Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin doğusundaki el-Hol Kampı’ndan kaçış girişimi engellendi

Suriye’nin doğusundaki el-Hol Kampı’ndan kaçış girişimi engellendi

Perşembe, 4 Ağustos, 2022 - 12:45
El Hol Kampı’ndaki çocukların arşiv fotoğrafı (Şarku’l Avsat)

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'ne bağlı İç Güvenlik Güçleri'nin (Asayiş) internet sitesinde yayınlanan yeni bir videoda, Haseke vilayetinin doğusunda yer alan el-Hol Kampı’ndan aralarında çocukların da bulunduğu bir grup çarşaflı kadının ahşap ve inşaat malzemeleri yüklü bir kamyonun römorkuna gizlenerek kaçmaya çalıştığı görüldü. Bunun, kalabalık kampta yaşayan DEAŞ militanlarının ailelerini kaçırmaya yönelik son girişimi olduğu belirtildi.

Kamp yönetiminden bir güvenlik kaynağı, güvenlik güçlerinin, inşaat malzemeleri taşıyan bir kamyonla DEAŞ'lıların ailelerini kaçırma girişiminde bulundukları ihbarını aldığını söyledi. Kaynak Şarku’l Avsat ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Salı günü öğleden sonra kamptan bir kamyon çıktı. İçerisinde 39'u çocuk ve 17'si kadın olan 56 örgüt üyesi yakalanana kadar takip edildi” ifadelerini kullandı. Kaynak, kamyon şoförünün, güvenlik güçlerinin başarıyla önlediği kaçakçılık operasyonuna katılan uyuyan hücrelerle işbirliği yaptığından şüphelenildiğine dikkati çekti. Kaynak, bu yılın başında Haseke’nin güneyindeki hapishanedeki kanlı saldırıya benzer el-Hol Kampı’nın kontrolünü ele geçirmeyi amaçlayan geniş çaplı saldırı planlayan aktif hücreler hakkında istihbarat bilgileri ve araştırmaları olduğunu belirtti.

Haseke kentinin yaklaşık 45 kilometre doğusunda bulunan kampta sık sık kaçış olayları yaşanıyor ve kampta çoğu kadın ve çocuk 56 bin kişi bulunuyor. Ayrıca kamp, 54 Batı ve Arap uyruklu 10 bin kişilik örgüt üyelerinin göçmen aileleri için özel bir bölüme de ev sahipliği yapıyor.

Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçleri Sözcüsü Ali el Hasan, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Mart 2020'den bu yana engellenen ve belgelenen kaçış girişimlerinin 728'i aştığına işaret etti. Hasan, kampın genel kontrol ve teftiş noktalarını arttırdıklarını, kampın etrafında gece ve gündüz olmak üzere devriyeler yapılarak giriş ve çıkışların kontrol edildiğini ve kampın 9 bölüme ayrıldığını söyledi.

Kaçış olaylarının artması sonrası güvenlik önlemleri ve prosedürlerine değinen Hasan, kamp alanının çok büyük olduğu ve engebeli çöl arazileriyle çevrili olduğu göz önüne alındığında, “Gözlem noktalarını, nöbet noktalarını ve devriyelerimizin kamp içinde ve dışında sayısını artırdık” dedi. Açıklamasında insan kaçakçılığı yapan kişilerin tutuklandığını ve aralarında DEAŞ’lı kadınların da bulunduğunun tespit edildiğini sözlerine ekleyen Hasan, bu kişilerin örgütün kamp içindeki uyuyan hücreleri ile yurt dışında kaçakçılık yapan örgüt ailelerine yardım sağlayan diğer gruplar arasında arabuluculuk rolü üstlendiğini aktardı. El Hol Kampı Sorumlusu Hemrin Hasan, kamp sorununun uluslararası bir sorun olduğunu ve ilgili ülkelerin çözüm sağlamak için sert önlemler alması gerektiğini belirterek, şimdiye kadar bu hükümetlerin herhangi bir teklif sunmadıklarını ve toplumlarına tehdit oluşturan aşırılıkçı bir ideolojiyi taşıdıkları gerekçesiyle vatandaşlarını kabul etmeyi reddettiklerini kaydetti. Hemrin, herhangi bir çözüm sunulmadan ailelerin Suriye'nin doğusunda Irak sınırına yakın olan bu yerde kalmasına karşı uyarıda bulundu. Nüfusunun yüzde 65'ini oluşturan ve ebeveynlerinin kararlarına kurban giden bu kamptaki çocukların kurtarılması için uluslararası topluma çağrıda bulunan Hemrin, ailelerinin bu çocukların üzerlerindeki etkisi konusunda uyardı. Ayrıca, DEAŞ ailelerinin sadece Suriye için değil tüm dünya ülkeleri için tehlike arz eden saatli bir bomba olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya