Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rishi Sunak, İngiltere Başbakanı olma yarışında geride kaldığını itiraf etti

Rishi Sunak, İngiltere Başbakanı olma yarışında geride kaldığını itiraf etti

Cuma, 29 Temmuz, 2022 - 16:00
İngiltere eski Maliye Bakanı Rishi Sunak (AP)

İngiltere eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Muhafazakar Parti lideri ve başbakanlık yarışında Dışişleri Bakanı Liz Truss’un gerisinde kaldığını kabul etti, ancak rekabete devam etme sözü verdi.

DPA’nın haberine göre Sunak, Muhafazakar Parti üyelerine hitaben yaptığı ilk resmi seçim konuşmasında, enflasyon kontrol altına alınana kadar vergilerde indirim yapmama taahhüdünün geniş çapta kabul görmediğini kabul etti.

Sunak bu konuda, “Hayatımı kolaylaştırmasa da, yapılacak en dürüst şeydi” dedi.

Başbakan olarak göreve başlaması halinde vergileri düşürme sözü veren Truss ise, Leeds kentinde düzenlenen seçim mitinginde sıcak bir şekilde karşılandı.

Truss, son derece karmaşık olduğunu ve aileler için adil olması gerektiğini söyleyerek İngiltere’nin vergi sistemini kapsamlı şekilde gözden geçirme sözü verdi.

Truss, Savunma Bakanı Ben Wallace’in başbakanlık yarışında kendisine destek verdiğini duyurmasıyla hız kazandı.

Wallace, The Sun gazetesine verdiği röportajda, Sunak’ın hükümetten istifa ederek bir hata yaptığını ve bu adımın Başbakan Boris Johnson’ın istifasına neden olduğunu ileri sürdü.

Savunma Bakanı, “Bazı bakanların istifa etme lüksü yok. Çünkü temelde görevlerimiz ve yükümlülüklerimiz var” dedi.

Sunak ve Truss, yaklaşık 175 bin parti üyesinin oyunu kazanmak için yaz boyunca ülke genelinde seçim mitingleri düzenleyecek.

Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan Boris Johnson’ın yerine gelecek isim 5 Eylül’de açıklanacak.


Editörün Seçimi

Multimedya