Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Ürdün stratejik iş birliğini güçlendiriyor

Mısır ve Ürdün stratejik iş birliğini güçlendiriyor

Mısır ve Ürdün stratejik ilişkileri derinleştirmek için iş birliğini güçlendiriyor
Çarşamba, 27 Temmuz, 2022 - 13:45
Kahire’deki Mısır-Ürdün istişare toplantısından bir kare (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır ve Ürdün, aralarındaki stratejik ilişkileri derinleştirmeye yönelik kapsamlı görüşmelerin akabinde kalkınma, ekonomi ve yatırım alanlarındaki iş birliğini güçlendirdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ya göre Kahire’de Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safadi başkanlığındaki Mısır ve Ürdün heyetleri toplantı düzenledi.

Mısır heyetinde Maliye Bakanı Muhammed Muit, Ulaştırma Bakanı Kamil el-Vezir ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nevin Cami yer alırken Ürdün heyetinde ise Maliye Bakanı Muhammed el-Asses, Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Yusuf eş-Şemali ve diğer üst düzey Ürdünlü yetkililer yer aldı.

Toplantıda, bölgenin güvenlik ve istikrarına yansıyan artan uluslararası ve bölgesel zorluklar ışığında iş birliğinin bir dizi öncelikli alanı ele alındı. Bunların yanı sıra, özellikle ekonomi ve yatırım alanlarında, önümüzdeki dönemde ilişkileri geliştirmenin, ticaret ve ulaşım alanında hareketliliği artırmanın yollarına da değinildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, “Taraflar, prosedürleri kolaylaştırmak ve gelecekteki zorluklarla başa çıkmak için Mısır ve Ürdün’deki ilgili bakanlıkların ortak bir çalışma grubu oluşturması yoluyla iki kardeş ülke arasındaki ticareti sınırlayan kısıtlamaların kaldırılması kararlaştırıldı. Bu amaçla, iki ülkenin büyükelçiliklerinde iki temas noktası belirlendi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Görüşme sırasında, kardeşlik bağları, kader birliği ve iki ülkeyi birbirine bağlayan ortak hedeflerin gölgesinde, iki kardeş ülke ve halk arasındaki stratejik ilişkilerin derinliğini ve köklerini yansıtacak şekilde, ortak çıkarları maksimize edecek uygulanmalarını sürdürmek amacıyla Mısır ve Ürdün’ün birçok sektördeki ikili projeleri ele alındı” ifadelerine yer verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya