Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak: Allavi’den siyasi diyalog için arabuluculuk teklifi

Irak: Allavi’den siyasi diyalog için arabuluculuk teklifi

Vataniyye Koalisyonu, Irak’taki krizi ortadan kaldırmak için ulusal diyaloga ev sahipliği yapmayı teklif etti
Pazartesi, 1 Ağustos, 2022 - 16:30
Göstericiler Bağdat’taki meclis binasında oturma eylemi düzenlerken (Reuters)

Eski Irak Başbakanı İyad Allavi liderliğindeki Vataniyye Koalisyonu, krizi ortadan kaldırmak ve kabul edilebilir seçeneklerle siyasi gerilimin nedenlerini ortadan kaldırma çağrısında bulundu.

Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, krizin çözülmesi ve siyasi gerilimin nedenlerinin ortadan kaldırılmasının yanı sıra kabul edilebilir ortak seçenekler üzerine anlaşmaya varılması adına tüm taraflar arasında ulusal diyalog için bir konferans düzenlenmesini gerektirdiğine dikkat çekilerek, ya cumhurbaşkanı seçmek için meclisin toplanıp hükümetin kurulmasına devam etmek ya da meclisi feshedilerek erken seçim yapılmasına değinildi.

Vataniyye Koalisyonu, çözümün, mevcut hükümetin geçici olarak yasama yetkilerine sahip bir geçiş hükümetine dönüşmesiyle yeni bir seçim yasası ve bağımsız bir komisyonun kabul edilmesi olduğunu öne sürdü.

Koalisyon, Vataniyye Koalisyonu’nun başta (Şii) Koordinasyon Çerçevesi ve Sadr Hareketi olmak üzere tüm taraflarla sürdürdüğü iyi ilişkiler göz önüne alındığında üzerinde anlaşmaya varılmış herhangi bir yerde ulusal diyalog oturumlarına ev sahipliği yapmaya, sponsor olmaya ve desteklemeye hazır olduğunu bildirdi.

Tüm tarafların sükûnet, mantık ve diyalog dilinin yanı sıra vatandaşların genel çıkarına öncelik vermesi gerektiği belirtilen açıklamada, devletin prestiji, kurumları, otoriteleri, ulusal, egemen ve yasal sembollerinin korunma ihtiyacına vurgu yapıldı. Ayrıca, Irak'ın egemenlik ve bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve barışçıl medeni gösteri hakkına saygı duyulması çağrısı yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya