Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tebbun: Cezayir Afrika’da Akdeniz havzasında ağırlığı olan büyük bir ülke

Tebbun: Cezayir Afrika’da Akdeniz havzasında ağırlığı olan büyük bir ülke

Cezayir Cumhurbaşkanı: Cezayir, BRICS’e katılmasını sağlayacak koşulları büyük ölçüde karşılıyor
Pazartesi, 1 Ağustos, 2022 - 09:00
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (Reuters-Arşiv)

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, ülkesini ‘Afrika’da Akdeniz havzasında ağırlığı olan büyük bir ülke’ olarak nitelendirerek, yaşanan olayların bunu kanıtladığını vurguladı.

Tebbun, dün yerel bir televizyona verdiği röportajda, Cezayir’in bağımsızlığının 60. yıldönümü münasebetiyle büyük bir askeri geçit töreni düzenlenmesine yönelik tepkilere yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı, “Cezayir’in ordu ile halk arasındaki uyumu göstermek için askeri bir geçit töreni düzenlemeye hakkı yok mu? Askeri geçit töreni ülkelerin geleneklerinin bir parçasıdır ve sanırım 30 yıllık bir aradan sonra bu geçit törenini düzenleyerek kökenlere geri döndük. Bunun nedenlerini analiz etmeyeceğim. Ordumuz güçlü, halkımız güçlü, gururu ve milli birliğini yeniden kazandı. Ordumuz paralı asker değil veya kendisine ait olmayan yerleri işgal etmiyor. Ordumuz, vatanı korumak ve şehitlerin mesajını yerine getirmek için hiçbir zaman uluslararası normlardan sapmamıştır ve bundan sonra da sapmayacaktır.”

Libya’da çözüme yaklaşıldığı vakit ‘durumun bozulduğuna’ dikkat çeken Tebbun, “Bu ülkeyi istikrara kavuşturma arzusu var mı, yoksa başka arka planlar mı var? Libya’da meşruiyetin yanındayız ve öyle kalacağız. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından yapılanlar dışında hiçbir değişikliği kabul etmeyeceğiz. Cezayir, Libya’nın iç işlerine karışmadı ve paralı asker göndermedi. Cezayir, Libyalı kardeşlerin yeniden birleşmesinden ve Libya-Libya çözümünden yanadır. Libya’da her zaman vardık ve tek meşru çözüm olan seçimlerin yanındayız” dedi.

Mali’ye değinen Tebbun, iktidardaki orduyu mümkün olan en kısa sürede meşruiyete dönmeye ve Mali halkına sözü geri vererek seçimlere yönelmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı, Cezayir Anlaşması uygulanmadığı sürece Mali’deki sorunların devam edeceğine de dikkat çekti.

Güney komşusu ile bin 400 kilometrelik bir sınırı paylaşan Cezayir, 2015 yılında Mali’deki savaşı sona erdirmek için bir barış anlaşmasına sponsor oldu, ancak anlaşmanın uygulanmasında hala sıkıntı yaşanıyor.

Cezayir’in Mali’ye ekonomik ve siyasi olarak yardım etmeye hazır olduğunu dile getiren Tebbun, “Mali’de terör var ama bunun bir kısmının uydurma olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tebbun ayrıca, Cezayir’in Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’yı içeren BRICS grubuna katılma olasılığını gündeme getirdi.

Geleneksel güç merkezlerine bir alternatif olarak BRICS grubunun Cezayir’i ilgilendirdiğini söyleyen Tebbun, Ekonomik ve politik bir güç oluşturuyorlar. Cezayir, BRICS grubuna katılmasını sağlayacak koşulları büyük ölçüde karşılıyor” diye ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya