Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir, Arap zirvesinden önce Filistinli tarafları bir araya getirecek

Cezayir, Arap zirvesinden önce Filistinli tarafları bir araya getirecek

Pazartesi, 1 Ağustos, 2022 - 14:00
Abbas ve Heniyye, geçtiğimiz ay Cezayir’de yaptıkları görüşmede ılımlıydı (Arşiv-AFP)

Cezayir, uzlaşma anlaşmasını ilerletmek için yeni bir girişimle, Kasım ayı başlarında yapılması planlanan Arap Birliği Zirvesi öncesinde Filistinli tarafları bir araya getirmeye çalışıyor.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Arap Birliği Zirvesi öncesinde Filistinli tüm grupların katılacağı Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) toplantısının Cezayir’de olacağını belirterek, Filistin uzlaşmasını sağlamak için ülkesinin inandırıcılığının tam olduğunu ve bu konuda dar hesapları olmayan tek ülke olduklarını ifade etti. Tebbun, ülkesinin Hamas dahil tüm Filistinli gruplara duyduğu güvenin tam olduğunu söyledi. Birlik olmadan ve saflar birleştirilmeden Filistin Devleti'nin bağımsızlığının elde edilemeyeceğini belirten Tebbun, Cezayir'in bu göreve muktedir olduğunu yineledi. Cezayir Cumhurbaşkanı açıklamasında, “Filistinlilerin meşru temsilcisi olarak FKÖ’nün yanındayız ve çalışmaya devam diyoruz. İnşallah bitireceğiz” şeklinde konuştu.

Şarku'l Avsat'a konuşan Filistinli kaynaklara göre, Tebbun'un bahsettiği görüşmeler henüz planlanmadı. Kaynaklar, henüz bir davetiyenin alınmadığını ve herhangi bir tarih belirlenmediğini söyledi. Ayrıca Cezayir'in bu yılın başından beri ‘boşlukları doldurma ve görüşleri yakınlaştırma’ çabalarını sürdürdüğünü, ancak Fetih ve Hamas hareketlerinin daha önce ilan ettikleri pozisyonlara bağlı kalması nedeniyle herhangi bir ilerleme veya atılım olmadığını vurguladı. Kaynaklar, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve diğer Filistinli gruplarla iyi ilişkiler temelinde Cezayir’de bir toplantı yapılmasının önünde bir engel görmüyor.

Abbas, daha önce Cezayir arabuluculuğunu kabul etti ve görevini kolaylaştırmak için Tebbun'a söz verdi. Bu yılın başında Cezayirliler, Filistinli gruplarla her biri ayrı ayrı olmak üzere, net bir ilerleme olmaksızın iki tur diyalog gerçekleştirdi. Cezayirli yetkililer her iki tarafı da dinleyerek olası tavizler ve kabul edilebilir daha kapsamlı bir vizyonun nasıl geliştirilebileceğini ele aldı. Ayrıca, görüşmelere devam edilmesi konusunda mutabık kalındı. Cezayir Cumhurbaşkanı daha sonra ülkesinin bağımsızlığının 60. yıldönümünde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas lideri İsmail Heniyye’yi bir araya getirmeyi başardı. Cezayir, Filistinlilerin birleşmesinin onları Arap ve uluslararası düzeyde desteklemek ve yeni bir barış süreci başlatmak için daha geniş bir planın parçası olduğunu göz önünde bulundurarak, Arap Birliği toplantısından önce üzerinde anlaşmaya varılan bir belgeyi sunmak için kabul edilebilir bir vizyona ulaşmak istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya