Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de sivil aktivistler siyasi diyalogdan ümitsiz

Cezayir’de sivil aktivistler siyasi diyalogdan ümitsiz

Cezayir: Tebbun’un açıklamalarının ardından Hirak aktivistleri hayal kırıklığı yaşadı
Salı, 2 Ağustos, 2022 - 15:15
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (Cezayir Cumhurbaşkanlığı)

Cezayir'de kültür sektörünün önde gelen isimlerinde birinin yolsuzluk suçlamasından beraat etmesinin ardından sokak protestolarını organize eden Hirak hareketindeki aktivistler, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'nun “birleşme” ile ilgili açıklamalarından sonra büyük hayal kırıklığı dile getirdi.

Cezayirli yetkililer 5 Temmuz’da ülkenin 60. Bağımsızlık yıldönümü vesilesiyle Hirak mensubu 40 kişiyi serbest bıraktı. Ancak geçtiğimiz haftalarda birkaç aktivist tutuklandı ve yargılandı. Bir yılı aşkın bir süredir sessiz olan Hirak aktivistleri, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un açıklamalarının ardından yaşadıkları hayal kırıklığını dile getirdi. Geçtiğimiz Pazar akşamı aktivistler Tebbun’un, sayısı 250’yi aşan mahkumların Cumhurbaşkanı’nın aylardır slogan haline getirdiği “yeniden birleşme politikası” dışında tuttuğunu bildirdi. Tebbun Tv röportajında, bahsi geçen kişilerin düşünce mahkumu olmadığını dile getirerek, izledikleri yolun küfür ve hakaret olduğunu kaydetti.

Yurtdışında ikamet eden muhaliflerin çoğunluğu İslamcı olup bazıları İslami Kuruluş Cephesi’nin liderlerinden. Bunlardan en önde gelenleri ise ABD’deki Enver Haddam, İsviçre’de ikamet edeb Murad Dhina ve İngiltere’de yaşayan İslami eğilimli Reşad Hareketi’nin lideri Muhammed el-Arabi Zeytut.

Dhina ve Zeytut, terörist listesinde yer alıyor. Tebbun, 1995 merhamet ve 2006 uzlaşma yasasının bir uzantısı olacak “yeniden birleşme” yasası sözü verdi.

Diğer yandan Cezayir'deki bir mahkeme, savcılığın tanınmış film yapımcısı Samira Hadj Djilani yönelttiği “görevi kötüye kullanma, kara para aklama, kamu fonlarını zimmete geçirme ve yasadışı yollarla yurtdışına sermaye transferi" suçlamalarını geçersiz kıldı. Suçlamalar, 1830’da Fransız işgalinden önce Cezayir’i yöneten son Osmanlı Hüseyin Dayı’nın hayatı hakkındaki filmde  yolsuzluk şüpheleriyle ilgili. Filmin yapımcılığını Djlani üstlenmişti.

Film, yaklaşık üç yıl önce Hüseyin Dayı rolünün Fransız aktör Gerard Depardieu verildiğini gösteren videoları ardından tartışmalara yol açtı. Djlan’ın film için Depardieu’yu seçmesi büyük eleştirilere maruz kalmasına yol açtı. Jandarma, filme harcanan parayla ilgili soruşturma yürüttü ve kara para aklama ve kamu parasının israfı şüphesi bulunduğuna karar verdi. Yapımcının suçlamalardan beraat etmesiyle, ülke yasalarının öngördüğü bir şekilde yargılama öncesi gözaltında geçirdiği süre için maddi tazminat alması gerekiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya