Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi hakkında bilgi verene 10 milyon dolar ödül

Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi hakkında bilgi verene 10 milyon dolar ödül

Cumartesi, 30 Temmuz, 2022 - 09:15
ABD seçimlerinin yapıldığı genel merkez (Reuters arşiv)

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalesi hakkında bilgi veren kişilere 10 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından uygulanan ‘Adalet İçin Ödül’ programı, ABD seçimlerine katılan veya müdahalede bulunan yabancı kişilerin veya kuruluşların kimliğinin veya konumunun tespit edilmesi için gerekli bilgileri talep ediyor. Bakanlık, Wagner Grubu’nun finansörü Rus milyarder Yevgeny Prigozhin’ın ve ilgili Rus kuruluşlarının sahibi olduğu İnternet Araştırma Ajansı’nın seçimlere müdahale ettikleri hakkında çalışma yapıldığını belirtti.

Bakanlık, seçimlere yapılan herhangi bir dış müdahalenin önlenmesi veya olumlu bir şekilde sonuçlanması için verilecek ödülün ‘ABD seçimlerinin güvenliğini sağlamak için yürütülen daha geniş kapsamlı çalışmaların bir parçası olduğunu’ belirtti.


Rus milyarder Yevgeny Prigozhin (AP)

Yapılan açıklamaya göre İnternet Araştırma Ajansı, 2014 yılından bu yana ABD siyasetine müdahalede bulunan Rusya merkezli bir kuruluştur. Ajans, 2016 yılındaki seçimler dahil olmak üzere ABD siyasetinde sorun çıkarmak amacıyla çalışıyor. Prigozhin tarafından yönetilen İnternet Araştırma Ajansı, ajansın faaliyetlerini finanse eden ve denetleyen Rus kuruluşları tarafından yürütülüyor. Bu kuruluşların adına kısaca Concord deniyor. Açıklamada Ajans’ın ABD hükümetinin çalışmalarını engellemek, hükümeti zayıflatmak ve sabote etmeye teşebbüs ettiği belirtildi. ABD’yi hedef alan operasyonlarda ismi geçen çeşitli Rus vatandaşlarının isimleri yapılan açıklamada yer aldı.

Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğine dair iddialar, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde ABD tarihinde en büyük siyasi krize neden oldu. Eski FBI Direktörü Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturmalarda Trump’ın iddialarda yer almadığı belirtildi.

Adalet İçin Ödül programı, ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomatik Güvenlik Servisi tarafından yönetilmektedir. Program, 1984 yılında kuruluşundan bu yana dünya çapında 125’den fazla kişiye toplamda 250 milyon dolardan fazla ödeme yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya