Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

IMF: Suudi Arabistan ekonomisi 2022'de dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olacak

IMF: Suudi Arabistan ekonomisi 2022'de dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olacak

Perşembe, 28 Temmuz, 2022 - 14:30
Uluslararası Para Fonu, Suudi Arabistan'da petrol dışı büyümenin %4,2'ye yükselmesini bekliyor (Şarku’l Avsat)

Uluslararası Para Fonu (IMF) yayınladığı yıllık raporunda, Suudi Arabistan’da bu yıl yüzde 7.6’lık bir büyüme bekliyor. Bu oran aynı zamanda, gelişmekte olan ve yükselen piyasa ekonomilerini içeren dünyanın tüm ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranı.

Rusya ve Çin’deki gerileme ile ABD’deki harcama seviyelerindeki düşüşle küresel ekonominin karşı karşıya kaldığı zorluklara rağmen, IMF’nin Suudi Arabistan için yaptığı tahminler Rusya-Ukrayna krizi, Avrupa’daki para politikalarının sıkılaştırılması ve yeni tip koronavirüs salgını sonucunda alınan genel kapatma önlemleri gibi bazı önlemlerle karanlık görünen dünyadaki genel ekonomik durumun tersi yönünde.

IMF, küresel ekonominin bu yıl ve 2023 yılı için performans tahminlerini düşürdü. Tahminlere göre, dünyanın en büyük üç ekonomisine sahip ABD, Çin ve Avrupa Birliği (AB) için bir düşüş ön görülürken, geçtiğimiz Nisan ayındaki beklentilere kıyasla Suudi Arabistan ekonomisinin 2022 yılında yüzde 7.6 oranında büyüyeceği öngörüldü. IMF, 2023 yılında da Suudi ekonomisine ilişkin beklentileri yüksek tutuyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında Suudi Arabistan’ı ziyaret eden IMF ekibi, Suudi Arabistan’da ekonomik büyüme oranlarının sürekli iyileşmesi, enflasyonun kontrol altına alınması ve dış ekonomik pozisyonunun artan gücüne ek olarak, ekonomik beklentileri kısa ve orta vadede olumlu olduğunu bildirdi.

IMF, Suudi Arabistan'da enflasyonu genel ortalamayla yüzde 2.8’de tutarken, petrol dışı büyümenin yüzde 4.2'ye, cari işlemlerin ise yüzde 17,4'e yükselmesini bekliyor.

IMF uzmanları, Riyad'ın yapısal reformları uygulamaya devam etmesinin güçlü, kapsamlı ve çevre dostu bir toparlanma sağlamaya yardımcı olacağını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya