Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna’da savaş suçu işlemekten ömür boyu hapse mahkum edilen Rus askerinin cezası düşürüldü

Ukrayna’da savaş suçu işlemekten ömür boyu hapse mahkum edilen Rus askerinin cezası düşürüldü

Cuma, 29 Temmuz, 2022 - 17:00
Rus askeri Vadim Şişimarin (AP)

Ukrayna’da bir mahkeme, savaş suçu işlediği gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan bir Rus askerinin cezasının 15 yıla indirilmesine karar verdi.

Kasten adam öldürmekten suçlu bulunan bir Rus askeri, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna'da işlenen ilk savaş suçu davasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kiev Temyiz Mahkemesi'nin internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, "İtiraz incelemesinin sonucuna göre, mahkeme savunmanın sunduğu temyiz dilekçesinde yer alan talepleri kısmen yerine getirdi” denildi.

Mayıs ayında karar verildiğinde 21 yaşında olan Vadim Şişimarin, Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Çupahivka köyünde yaşayan silahsız bir sivili öldürerek savaş suçu işlemekten hüküm giydi ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Şişimarin, 28 Şubat'ta geri çekilmeye çalıştıkları esnada 62 yaşındaki Oleksandr Şelipov'u çalıntı bir arabayla ‘başka bir askerin baskısı altında’ öldürdüğünü itiraf etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya