudan kentinde öfkeli protestolara yol açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya