Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, Pelosi’nin olası Tayvan ziyaretinden önce askeri tatbikat yapacak

Çin, Pelosi’nin olası Tayvan ziyaretinden önce askeri tatbikat yapacak

Cumartesi, 30 Temmuz, 2022 - 09:15
Tayvan’ın açıklarındaki bir Tayvan gemisi (AP)

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında yapmayı planladığı öne sürülen Tayvan ziyareti öncesinde askeri tatbikat düzenleyeceğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre tatbikat, coğrafi olarak sınırlı bir bölgede, Çin kıyılarına yakın bir yerde gerçekleşecek.

Çin, 24 milyonluk nüfusa sahip Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Güç kullanımı olası olan Çin, Tayvan’ı kendi toprakları ile birleştirmeyi istiyor.

Pekin, Tayvan’a uluslararası tanınırlık kazandıracak herhangi bir girişime veya Tayvan ile diğer ülkeler arasındaki ilişkilere karşı çıkarak Pelosi’nin ziyaretini reddediyor.

ABD’li yetkililer, Çin’e oldukça yakın olan Tayvan’ı düzenli olarak ziyaret ediyor. Pekin, Pelosi’nin Tayvan ziyaretini büyük bir provokasyon olarak görüyor.

Tatbikatın ne zaman yapılacağı belirtilmezken, Çinli yetkililer, Çin’in Fujian eyaletine bağlı Pingtan Adası açıklarında askeri tatbikat yapılacağını belirtti.

Yapılan açıklamalara göre 08.00 ile 21.00 (24.00 ile 13.00 GMT) arasında gerçekleşecek tatbikatta gerçek mühimmat kullanılacak. Tatbikatın yapılacağı bölgeye giriş yasaklandı.

Pingtan Adası, Çin’in Tayvan’a en yakın toprağı. Ada, Tayvan kıyılarından yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta bulunuyor.


Çin, Pelosi’nin adını vermeden uyardı

Pekin, son yaptığı açıklamalarda isim vermeden ABD’li yetkilinin ziyaretinin gerçekleşmesi halinde askeri karşılık vereceğini belitti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD’li mevkidaşı Joe Biden ile Tayvan hakkında yaptığı telefon görüşmesinde ‘ateşle oynayanların zarar göreceğini’ belirtti.  

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington ve Pekin’in Tayvan konusundaki anlaşmazlığı ‘akıllı bir şekilde’ yönetebileceğini umduğunu belirtti.

Washington, Taipei ile diplomatik ilişkilere sahip değil ancak Tayvan’a silah satıyor ve ülkedeki demokratik rejime destek veriyor. Pelosi’nin ülkeye ziyareti, önümüzdeki günlerde gerçekleşebilir.  


Editörün Seçimi

Multimedya