Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cumhurbaşkanı Tebbun: Cezayir, Suriye’nin Arap zirvesine katılması için çaba gösteriyor

Cumhurbaşkanı Tebbun: Cezayir, Suriye’nin Arap zirvesine katılması için çaba gösteriyor

Pazartesi, 1 Ağustos, 2022 - 08:45

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, önümüzdeki Kasım ayında Cezayir’de yapılması beklenen Arap zirvesine Suriye’nin katılması için çaba sarf ettiğini açıkladı.

Tebbun, Suriye’nin Arap Birliği’nin kurucu üyesi olduğunu ancak konu hakkında bazı tartışmaların olduğunu açıkladı.

Tebbun, bir televizyon kanalına verdiği röportajda Cezayir’de yapılacak olan Arap zirvesinin başarılı bir şekilde geçeceğine inandığını ve Cezayir’in zirveyi düzenlemekteki amacının Arap ülkelerinin bir araya gelmesi olduğunu belirtti.

Tebbun, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Son yıllarda Arap ülkeleri arasındaki farklılıklar ve anlaşmazlıklar büyük bir parçalanmaya neden oldu. Bizim için önemli olan, bu ülkelerin bir araya gelmesi için bazı anlaşmazlıkların çözülmesi için Cezayir’de bir araya gelmektir.”

Tebbun, Suriye’nin Arap ülkesi olduğunu, Arap Birliği’nin kurucu üyelerinden bir tanesi olduğunu ve bu durumun siyasi koşullara bağlı olarak değişemeyecek bir gerçek olduğunu belirtti.

Tebbun, Suriye’nin Kasım ayında yapılacak olan Arap zirvesine katılımı ile ilgili olarak “Suriye'de, Arap bölünmesini artırmak için bir sebep olmak istemediğimizi söylüyorlar. Onlar da düşünüyor, biz de. Tüm Arap halkı düşünüyor. Arap Birliği’ni kurmak için sıkı bir şekilde çalışıyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya