Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ordusu: Her türlü tehdide karşı hazırız

Mısır ordusu: Her türlü tehdide karşı hazırız

Mısır Savunma Bakanı: Silahlı Kuvvetler, ülkenin güvenliğini hedef alan herkesi engelleme yeteneğine sahip
Cuma, 29 Temmuz, 2022 - 14:45
Mısır Savunma Bakanı, liderlik pozisyonlarına atanan silahlı kuvvetlerin üyeleri ile yaptığı toplantı sırasında (Mısır Askeri Sözcülüğü)

Mısır Silahlı Kuvvetleri yaptığı açıklamada “ülkenin güvenliğini baltalamaya çalışanları engelleme yeteneğine sahip olduğunu” vurguladı.

Mısır Savunma Bakanı Orgeneral Muhammed Zeki, Mısır ordusunun, ‘askeri yapısı, muharebe yetenekleri ve tüm alanlardaki gelişmiş silahlarıyla, ülkenin güvenliğine zarar vermek isteyen tüm düşmanlarını önleyebilecek güce sahip’ olduğunu söyledi.

Zeki bu açıklamasını, Mısır Genelkurmay Başkanı Usame Rüşdi Asker’in yanı sıra silahlı kuvvetlerde üst düzey pozisyonlara atanan bir dizi subayın katıldığı toplantı sırasında yaptı.

Mısır Silahlı Kuvvetleri Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu açıklama, Genelkurmay Başkanlığı’nın ‘silahlı kuvvetlerle ilgili bir bazı konularda iletişim kurmak için düzenlenen toplantısı’ sırasında yapıldı.

Toplantı sırasında, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin rolleri ve görevlerini eksiksiz olarak yerine getirilmesine katkıda bulunmak için zorluklarla yüzleşme yolları ele alındı.

Zeki, konuşma sırasında Mısır Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Abdulfettah es-Sisi’nin çeşitli görevlere getirilen subay ve askerlere tebriklerini gönderdiği bir konuşma yaptı. Ordu sözcülüğüne göre, Savunma Bakanı, vatanı savunmak ve ulusal güvenliği korumanın öncelik olduğunu, sürekli savaşa hazır olmak ve zorluklara göğüs gerebilecek bir güç inşa etmenin önemli olduğunu söyledi. Ayrıca, yeni komutanların görevlerini en iyi şekilde yerine getirmelerine yardımcı olmak için askeri ve sivil bilgi alanlarında araştırmaya devam etmelerini ve bilgilenmelerini, askeri disipline ve Mısır ordusunun ilke ve ideallerine bağlı kalmalarını tavsiye etti.

Zeki, komutan ve subaylarla fikir alışverişinde bulunarak onların görüş ve sorularını dinledi. Mısırlı Bakan, askerlere tüm bölgesel ve küresel olaylardan ve bunların Mısır ulusal güvenliği üzerindeki yansımalarından tam olarak haberdar olmaları için bilimsel ve entelektüel seviyelerini yükseltmeye devam etme çağrısında bulundu.

Savunma Bakanı, yeni Hicri yılı vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sisi'ye tebrik mesajı gönderdiğini söyledi.

Mısır Savunma Bakanı, “İnsanlığın elçisi, uluslar inşa etmek için benzersiz bir model oluşturdu. İlerleme ve gelişme yolunda bir rehber oldu. Mısır silahlı kuvvetleri, anavatanı korumak ve tarihini, ihtişamını ve halkının yeteneklerini muhafaza etmek için kendilerine verilen görevleri yerine getirecektir” dedi.

Mısır Silahlı Kuvvetleri, yeni Hicri yılın yıldönümünü çok sayıda lider, subay ve askerin katılımıyla düzenlenen bir törenle kutladı.

Mısır Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Velid Hamuda İvad şunları söyledi: “Silahlı kuvvetler, vatanın güvenliğini, istikrarını ve toprak bütünlüğünü koruyan ilke ve değerler uğruna üstlendiği görev ve sorumluluklarla Hz. Muhammed'in örnekliğini takip ettiler ve dürüstlük ve samimiyet örneği sergilediler. Sevgili Peygamberimizin hicretinin hatırası, bugün ihtiyacımız olan birçok değer ve anlamı, tarafsızlık ve disiplinle ve milletin menfaatini hayatımızın her alanında gözeterek taşımaktadır.”


Editörün Seçimi

Multimedya