Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD tahminine göre Ukrayna savaşına katılan Rus askerlerinin yarısı artık 'savaşamayacak' durumda

ABD tahminine göre Ukrayna savaşına katılan Rus askerlerinin yarısı artık 'savaşamayacak' durumda

Perşembe, 28 Temmuz, 2022 - 15:15
Rus askerleri Ukrayna-Rusya sınırında (Arşiv-Reuters)

Beyaz Saray yönetimi, Ukrayna savaşında bugüne kadar 75 binden fazla Rus'un öldürüldüğü veya yaralandığı tahmininde bulundu. The Telegraph'ta yer alan bir habere göre, söz konusu 'gizli bilgi' ABD Temsilciler Meclisi'ndeki yetkililerle paylaşıldı.

Geçtiğimiz hafta Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, ABD’nin Ukrayna’daki savaşta hayatını kaybeden Rus askerlerin sayısının yaklaşık 15 bin olduğunu ve yaklaşık 45 bin Rus askerinin ise yaralandığını tahmin ettiğini açıkladı.

ABD'li yetkililer, her iki taraftaki zayiat tahminlerinin genellikle belirli rakamlardan ziyade tahminlere dayandığı konusunda uyarıda bulundu. Bazı tahminler ise 80 bin kişinin öldüğü yönünde.

Tahminler doğruysa, bugüne kadar savaşa katılan Rus kuvvetlerinin yaklaşık yarısı öldürüldü veya yaralandı. Batılı yetkililer daha önce, işgale 150 bin kadar Rus askerinin katıldığını belirtmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy önceki gün yaptığı açıklamada, şimdiye kadar 40 bin Rus'un savaşta öldüğünü ve on binlercesinin de yaralandığını duyurdu.

Bu rakamlar genel olarak Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve istihbarat birimlerinin Temsilciler Meclisi'ne verdiği gizli brifingle örtüşüyor.

Pentagon yetkilileri, askeri gücün yüzde 10'unun kaybının, muharebe birimlerinin görevlerini yerine getirme çabalarını baltalayabileceğini söyledi. Bu kayıplar aynı zamanda askeri birliğin moralini ve uyumunu da etkiyor.

Rusya ve Ukrayna şimdiye dek kayıplar hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Her iki taraf da moralleri korumak adına gerçek ölü sayısı vermekten çekiniyor.

Ancak Zelenskiy'nin üst düzey danışmanlarından biri geçtiğimiz günlerde askeri kayıpların günde 100 ila 200 arasında değiştiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya