Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'daki iş fırsatları 3 yıldır hızlı bir şekilde yenileniyor

Suudi Arabistan'daki iş fırsatları 3 yıldır hızlı bir şekilde yenileniyor

Perşembe, 4 Ağustos, 2022 - 12:30
Suudi Arabistan özel sektöründeki yenilenme, iş fırsatlarının sağlanmasına ve işsizliğin azaltılmasına da yansıyor. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan'daki petrol dışı özel sektördeki müşteri sayısında, üretim ve satın alımlarda artış kaydediliyor. İş fırsatlarında 2019’dan bu yana en yüksek seviyede artış yaşanmasıyla istihdam hızında da yükselişe geçildi.

Suudi Arabistan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) geçtiğimiz haziran ayında 57,0 olurken temmuz ayında ise 56,3 düzeyinde kaydedildi.

Diğer yandan Genel İstatistik Kurumu geçtiğimiz günlerde Suudiler arasındaki işsizlik oranının geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 11'e düştüğünü açıkladı. Aynı yılın üçüncü çeyreğinde ise bu oran yüzde 11,3 idi.

PMI, bu yılın ikinci çeyreğinin sonlarından bu yana büyüme oranındaki hafif düşüşe rağmen petrol haricindeki üretici şirketlerin faaliyetlerinde gözle görülür bir artış kaydedildiğini bildirdi.

PMI’ya göre işleyişte, son sekiz aydaki en hızlı yükseliş yaşandı. Şirketler bu gelişmeyi iç piyasa koşullarının iyileşmesine ve ihracat talebindeki artışa bağladı. Ülke haricinden gelen yeni siparişler geçtiğimiz yılın kasım ayından bu yana maksimum oranda artış gösterdi.


BAE’de büyüme sürüyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Satın Alma Yöneticileri Endeksi de petrol harici özel sektörde faaliyet gösteren şirketlerin faaliyetlerinin bu yıl ikinci en hızlı artışla temmuz ayında büyüme gösterdiğine işaret etti. İndirimin yanı sıra yoğun talep ve satışlardaki artış neticesinde ticarette canlanma görüldü.

BAE’de Mevsimsellikten arındırılmış S&P Global (NYSE:) BAE Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) mayıs ayında 55,6, haziranda 54 ve temmuzda ise 55,4 oranında kaydedildi.

Mısır’da haziranda 45,2, temmuz ayında da 46,4 düzeyinde PMI kaydedildi. Mısırlı petrol harici üretici şirketler bu yılın üçüncü çeyreğinin başlarında yeni satın alım siparişlerinde düşüş kaydetmeye devam ederken deflasyon oranında ise haziran ayından bu yana düşüş görüldü.


İş ödülü

Diğer yandan Suudi Arabistan İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, dün, özel sektör kuruluşlarına yönelik attığı ikinci adımla İş Ödülü’ne katılım ödülünü vermek için harekete geçti. Söz konusu ödül; bakanlığın çeşitli alanlardaki seçkin kuruluşların çabalarının onurlandırılması, pratikte modeller uygulamaya teşvik edilmesi ve ideal çalışma ortamı standartlarına uyumun artırılması kapsamında veriliyor.

Ödül, ikinci versiyonunda şu temaları ön plana çıkarıyor: Yerleştirme, çalışma ortamı, yetenekler ve eğitim. Stratejik önemleri dolayısıyla seçilen bu temalar kapsamında 24 farklı ödül bulunuyor. Bu çerçevede iş imkanlarının sağlanması, kuruluşların bilinçlendirilmesi, seçkin çevre düzenlemeleri ve standartlarına uymaları için teşvik edilmeleri amaçlanıyor.

Rekabet edebilirliği sağlayan ödül, özel sektör kuruluşlarında iş gücünü teşvik ediyor. Aynı zamanda kuruluşları ulusal kadroların gelişimine yatırım yapmaya, çalışanların sürdürülebilirlik oranını artırmaya ve kariyerlerini desteklemeye yöneltiyor. İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, ödüle yönelik gerekli şartları ve kriterleri karşılayan tüm kuruluşların online sistemde adaylıklarını koyabileceklerini açıkladı. Bunun için şirket çalışanlarının gerekli anketlere katılım sağlamaları da gerekiyor. Bakanlık, bu tesislerdeki çalışanları söz konusu anketlere katılmaya ve şirketlerini şeffaflıkla değerlendirmeye çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya