Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan: Suriye kargo gemisi Ukrayna’dan çalıntı tahıl taşıdığı şüphesi ile yükünün boşaltılmasına izin verilmedi

Lübnan: Suriye kargo gemisi Ukrayna’dan çalıntı tahıl taşıdığı şüphesi ile yükünün boşaltılmasına izin verilmedi

Gümrük, gemi kargosunun Trablus’ta boşaltılmadığını açıkladı
Cuma, 29 Temmuz, 2022 - 09:15
Trablus limanı (Reuters arşiv)

Lübnanlı bir gümrük yetkilisi, Suriye kargo gemisinin Ukrayna’dan çalıntı tahıl taşıdığı şüphesi ile geminin yükünün ülkeye boşaltılmasına izin verilmediğini açıkladı.

Gümrük yetkilisinin Reuters’e yaptığı açıklamada, ABD’nin yaptırım uyguladığı kargo gemisi Laodicea, Trablus limanına demir attı.

Ukrayna’nın Beyrut Büyükelçiliği, geminin Ukrayna’dan çalınan 5 bin ton arpa ve tahıl taşıdığından şüphe edildiğini açıkladı.

Büyükelçilik, “Gemi, Kırım’da uluslararası ticarete kapalı bir limandan yola çıktı. Çalıntı tahıl ve arpa, ilk defa Lübnan’a getirildi” dedi.

Rusya, Ukrayna’dan tahıl çaldığına dair iddiaları reddetmişti. Lübnan’daki Rus Büyükelçiliği’nden bir yetkili, Reuters’e konu hakkında ‘hemen bir yorumda bulunamayacağını’ belirtti.

Ukrayna’nın Lübnan Büyükelçisi Ihor Ostash, kargo gemisi hakkında görüşmek üzere Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir araya geldi. Ostash, ‘Lübnan’ın çalıntı Ukrayna ürünlerini satın aldığı takdirde Kiev ve Beyrut arasındaki ikili ilişkilerin zarar göreceğini’ belirtti.

Lübnan Ekonomi Bakanı Emin Selam, Reuters’e yaptığı açıklamada Gümrük İdaresi ve Tarım Bakanlığı’nın kargo gemisi üzerinde çalıştığını belirtti. Lübnan Ulaştırma Bakanı Ali Hamiye, basında yer alan bilgilerin doğruluğunun kontrol edildiğini ve konu hakkında Lübnan yasalarına başvurulacağını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya