Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’liler dünyadaki rollerini nasıl görüyor?

ABD’liler dünyadaki rollerini nasıl görüyor?

Perşembe, 28 Temmuz, 2022 - 17:30
Beyaz Saray (Reuters-Arşiv)

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Tayvan Boğazı’nda artan gerilim, siber çatışma gibi gelişen savaş biçimleri ve iklim değişikliği gibi karmaşık küresel olaylar ışığında, ABD’nin dış politikasını dikkatle değerlendirmesi gerekiyor.

Bu şu soruyu akla getiriyor: ABD halkı uluslararası meselelere müdahil olmayı mı istiyor, yoksa iç meselelere daha fazla odaklanmayı mı tercih ediyor?

National Interest dergisinde yayınlanan, Western Kentucky Üniversitesi’nden araştırmacılar Timothy S. Rich, Madelynn Einhorn ve Sidney Windhorst imzalı analize göre, eski Başkan Donald Trump ve mevcut Başkan Joe Biden yönetimleri arasında ABD dış politikasında birçok farklılık tespit edilebilir.

Trump, ABD politikasının yeniden iç meselelere yönelimi ve dış dünyaya daha az odaklanmayı ifade eden ‘Önce Amerika’ sloganını benimsedi.

Bu yaklaşım, yönetimin Paris İklim Anlaşması ve Trans-Pasifik Ortaklığı anlaşmasından çekilmesine ve İran nükleer anlaşmasının çökmesine neden oldu.

Buna karşılık, Biden yönetimi ABD güçlerini Afganistan’dan çekerken, Washington’ın uluslararası ilişkilere diplomatik katılımını genişletti.

Trump yönetimi, ‘Önce Amerika’ yaklaşımıyla iklim değişikliği ve göç gibi alanlara da yeni bir yaklaşım getirdi.

Ancak bazı politikaları, kendi partisi içinde bile ABD’lilerin görüşleriyle örtüşmüyordu.

Chicago Küresel İlişkiler Konseyi tarafından 2017 yılında yapılan bir ankete göre, Trump destekçilerinin yüzde 24’ü ABD’nin Paris İklim Değişikliği Anlaşması’na katılması gerektiğini düşünüyor.

Aynı anket, Demokratların yüzde 66’sının, bağımsızların yüzde 60’ının ve Cumhuriyetçilerin yüzde 65’inin ABD’nin dünya meselelerinde aktif bir rol alması gerektiğine inandığını gösterdi.

Ankete katılanların yalnızca yüzde 49’u mevcut ittifakları korumanın dış politika hedeflerine ulaşmak için etkili bir araç olduğunu ifade etti.

Her iki partiden katılımcılar ayrıca, ABD’nin Çin, Rusya ve Avrupa Birliği’nden (AB) daha fazla uluslararası etkiye sahip olduğuna inandıklarını dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya