Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak'taki Koordinasyon Çerçevesi'nden barışçıl gösteri çağrısı

Irak'taki Koordinasyon Çerçevesi'nden barışçıl gösteri çağrısı

Cumartesi, 30 Temmuz, 2022 - 13:15
AA

Irak'ta İran destekli Şii siyasi çatı kuruluş Koordinasyon Çerçevesi, halka protestoların barışçıl bir şekilde yapılması çağrısında bulundu.

Başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani olan Koordinasyon Çerçevesinin Sadr yanlılarının meclis binasını basmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugünlerde başkent Bağdat'ta meydana gelen talihsiz olayları, özellikle anayasal kurumlara, resmi karargah ve güvenliğe yönelik saldırıları, Temsilciler Meclisi'nin basılmasını, yargı organlarına saldırı tehditlerini büyük bir endişeyle takip ediyoruz."

Açıklamada, halka protestolarını barışçıl şekilde yapmalarının yanı sıra itidal çağrısında bulunuldu.

Irak halkına hukuku, anayasayı, devletin meşruiyetini ve başta yargı ve yasama erki olmak üzere ülkenin kurumlarını barışçıl bir şekilde savunmaları çağrısında bulunulan açıklamada, söz konusu bu kanun ve yasalardan sapan tehlikeli adımlar karşısında konumlanmaları talep edildi.

Devlete ve kurumlarına yönelik gerginliği tırmandırmanın ve ihlallerin arkasında duran siyasi partilerin de bu hukuksuz eylemler sonucunda sivil barışı etkileyecek olası durumlardan sorumlu olduğu vurgulanan açıklamada, "Devlet, meşruiyeti, anayasal kurumlar ve sivil barış, tüm Iraklılar için kırmızı çizgidir. Bunları mümkün olan tüm barışçıl yollarla savunmaya hazırız." ifadelerine yer verildi.

Sadr yanlıları bugün, Irak'ın başkenti Bağdat'ta hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'yi basarak meclis binasına girmişti.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlıları, bastıkları meclis binasında açık süreli oturma eylemi başlatmıştı.

Sadr destekçisi binlerce kişi son bir haftada Yeşil Bölge’yi ikinci kez bastı.


Editörün Seçimi

Multimedya