Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Lübnan-İsrail deniz ihtilafının çözümü konusunda iyimser

ABD Lübnan-İsrail deniz ihtilafının çözümü konusunda iyimser

Hochstein, Lübnan-İsrail deniz anlaşmazlığında bir anlaşmaya varma konusunda “iyimser”
Pazartesi, 1 Ağustos, 2022 - 16:30
Hochstein, bugün Baabda Sarayı'nda üç başkanla yaptığı görüşme sırasında (EPA)

Lübnan ve İsrail arasındaki tartışmalı deniz sınırı konusunda ara buluculuk yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein, olası bir anlaşmaya yönelik ilerleme konusunda iyimserliğini koruduğunu belirterek, "nihai bir düzenlemeye" ulaşmak için bölgeye geri dönmeyi beklediğini söyledi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Necib Mikati ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile Baabda'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptığı görüşmenin ardından Hochstein açıklama yaptı. Lübnan yönetimine yeni bir öneri sunmak için dün başkent Beyrut’a gelen Hochstein, bunu Lübnan'ın deniz kaynaklarını keşfetmesine izin vererek, İsrail ile sınırın çizilmesine katkıda bulunan olumlu bir adım olarak görüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Joe Biden yönetiminin Lübnan ve İsrail arasındaki deniz sınırları üzerindeki müzakereleri kolaylaştırma taahhüdü konusu dahil Hochstein'ın Beyrut ziyaretinin Lübnan'daki enerji krizine sürdürülebilir çözümleri tartışmayı amaçladığını vurguladı. Açıklamada, mümkün olan çözümün müzakereler ve diplomasi yoluyla elde edilebileceği aktarıldı.

Hochstein Beyrut’a geçmeden saatler önce üst düzey bir İsrailli yetkili, ABD’li yetkilinin, “İsrail'in ticari haklarını korurken Lübnanlıların tartışmalı bölgede gaz rezervleri geliştirmesine izin verecek bir çözümü içeren yeni bir İsrail önerisi sunacağını” söyledi.  Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre çok fazla ayrıntıya girmeyen İsrailli yetkili, anlaşmaya varılması halinde Lübnanlıların bir miktar sondaj yapabileceğini vurguladı. Yetkili, önerilen teklifin Lübnan'ı enerji krizi yaşayan, ekonomik olarak çökmüş bir ülkeden, bu kaynağı çıkarmasını sağlayarak doğal gaz üreten bir ülkeye dönüştürebilecek ciddi bir teklif olduğuna dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya