Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rus doğalgaz krizi nedeniyle Almanya’da bazı şehirlerde soğuk duş alınıyor, ışıklar kapatılıyor

Rus doğalgaz krizi nedeniyle Almanya’da bazı şehirlerde soğuk duş alınıyor, ışıklar kapatılıyor

Cuma, 29 Temmuz, 2022 - 12:45
Berlin’de yaklaşık 200 tarihi anıt ve belediye binası karanlığa gömüldü (AP)

Almanya’daki şehirler, yaklaşan Rus doğalgaz krizi karşısında enerji tüketimini azaltmak için yarışırken, bazı şehirler çeşmeleri kapatıyor, belediyeler yüzme havuzları ve spor salonlarında soğuk duş alınmasını zorunlu kılıyor.

The Guardian’ın haberine göre, ülkenin kuzeybatısındaki Hanover, şehir tarafından işletilen binalar ve eğlence merkezlerinin duş ve banyolarındaki sıcak suyun kapatılması da dahil olmak üzere enerji tasarrufu önlemlerini açıklayan ilk büyük şehir oldu.


Aşağı Saksonya eyaletinin başkentindeki belediye binaları, yalnızca 1 Ekim ile 31 Mart arasında, 20 dereceyi aşmayan oda sıcaklığında ısıtılacak ve mobil klima üniteleri ve fanlı ısıtıcıların kullanımı yasaklanacak. 

Kreşler, okullar, bakım evleri ve hastaneler tasarruf tedbirlerinden muaf tutulacak.

Yeşiller Partisi’nden olan, Hanover Belediye Başkanı Belit Onay, “Durum tahmin edilemez. Her kilovat saat önemli ve kritik altyapının korunması bir öncelik olmalı” dedi.

Hannover’in yüzde 15’lik tasarruf hedefi, Avrupa Komisyonu’nun bu hafta üye ülkeleri Rusya’dan tamamen gaz kesilmesi durumunda başa çıkabilmelerini sağlamak için teşvik ettiği kısıtlamalarla uyumlu.


Almanya’nın başkenti Berlin’de, şehrin elektrik tasarrufu için spot ışıklarını kapatması nedeniyle Çarşamba gecesi yaklaşık 200 tarihi anıt ve belediye binası karanlığa gömüldü.

Berlin’in çevreden sorumlu senatörü Bettina Jarasch, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı ve enerji tehditleri karşısında, enerjimizi olabildiğince dikkatli kullanmamız hayati önem taşıyor” diye konuştu.

Almanya doğalgaz ithalatının çoğunu evleri ısıtmak ve büyük sanayisine güç sağlamak için kullanıyor. 


Ancak Haziran ayında başlatılan enerji acil durum planı, kamu hizmeti şirketlerinin müşterilere daha yüksek doğalgaz faturası yansıtmasına kapı açıyor.

Almanya’daki çoğu hane, doğalgaz faturalarını önceden belirlenmiş bir şekilde ödüyor. Yine de tüketici davranışlarını değiştirecek türden büyük artışlar ile karşı karşıya kalmak zorundalar.

Almanya hükümeti, enerji şirketlerinin önümüzdeki aylarda iflas etmesini önlemek için, müşteriler için planlanan ek doğalgaz ücretlerinin önceden beklenenden çok daha yüksek olabileceğini bildirdi.


Ekonomi Bakanı Robert Habeck dün yaptığı açıklamada, “Kasım ayında doğalgazın ne kadara mal olacağını henüz söyleyemeyiz, ancak acı haber kesinlikle hane başına birkaç yüz euro olacak” dedi.

Almanya ayrıca elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini üretmek için doğalgaz kullanıyor ve belediye yetkilileri bu nedenle nispeten hafif tasarruflar yapmaya karar verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya