Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: Seller nedeniyle ölü sayısı 53'e yükselirken kurtarma ekipleri kayıp 30 kişiyi arıyor

İran: Seller nedeniyle ölü sayısı 53'e yükselirken kurtarma ekipleri kayıp 30 kişiyi arıyor

Cumartesi, 30 Temmuz, 2022 - 06:45
İran Kızılayı kurtarma ekipleri Tahran'ın kuzeybatısında selden etkilenen bir köyde çalışıyor (AFP)

İran'da sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 53'e yükseldi. Kurtarma ekipleri, sağanak yağışların neden olduğu sellerin boyutunun artmasıyla birlikte taşan nehirlerde ve moloz yığınlarında heyelan sonrası kaybolan kişileri bulmak için çalışma başlattı.

Devlet medyası, İran Kızılay Kurumu başkanının ülke genelinde kurbanların sayısının 53'e yükseldiğini ve yaklaşık 16 kayıp kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini söylediğini aktardı.

Yetkililer vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini ifade ederek 31 eyaletten 21’inin selden etkilenmesinin beklendiğini açıkladılar. Kızılay Acil Durum Operasyonları Başkanı Mehdi Velipur, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Son günlerde İran'ın 18 eyaletinde 100 kasaba ve 300 köy selden etkilendi. Ülkenin otoyollarının çoğu kapatıldı” dedi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Tahran Valisi Muhsin Mansuri, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Cuma günü yağışlardan en çok etkilenen bölge, Tahran'nın kuzeydoğundaki Elburz Dağları'nın eteklerinde bulunan ve en az on kişinin öldüğü Firuzkuh. Şehirde selden dolayı kaybolan 16 kişi de henüz bulunamadı” ifadelerini kullandı. Mansuri, sağanak yağışların Cuma günü Tahran’ın kuzey bölgelerini etkilemeye devam ettiğini, tekrarlanan uyarılara rağmen gezinti ve piknik yapanların hala Firuzkuh'a gittiğini de sözlerine ekledi.

Tahran'a yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta bulunan serin Firuzkuh kasabası, yaz sıcaklıklarında gözde bir tatil beldesi. Çiçeklerle süslü, yeşil caddeleri yürüyüş yapanlarla dolup taşıyor. Mansuri, başkentin yaklaşık 130 km doğusundaki bu dağlık bölgenin kaya erozyonundan en çok etkilenen bölge olduğunu açıkladı. İran'ın geniş bölgeleri, Çarşamba gününden bu yana, sellere ve toprak erozyonuna neden olan şiddetli yağmurlardan etkileniyor.

İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Cuma günü yaptığı açıklamada, Tahran'ın yanı sıra Mazenderan, Elburz, Markazi, İsfehan, Yezd eyaletleri de dâhil olmak üzere ülkenin 31 eyaletinden 18’inin şiddetli yağmurlara maruz kaldığını belirtti. Fransız Haber Ajansı’na göre (AFP), Cuma günü Yezd'e giden İçişleri Bakanı Vahidi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki kentin, özellikle tarihi merkezindeki yollarının sular altında kaldığını açıkladı.

Devlet medyası, Perşembe günü, Tahran’ın kuzeybatısında yer alan İmamzade Davud köyünde şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kayması sonucu en az 8 kişi hayatını kaybettiğini ve 14 kişinin de kayıp olduğunu, ayrıca yağışların orada bulunan bir türbeyi tahrip ettiğini açıkladı.

Güneyde bulunan Fars eyaletinde, Cumartesi günü meydana gelen selde 22 kişi hayatını kaybetti.

Güney ve orta İran'da iklim büyük ölçüde kuru. Ancak, bu bölgeler, sonuncusu geçen hafta olmak üzere, birden fazla sel felaketine tanık oldu. Yetkililer, Cumartesi günü, Fars Eyaletinde sağanak yağışlar sonucu en az 22 kişinin öldüğünü duyurdu.

Ocak ayında, şiddetli yağışların yol açtığı seller sonucu çoğu Fars eyaletinde olmak üzere en az sekiz kişi hayatını kaybetmişti.

İran'da 2019 yılının Mart ve Nisan aylarında meydana gelen büyük ölçekli sel felaketleri, 76 kişinin ölümüne ve yaklaşık 2 milyar dolar olduğu tahmin edilen maddi hasara neden oldu.

Bilim adamları, fırtına ve yağmur yoğunluğunun artması ve kuraklık dahil iklim değişikliğinin belirtilerinin arttığına inanıyor.

​​İran Kızılayı yaptığı yazılı açıklama, İranlıları beklenen yağışlardan dolayı Pazartesi gününe kadar nehir yataklarına yaklaşmamaya ve dağlarda yürüyüş yapmaktan kaçınmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya