Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE Dışişleri Bakanı, İranlı mevkidaşı ile ikili ilişkileri ele aldı

BAE Dışişleri Bakanı, İranlı mevkidaşı ile ikili ilişkileri ele aldı

Perşembe, 28 Temmuz, 2022 - 07:45
BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed al Nahyan ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan (AFP)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed al Nahyan ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, iki ülke arasındaki ortak ilişkileri ve bunları güçlendirmenin yanı sıra bir dizi uluslararası ve bölgesel meseleleri ele aldıkları bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

WAM haber ajansına göre, görüşme sırasında BAE Dışişleri Bakanı, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan liderliğindeki ülkesinin, bölgenin güvenliğini ve istikrarını artırmaya, halkların kalkınma ve refah isteklerini karşılamaya ve bu konuda yapılan tüm çabaları desteklemeye istekli olduğunu ifade etti.

İran Dışişleri Bakanlığı ise görüşme sırasında Abdullahiyan’ın, “iki ülkenin üst düzey yetkililerinin ikili ilişkiler konusundaki olumlu görüşlerini" övdüğünü bildirdi.

Bu bağlamda BAE Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Enver Karkaş bu ayın başlarında, ülkesinin siyasi gerilimi azaltmanın bir yolu olarak bölgesel ekonomik işbirliği çağrısında bulunduğunu belirterek, Tahran'a büyükelçi gönderme konusunda çalıştıklarını söyledi.

Karkaş, düzenlediği basın toplantısında, “Önümüzdeki on yıl, geçen on yılla aynı olamaz. Yeni on yılda gerilimi azaltmak anahtar kelime olmalı” diyerek BAE'nin, “İran'a karşı bir eksenin parçası olmayacağını” vurguladı.

Karkaş ayrıca, “Ekonomi, bölgede daha fazla karşılıklı güven yaratmanın araçlarından biri. Büyük bir siyasi gerilimi azaltmak için ekonomiyi çeşitli alanlarda kullanmalıyız” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya