Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün, İsrail-Filistin barışı için devrede

Ürdün, İsrail-Filistin barışı için devrede

Ürdün Kralı, barışı yeniden canlandırmak için İsrailli liderlerle görüşmelerini yoğunlaştırdı
Perşembe, 28 Temmuz, 2022 - 14:45
Ürdün Kralı 2. Abdullah ve İsrail Başbakanı Yair Lapid dün görüştü (Ürdün Kraliyet Mahkemesi)

Ürdün Kralı 2. Abdullah dün (Çarşamba) Amman'da İsrail Başbakanı Yair Lapid'i kabul etti. Ürdün Kralı geçen Pazar günü de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmüştü.

Toplantıda Kral Abdullah, iki devletli çözüme dayalı adil, kapsamlı ve kalıcı bir barışa ulaşmak için siyasi bir ufuk bulma ve Filistinlilerin de bir parçası olduğu güvenlik, istikrar ve bölgesel kalkınmayı geliştirme gereğini vurguladı.

Ürdün Kralı, Lapid ile yaptığı görüşmede, Kudüs’te bulunan Müslümanlar ve Hristiyanlar için kutsal olan mekanlara saygı gösterilmesi ve önümüzdeki dönemde barışın korunması gerektiğini ifade etti.

İki lider görüşmede, ulaşım, ticaret, su ve enerji alanlarında karşılaşılan zorluklara da değindi.

Ürdün Kraliyet Mahkemesi tarafından yayınlanan bildiride, Ürdün Kralı liderliğindeki hareket, bu ziyareti "ABD Başkanı Joe Biden'ın bu ayın ortasında bölgeye yaptığı ziyaretin üzerine inşa edilen bir adım" olarak nitelendirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmede Ürdün hükümdarı, Biden'in ziyaretinden ve Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi'nden sonra bölgedeki diplomatik faaliyetleri geliştirmek için çeşitli düzeylerde ortak bir Ürdün-Filistin hamlesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Ürdün hükümdarı, özellikle önümüzdeki Eylül ayında yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarından önce Ürdün-Filistin koordinasyonunun devam etmesi çağrısında bulundu.

Kral Abdullah, Ürdün'ün uluslararası toplum nezdinde Filistin davasının merkeziliğini yeniden teyit etme konusundaki istekliliğine dikkat çekti.

İyi bilgilendirilmiş Ürdünlü kaynaklar Şarku'l Avsat'a şunları söyledi: “Kral 2. Abdullah, İsrail tarafıyla yaptığı resmi görüşmeler aracılığıyla, bu yıl bitmeden yapılacak seçimlerinden sonra oluşacak tablo ve seçimlerin barış sürecini ilerletmede müzakerelere dönme fırsatına etkisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı hedefliyor.”

Aynı kaynaklara göre Ürdün, İsrail seçimlerinin geleceğini ve ABD yönetiminin barış sürecini desteklemek için verdiği talimatlara yanıt verme üzerindeki etkisini tahmin etmeye çalışıyor.

Kaynaklar, Kral 2. Abdullah'ın görüşmelerinin yaklaşan seçimlerden sonra Filistinlilerin ve İsraillilerin müzakere masasına dönmesi konusunda olası fırsatları desteklediğini teyit etti. Bu konu, Başkan Biden tarafından Tel Aviv ve Beytullahim ziyaretlerinde ve İsrail ve Filistin liderleriyle yaptığı görüşmelerde dile getirildi.

Kaynaklar, Ürdün hükümdarının önümüzdeki birkaç hafta içinde bir sonraki aşamada barış sürecinin çabalarını canlandırmak için uygun iklimi yaratmak amacıyla İsrail seçim sahnesinde etkili İsrailli siyasi liderler ile bir araya geleceğini belirtti.

İsrail'de, Başbakanlık Ofisi, toplantının "barış anlaşmasına ek içerik katacak, iki halk arasındaki uzun yıllara dayanan ilişkiyi iyileştirecek ve her iki ülkenin ortak çıkarlarını geliştirecek birçok fırsatı" ele aldığını bildirdi.

İki lider görüşmeleri sırasında, bölgesel istikrarın korunması ve hem halkların hem de bir bütün olarak bölgenin yararına olacak somut kazanımların elde edilmesi için bir mihenk taşı olarak aralarındaki yakın kişisel ilişkinin ve karşılıklı takdirin önemini vurguladılar.

Lapid'in ofisinden yapılan açıklamada, toplantının "Ürdün Kapısı projesinin tanıtımı da dahil olmak üzere çeşitli ikili projelerin tamamlanmasını hızlandırmak" konusunu ele aldığının altını çizdi.

Ürdün'de güneş enerjisi tesislerinin ve İsrail'de su arıtma tesislerinin kurulmasının yanı sıra Eilat Körfezi’nde karşılıklı turizmi geliştirme konusunun ele alındığı toplantıda liderler, gıda güvenliği, tarım ve ulaşım ile ilgili her iki tarafın da büyük projeleri tamamlamak ve bu projelerde hızla ilerlemek için çaba göstermeleri talimatını verdiler.


Editörün Seçimi

Multimedya