Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen: Husiler ve Genel Halk Kongresi arasındaki çatlak büyüyor

Yemen: Husiler ve Genel Halk Kongresi arasındaki çatlak büyüyor

Sana'daki Husi darbesinin ortakları arasındaki çatışma yoğunlaşıyor
Pazartesi, 1 Ağustos, 2022 - 14:30
Genel Halk Kongresi'nin (Sana kanadı) sözcüsü olan ve haftalık yayın yapan El-Misak gazetesi

Yemen’de son günlerde, Husi milisleri ile Genel Halk Kongresi (GHK) liderliği arasındaki çatışma arttı.

Bu bağlamda Sana'daki GHK kaynakları, Şarku'l Avsat'a, 7 Husi liderlerin emriyle işgal altındaki başkentte Husilere sadık aktivistler ve medya kuruluşları tarafından GHK’ye karşı saldırıların devam ettiğini aktardı.   

Kaynaklar, Husilerin GHK’yi meşru Yemen hükümeti ile yakınlaşmakla suçlayarak sürekli saldırılarda bulunduğunu kaydetti. Son Yemen Cumhurbaşkanı Abdullah Salih'in oğlunun, partinin başkan yardımcılığından azledilmemesi de milislerin ithamlarının ve saldırılarının ana nedenlerinden birini oluşturuyor. 

Sana'daki kaynaklar daha önce Şarku'l Avsat'a, Eski Yemen Cumhurbaşkanı Abdullah Salih’in oğlu Ahmed Ali'nin partiden ihracı için milislerin GHK Başkanı Ebu Ras'a yönelik baskı ve tehditlerde bulunduğunu ve halen bu tehditlerin sürdüğünü açıklamıştı.  

Kaynaklar, grubun GHK’yi dağıtmak amacıyla yeni bölünmeler yaratmaya yönelik yoğun çabalar içerisinde olduğunu açıkladı. 

Grubun, GHK’yi dağıtmak ve kapatmak amacıyla kendisine tabi akımlar oluşturduğuna dikkati çeken kaynaklar, Eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in 2017 sonlarında Husiler tarafından öldürülmesinden bu yana Husi saflarında işe alınma sürecini ve parti üyelerinin ve liderlerinin Husi saflarına katılma sürecini anlattı. Kaynaklar, Husi saflarına katılan yeni isimlerin daha sonra Sana'daki partiye karşı medya saldırıları başlatmak üzere yönlendirildiğini belirtti. 

Adını açıklamamayı tercih eden bir parti üyesi, Şarku'l-Avsat'a, Husi milislerinin GHK liderine ve müttefiklerine karşı yürüttüğü kampanyaların yeni olmadığını teyit ediyor. Söz konusu üye, grubun parti ile hayali ortaklık konusunu sadece planlarını genişletmek ve İran'dan ithal edilen hedef ve projelerini gerçekleştirmesini tamamlamak için bir dekor olarak gördüğünü ileri sürdü. 

GHK’nin sözcülüğünü yapan haftalık gazete El-Misak, son sayısında Ebu Ras'ı savunmak için Husi liderlerine, aktivistlerine ve medyaya karşı şiddetli bir karşı saldırı başlattı. GHK aktivisti Ali el-Badani, kendi partisinde ve tüm Yemenli parti ve örgütlerde hâlâ Husi liderlerinin olduğunu söyledi. El-Badani, partisini kökünden bitirmek için kötü niyetli bir darbeci planın olduğundan söz etti. 

Ali el-Badani, bir makalesinde, milisleri partisinin liderlerine ve üyelerine saldırmak amacıyla kendilerine sadık aktivistleri ve medya kuruluşlarını kullanmakla suçladı. Badani, milisileri daha fazla saldırı kampanyaları yürütmeleri için aktivistleri para ve mevki ile cezbetmekle suçladı.  

Badani, geçtiğimiz günlerde darbecilerin, GHK’nin bazı liderlerine ve üyelerine partiye karşı yaygın eleştiri kampanyaları başlatmaları için yüksek mevkiler vaat ettiklerine dikkat çekti. 

GHK Başkanı Ebu Ras, yakın zamanda Husi medyasına yaptığı açıklamalarda partiye ve liderlerine saldıran Ali Muhammed ez-Zanm'ı ana daimi komite üyeliğinden ve partinin tüm oluşumlarından ihraç etme kararı almıştı. 

Husi liderlerinden Abdusselam Cahaf bu hamleye yanıt olarak, GHK, Ebu Ras'a sadık birini ölüm ve linçle tehdit etti. 

Husiler tarafından finanse edilen bir kanalda yayınlanan televizyon röportajında, Abdusselam Cahaf, ailesinin, darbeden bu yana çeşitli cephelerde koalisyon hava saldırılarıyla desteklenen Yemen Ulusal Ordusu tarafından öldürüldüğünü söyledi. 

Husiler tarafından önemli bir pozisyona atanarak ödüllendirilen Cahaf yerel basının aktardığına göre, GHK liderlerine saldırmak amacıyla Husi medya kampanyalarına liderlik etmeye devam ediyor. 

Stratejik meseleler uzmanı Yemenli araştırmacı Dr. Ali ez-Zeheb, Yemen'de beklenen siyasi çözüm öncesinde Husileri partiye yönelik acımasız kampanya yürütmekle suçladı. 


Editörün Seçimi

Multimedya