Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Başbakanı Kazımi’den siyasilere kapsamlı diyalog başlatma çağrısı

Irak Başbakanı Kazımi’den siyasilere kapsamlı diyalog başlatma çağrısı

Cumartesi, 30 Temmuz, 2022 - 17:45
Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, siyasileri kapsamlı bir diyalog başlatmaya ve herkesi Irak güvenlik güçleriyle çatışmadan kaçınmaya çağırdı.

Sadr destekçileri bugün bu hafta içinde ikinci kez Bağdat’ın merkezinde yer alan Yeşil Bölge’ye baskın düzenleyerek, meclis binasına girdi.

Buna karşılık Koordinasyon Çerçevesi, ‘hukuka, anayasaya ve anayasal meşruiyete inanan Irak halkını, tehlikeli ihlal ve hukuktan, normlardan ve şeriattan sapma’ olarak tanımladığı şeye karşı durmaya çağırdı.

Kazımi, Irak arenasındaki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz asil değerlere ve ilkelere inanmasıyla tanınan bir halkız. Kardeşlik ve eşitlik adına, yüce insani ve milli gaye için affederiz… Halkımız yaşama özlemi duyuyor. Çekişme, kavga ve intikamı sevmez. Kötülük ve nefretten hoşlanmaz” diyerek fedakar ve acı çeken halkın iyi bir gelecek beklediğini bildirdi.

Başbakan açıklamasında, “Irak ve Iraklılar adına siyasi bloklar oturmalı, müzakere etmeli ve anlaşmalı. İhanet ve dışlama dilinden kaçınılmalı, yüksek ve kapsayıcı bir vatansever ruh sergilenmeli. Bin günlük sessiz diyalog Irak'ın bir damla kanının döküldüğü andan daha hayırlı” şeklinde konuştu.

Ayrıca herkesi sakin, sabırlı ve mantıklı olmaya, çatışmaya girmemeye çağırarak vatandaşlardan güvenlik güçleriyle çatışmamalarını istedi.


Editörün Seçimi

Multimedya