Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Japonya Devlet Bakanı: Ülkenin düşük doğum oranı varoluşsal bir tehdit

Japonya Devlet Bakanı: Ülkenin düşük doğum oranı varoluşsal bir tehdit

Çarşamba, 27 Temmuz, 2022 - 17:45
Japonya Cinsiyet Eşitliği ve Çocuk Politikalarından Sorumlu Devlet Bakanı Seiko Noda (AP)

Japonya Cinsiyet Eşitliği ve Çocuk Politikalarından Sorumlu Devlet Bakanı Seiko Noda, doğum ve nüfus sayılarındaki rekor düşüşü ‘varoluşsal bir tehdit’ olarak nitelendirdi ve ‘erkek egemen’ parlamentoyu ‘kayıtsızlık ve cehaletle’ suçladı.

Devlet Bakanı (61), AP’ye verdiği röportajda, “Japonya’da doğan çocukların sayısındaki çarpıcı düşüş, ulusun önümüzdeki yıllarda yeterli asker, polis veya itfaiyeciye sahip olmayacağı anlamına gelecektir. Bu gerçekten varoluşsal bir tehdittir” dedi.


İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından ülkede bir yıl içerisinde 2,7 milyon bebeğin dünyaya geldiğine dikkat çeken Bakan, geçen yıl bu sayının geçen 810’e düştüğünü vurguladı.

Japonya’daki düşük doğum oranı, nüfus ve cinsiyet eşitsizliğinin birçok nedeni olduğunu söyleyen Seiko Noda, “Ancak bu nedenlerden en önemlisi, erkeklerin egemen olduğu Japon parlamentosundaki kayıtsızlık ve cehalettir” diye konuştu.


Aile meseleleriyle ilgili modası geçmiş sosyal ve yasal sistemler nedeniyle genç nesillerin evlenme ve çocuk sahibi olmak konusunda giderek daha isteksiz olduğuna vurgu yapan bakan, “Bu da doğum oranının düşmesine ve nüfusun azalmasına katkıda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Evli çiftlerin sadece bir soyadı seçmelerini gerektiren yasayı eleştiren bakan, yüzde 90 oranında kadınların erkeklerin soyadını aldığını belirtti.

20 üyeli kabinedeki iki kadından biri olan Seiko Noda, “Japonya’da kadınlar birçok yönden hafife alınıyor. Ben sadece kadınların erkeklerle eşit şartlarda olmasını istiyorum. Ama henüz o aşamada değiliz. Kadınların toplumda daha fazla ilerlemesi için hala zamana ihtiyaç var” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun ekonomik ve siyasi katılımın yanı sıra eğitim ve sağlık temelinde kadın erkek eşitliğini ölçtüğü çalışmaya göre, Japonya 146 ülke içinde 116. sırada yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya